המשטרה עיכבה לחקירה רב קונסרבטיבי שחיתן "פסולי חיתון" ולא דיווח על כך

בית הדין הרבני בחיפה הגיש תלונה נגד הרב חיון, לאחר שחיתן "מעוכבי חיתון", לפי ההלכה ■ זו הפעם הראשונה שהחוק האוסר לחתן מחוץ לרבנות נאכף ■ לאחר הפרסומים בתקשורת, המשטרה חזרה בה מהדרישה לזמן אותו להמשך חקירה ■ "השוטרים משמשים כלי שרת בידי האייתוללות בישראל", אמר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הרב הקונסרבטיבי דב חיון, העומד בראש קהילת מוריה בחיפה, עוכב לחקירה הבוקר (חמישי) ושוחרר, בחשד כי ערך חופות מחוץ למוסד הרבנות עבור "מעוכבי חיתון", ולא דיווח על כך. הרב חיון הוסמך לרבנות על ידי התנועה הקונסרבטיבית, מהלך שהרבנות הראשית לא מכירה בו. בית הדין הרבני בחיפה הורה על חקירתו של חיון. ככל הידוע, זו הפעם הראשונה שנאכפת עבירה על פקודת הנישואים והגירושים, הקובעת עונש של עד שנתיים מאסר ל"כל מי שאינו דואג לרישום הנישואים או הגירושים שלו, או לרישום הנישואים או הגירושים שהוא סידר לאחר".

לאחר ששהה בתחנת המשטרה, שוחרר חיון והתחייב להתייצב לחקירה נוספת ביום שני. שעות אחדות לאחר ששוחרר מהתחנה ולאחר הפרסומים בכלי התקשורת, הודיעה המשטרה לרב כי לא יידרש להגיע לחקירה נוספת ביום שני וכי הוא יזומן אם יהיה צורך בכך. חיון, שכיהן בעבר כנשיא כנסת הרבנים המסורתיים בישראל, צפוי ללמד בצהריים באירוע מיוחד בבית הנשיא לציון ט' באב, במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין.

במשטרה טוענים כי חיון זומן לחקירה אתמול אך לא התייצב, ולכן הגיעו אליו שוטרים בשעה 5:30 בבוקר. הרב הקונסרבטיבי נשאל בתחנה על כך שערך חופה כהלכתה לאשה שעל פי ההלכה אינה מותרת לנישואים. בשנת 2013 תוקן החוק כך שהוא חל גם על הרב המקדש את הזוג שלא דרך הרבנות, ולא רק על הזוג. ואולם, החוק אמור לעסוק רק במי שעורך טקס נישואים אורתודוקסי על פי ההלכה, ולא בטקסים רפורמים או קונסרבטיביים, שאינם נחשבים כטקס נישואים בחוק. 

גורם בבתי הדין הרבניים אמר ל"הארץ": "בעבר הוגשו תלונות דווקא נגד רבנים אורתודוקסים שלא דיווחו כנדרש, נגדם אנחנו מנסים לפעול יותר מאשר נגד הרבנים הקונסרבטיבים, אך הטיפול בנושא נמרח על ידי המשטרה ועברו שנים עד שניגשו לטפל בזה ואז זה כבר היה מאוחר מדי. הפעם המשטרה פעלה ביעילות, לא ברור מדוע". לדבריו, "מה שככל הנראה שונה הפעם היא העובדה שמדובר בהחלטה שיפוטית מחייבת של בית הדין שהורה למשטרה לפתוח בחקירה. זאת, בשונה מתלונות קודמות שהופנו בעיקר למשרד המשפטים, לא למשטרה ולא כהחלטה שיפוטית מחייבת".

"לצערי, השוטרים הצעירים הנחמדים משמשים כלי שרת בידי האייתוללות במדינת ישראל", אמר הרב חיון. "ידעתי שהוגשה תלונה כי התקשרו אליי אתמול, אבל הופתעתי שב-5:30 בבוקר הם הגיעו. אמרתי להם שאני בדרכי לבית הכנסת לתפילה, אמרו לי 'תתפלל בתחנה'. זה מה שעשיתי. זה לא נעים להיגרר מהמיטה לחקירה בעוון קיום חופות כדת משה וישראל. אני לא עבריין, לא רוצח, לא פושע. נדהמתי". הוא הוסיף: "קשה לי לחשוב על מעשה יהודי פחות בערב ט' באב. המשטרה נגררה להיות כלי שרת בידי בית הדין הרבני האורתודוקסי. יום עצוב לדמוקרטיה בישראל".

החלטת בית הדין הרבניים בעניין חיון ובני הזוג
החלטת בית הדין הרבניים בעניין חיון ובני הזוג

עוד אמר הרב חיון: "אם עוצרים אותי, צריך לעצור את כל מי שעורך חופות שלא מטעם הרבנות, כולל את ח"כ יאיר לפיד ואת אברי גלעד. אני עורך טקסים כדת משה וישראל מטעם התנועה הקונסרבטיבית. אין פה שום הטעיה וכל מי שמגיע אליי יודע על כך".

האשה ובן זוגה, המתגוררים באיזור חיפה, ביקשו להינשא ברבנות, אולם שם קבעו כי היא לא יכולה להינשא מסיבות הלכתיות. בני הזוג פנו לרב חיון, שקבע לאחר בדיקה כי היא אינה פסולת חיתון והשיא את השניים בטקס קונסרבטיבי לפני שנתיים. לדברי חיון, לפני כחצי שנה קבע בית הדין הרבני כי האשה יכולה להינשא, אולם בינתיים היא כבר נישאה בטקס אלטרנטיבי. "מדובר בזוג מאוד נחמד שהרבנות התעמרה בהם ולכן נאלצו לבוא אליי. אבל לא מדובר כאן בזוג כזה או אחר, אלא בעניין עקרוני שהרבנות לא מוכנה שנקיים טקסים", אמר.

ד"ר יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, אמר כי "זו שערורייה שמלמדת על שכרון הכוח של בית הדין הרבני. מצד שני, נעים לדעת שהרבנות הראשית מכירה פתאום בחופות הקונסרבטיביות. אנו עומדים מאחורי הרב דב חיון ומחזקים את ידו. קשה שלא לתמוה על עיתוי המעצר".

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר: "מדובר באדם שהשיא מעוכבי חיתון, דבר שהוא פלילי ואסור על פי חוק. בנוסף, התחמק מלהסדיר את הרישומים כפי שדורש החוק".

ממשטרת ישראל נמסר: "יודגש כי משטרת ישראל הינה רשות מבצעת הפועלת רק בהתאם להוראות החוק (הרשות המחוקקת) ולהחלטות שיפוטיות (הרשות השופטת). מכאן ראוי שכל טענה ביחס לנושא תופנה לגורמים המחליטים ולא לאלו שמחויבים על פי חוק לאכוף את אותן החלטות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ