פרשת המסרונים: בית הדין המשמעתי הדיח את השופטת רונית פוזננסקי כץ

התביעה ביקשה להשעות לשנה את השופטת שהורשעה בהתכתבות עם חוקר בתיק 4000. השופטים החליט להחמיר עמה, וכתבו: "הפרה של דיני המשמעת תיתקל בתגובה חריפה, אפילו חריפה מדי"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פוזננסקי-כץ לאחר שימוע בעליון, במארס
פוזננסקי-כץ לאחר שימוע בעליון, במארסצילום: אמיל סלמן

בית הדין המשמעתי לשופטים החליט היום (רביעי) פה אחד להדיח את השופטת רונית פוזננסקי כץ מתפקידה, בעקבות הרשעתה בהתכתבות עם חוקר ברשות לניירות ערך בדיוני הארכת מעצר. התביעה מטעם שרת המשפטים איילת שקד ביקשה להשעות את פוזננסקי כץ לשנה, אך הרכב בית הדין בראשות נשיא בית המשפט העליון בדימוס אשר גרוניס החליט לסיים את כהונתה.

פוזננסקי כץ, שהתכתבה עם החוקר ערן שחם שביט לפני דיונים בתיק 4000, הורשעה בהתנהגות שאינה הולמת שופטים ובהפרה של כללי האתיקה לשופטים. מאז חשיפת ההתכתבויות בין השניים והודאתה במעשים שיוחסו לה היא היתה מושעית מתפקידה בבית משפט השלום בתל אביב. היא לקחה אחריות מלאה, ואמרה כי הכשל במעשיה נבע מההיכרות ארוכת השנים בינה לבין שחם שביט.

הנשיא גרוניס כתב כי גם אם פוזננסקי כץ נגררה אחרי שחם-שביט, שיזם והניע את ההתכתבות, היה מצופה כי תעצור אותה. "בעיניו של מתבונן חיצוני, אין ספק שנגרמה פגיעה באמון הציבור בטוהר ההליך שניהלה השופטת. התנהלותה חרגה במידה משמעותית מן המצופה, הנדרש והמתחייב מאדם המכהן כשופט ברשות השופטת". לזכותה של פוזננסקי כץ העידו פרקליטת מחוז מרכז לשעבר רונית עמיאל, שפוזננסקי כץ עבדה תחתיה לפני מינויה לשיפוט. גם נשיא בית משפט השלום בתל אביב אביחי דורון וסגנו השופט צחי עוזיאל שדברו בשבחה.

החוק קובע כי בית הדין המשמעתי יכול להדיח שופטים, להעבירם לכהונה בבית משפט אחר או לנזוף בהם. העונש שביקשה שקד, באמצעות התובע עו"ד שאול גורדון, אינו נכלל במתחם הענישה. גורדון נימק את בקשת השרה בכך שהשתכנעה כי פוזננסקי כץ "מקצועית ומוערכת", וכי מדובר בכשל משמעתי ראשון שלה. השרה התנגדה לעונש פחות, כמו נזיפה.

בהרכב כיהנו, לצד גרוניס, גם שופט העליון ניל הנדל וסגנית נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת השופטת אסתר הלמן. השלושה כתבו כי לשיטתם אין בסמכותם לגזור על השופטת עונש שאינו מופיע בחוק, אף כי הצדדים הסכימו כי מדובר בעונש הראוי בנסיבות העניין. שקד התנגדה להטיל עליה עונש פחות מהשעיה, כמו נזיפה. פרקליטה של פוזננסקי כץ, איל רוזובסקי, טען כי עונש הדחה הוא חמור מדי.

השופטים ציינו כי מעשיה של השופטת מצדיקים שימוש באמצעי משמעת חמור מנזיפה, ועל הסכמת הצדדים להשעיה, כתבו: "האם מתקבל על הדעת ששופטת שהושעתה למשל לחמש שנים תשוב לכס השיפוט בתום תקופת ההשעיה בלא שייערך בירור מה קרה עמה בתקופה זו, במה עסקה וכיצד התנהלה והאם היא כשירה לשוב ולכהן כשופטת? ומה תהיה מידת האמון של בעלי דין בשופט שהושעה בגין עבירות משמעת לתקופת זמן ארוכה?". על עונש ההעברה לכהונה בבית משפט אחר, נכתב: "מדוע שופט שנמצא לא מתאים לכהן בעיר אחת, יימצא מתאים לכהן בעיר אחרת?".

לדברי גרוניס, אמנם במבט ראשון עונש של הדחה נראה חמור יתר על המידה, במיוחד בהשוואה לפרשת הילה כהן, שהורשעה בזיוף פרוטוקולים והועברה לכהונה בבית משפט אחר. עם זאת, הוא הזכיר, לא היה מדובר בהתכתבות חד פעמית או טכנית. "תוכנם וסגנונם של הדברים שהוחלפו בין השניים מעצימים את חומרת העניין", כתב גרוניס, "רואים אנו חשיבות בהצבת רף גבוה להתנהגות הולמת של שופטים. המסר שאמור לצאת מבית הדין המשמעתי לכל שופטי ישראל הוא שהפרה של דיני המשמעת תיתקל בתגובה חריפה, אפשר אפילו חריפה מדי".

באשר לטענה שהועלתה כי התכתבות במסרונים בין פרקליטים לבין שופטות ושופטים היא דבר מקובל, נכתב: "לא נתקלנו מעולם בתופעה או אפילו רסיס של תופעה זו. נאמר בקול רם וצלול, כי אסור על שופטי ישראל להתנהל בדרך בה התנהלה השופטת". עוד הוסיף גרוניס: "אין ספק שסיום התפקיד הוא סנקציה קשה ביותר. לא ראינו מנוס מלהפעילה נוכח מעשיה ומחדליה של השופטת. אכן, יש באמצעי זה משום חומרה. ברם, להשקפתנו יש לקבוע רף גבוה ביחס להתנהגות נאותה וראויה של שופטות ושופטים בישראל".

השופט הנדל כתב כי "אולם המשפט הפך לאולם תיאטרון". לדבריו, גם אם מוסכם כי המשפט לא הוטה, מדובר בהפרה של החובה לנהוג בשוויון כלפי שני הצדדים בהליך משפטי. "החומרה נובעת מן הפתח שנפתח לאפשרות זו. אין צורך בדמיון רב כדי לראות כיצד התכתבויות מעין אלה עלולות להשפיע, במודע ושלא במודע, על החלטתו של שופט היושב בדין.

"גם אם לא מדובר בקנוניה בדבר תוצאה מוסכמת מראש, הפועל המעשי של התכתובת היה כי דובר על החלטה קונקרטית בבקשה קונקרטית, וסוכם גם כיצד להסתיר את אותו תיאום מראש מפני יתר הצדדים להליך, באמצעות עטיית מסכת ההפתעה". הנדל ציטט משירו של בוב דילן "הוריקן", אודות הרשעת שווא בארה"ב, שבו נכתב: "לא יכולתי שלא לחוש בושה לחיות בארץ שבה הצדק הוא משחק".

על פי העובדות שבהן הודתה השופטת, היא ושחם שביט התכתבו בנוגע ההליך, התכתבויות שלא היה ראוי היה לקיים בין נציג התביעה לבין השופטת שדנה בהליך. שחם שביט ננזף, דרגת השכר שלו הורדה והוא הוזז מתפקידו לכמה חודשים במסגרת הסדר טיעון עם נציגות שירות המדינה. בעקבות המקרה, קבעה הנהלת בתי המשפט כי שופטים לא יוכלו לקיים קשר ישיר עם גורמי חקירה ותביעה בהליכי מעצרים או בבקשות לצווים, ולא ידונו בתיקים בלשכתם.

חשיפת התכתובת המלאה בין השניים גילתה כי לא התכוונו לדיון פומבי בתיק, אלא למפגש מקדים עם נציגי המשטרה. שחם שביט כתב לפוזננסקי-כץ: "לפחות הבשורות הטובות שאור (אלוביץ') ועמיקם (שורר) ישוחררו מחר בתנאים. תיראי מופתעת". בתגובה כתבה השופטת: "אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת". לאחר מכן כתב לה שחם: "סטלה (הנדלר) ואיריס (אלוביץ') - נבקש מחר ימים ספורים. יבקשו 3, את בהחלט אבל בהחלט יכולה לתת יומיים". בתגובה כתבה השופטת: "אתה ממשיך לגלות לי הכל ואני איאלץ להיראות ממש ממש מופתעת". אחר כך כתבה: "אז אולי המתווה שחשבנו עליו אינו כה רחוק מהמציאות". על כך השיב שחם שביט: "זה עלה לי בדם. כמעט הרביצו לי או עצרו אותי בלהב (433, היחידה הארצית למלחמה בשחיתות ובפשע המאורגן)".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ