באופן חריג, ביהמ"ש העליון החמיר את עונשו של סגן המפכ"ל לשעבר ניסים מור

מור, שהורשע בהטרדה מינית, ירצה ארבעה חודשי עבודות שירות, לעומת 400 שעות לתועלת הציבור שנגזרו עליו קודם לכן. השופט קרא: העונש הקודם חרג במידה ניכרת ממדיניות הענישה הראויה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניסים מור, בשנה שעברה
ניסים מור, בשנה שעברהצילום: אליהו הרשקובץ

בית המשפט העליון החמיר היום (רביעי) באופן חריג את עונשו של סגן המפכ"ל לשעבר נסים מור, וגזר עליו ארבעה חודשי עבודות שירות. בתחילה נגזרו על מור, שהורשע בהטרדה מינית, 400 שעות שירות לתועלת הציבור, אך השופט ג'ורג' קרא קבע כי העונש "חרג במידה ניכרת ממדיניות הענישה הראויה המתבקשת, וקיימת חשיבות ציבורית כללית בהעמדת נורמת ענישה ראויה".

ההבדל בין שני העונשים הוא שעבודות שירות נחשבות לעונש מאסר, המלווה בקלון. בנוסף, מי שנדון לבצע שעות לתועלת הציבור רשאי לעשות זאת בזמנו הפנוי, בעוד שעבודות שירות יש לבצע מדי יום, לאורך יום עבודה שלם, ולא לפי בחירה. השופט נעם סולברג שעמד בראש ההרכב שדן במאי האחרון בערעור השני שהגישה הפרקליטות על העונש, הציע למור להסכים לעונש של ארבעה חודשי עבודות שירות, אך הוא סירב.

זו הפעם הראשונה שבית המשפט העליון דן בשאלת העונש הראוי על עבירות של הטרדה מינית והפרת אמונים, בנסיבות של קשרים אינטימיים בין מפקד בכיר לעובדות תחתיו. מור הודה במעשיו עוד בחקירתו והגיע להסדר טיעון עם המחלקה לחקירות שוטרים, שלא כלל הסכמה על העונש. הפרקליטות ביקשה מבית משפט השלום לגזור עליו שישה חודשי עבודות שירות, אך בסופו של דבר השופט גזר עליו 400 שעות לתועלת הציבור ופיצוי בסך עשרת אלפים שקל עבור כל אחת משלוש המתלוננות נגדו. הערעורים שהגישו שני הצדדים לבית המשפט המחוזי בבאר שבע על העונש נדחו בדעת רוב. השופט יואל עדן סבר שיש לגזור עליו שישה חודשי עבודות שירות.

"הפער בין שני סוגי העונשים הוא פער מהותי וממשי, המצדיק – ובנסיבות המקרה אף מחייב – התערבות בעונשו של מור גם 'בגלגול שלישי'", כתב קרא, שאליו הצטרפו השופטים סולברג ועופר גרוסקופף. "בהחמרת העונש יש לבטא את הגינוי החברתי ההכרחי במעשים מן הסוג האמור שנעשים תוך ניצול עמדת כח שמפקיד הציבור בידי נושאי משרה רמה, על מנת שישרתוהו כהלכה ומופנים כלפי הכפופים להם במקום עבודתם, כשהאחרונים מוצאים עצמם לכודים בין ההכרח להתנגד לבין החשש פן יפגע מעמדם. בכך נפגעים הפרטים הכפופים לנושא המשרה ונפגע אמון הציבור במוסדותיו ובמכהנים בהם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ