בג"ץ ידון בעתירת תושבי חאן אל-אחמר נגד הריסת הכפר ב-1 באוגוסט

בעתירה טוענים התושבים כי המדינה סירבה לדון בתוכנית שהגישו להסדרת הכפר. המדינה מעוניינת לפנות את התושבים לאתר באזור מעלה אדומים ומכשירה אותו בימים אלה, למרות הקפאת ההריסה

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הספר מצמיגים שהוקם בחאן אל-אחמר, בשבוע שעבר
בית הספר מצמיגים שהוקם בחאן אל-אחמר, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

בג"ץ ידון בעוד שבועיים בעתירת תושבי חאן אל-אחמר, שהביאה להקפאת ההריסה המתוכננת של הכפר הבדואי שבגדה. בהרכב שידון בעתירה יישבו השופטים חנן מלצר, יצחק עמית וענת ברון.

ב-6 ביולי, זמן קצר לאחר שעתרו תושבי הכפר, הורה בג"ץ להקפיא את ההריסה בצו ארעי עד קיום דיון בעתירה. בעתירתם טוענים התושבים כי המדינה דחתה את התוכנית להסדרת הכפר שהגישו מבלי לדון בה. הכפר, שהוקם על אדמות מדינה ובתיו נבנו ללא היתרים, היה אמור להיות מפונה עוד החודש לפי תוכניות גופי הביטחון. אלא שפינויו מוקפא כעת לכל הפחות עד הדיון בבג"ץ, שייערך ב-1 באוגוסט. בעבר הסדירה המדינה התנחלויות שהוקמו בניגוד לחוק על אדמות מדינה. 

המדינה מעוניינת לפנות את התושבים לאתר קבע המוקם בימים אלה סמוך לאל-עזריה, שבאזור מעלה אדומים. ביקור באתר מעלה כי במקום כבר הוכשרו מבנים שישמשו ככיתות. אחד הקבלנים אמר ל"הארץ" כי במקום הוצבו כיתות לימוד אחדות, לצד מבנים שיכולים לשמש למגורים.

מוקדם יותר השבוע ציינו תושבי הכפר את פתיחת שנת הלימודים בבית ספר מצמיגים שהוקם בו, שבו לומדים ילדים מהכפר עצמו ומכפרים נוספים בסביבה. שנת הלימודים נפתחה בטקס בהשתתפות בכירים מהרשות הפלסטינית, חברי כנסת מהרשימה המשותפת, תושבי הכפר וילדי בית הספר. עם זאת, בפועל פתיחת שנת הלימודים היתה הצהרתית יותר. לאחר הטקס התפזרו הילדים לכיתות בית הספר, אולם רק באחת הכיתות נמצאה גם מורה וחולקו ספרי לימוד. זמן קצר לאחר הטקס, כשעה וחצי לכל היותר, החלו הילדים להתפזר.

פתיחת שנת הלימודים נועדה להקשות את פינוי הכפר. התושבים מעריכים, והעריכו גם בשנה שעברה, כי המדינה תירתע מלפנותם בשנת הלימודים, נוכח מעמדו של בית הספר ונוכח התמיכה האירופית בו. ואולם, בעבר אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן כי לא יהסס לפנות את המקום גם בשנת הלימודים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ