היועץ המשפטי לממשלה הורה שלא לחקור את הרב הקונסרבטיבי שעוכב הבוקר

מנדלבליט השיב לפנייתה של ח"כ כהן פארן בעניין, והנחה שלא לזמן את הרב חיון "עד להשלמת הבירור אם מעשיו אכן מהווים עבירה פלילית". בית הדין הרבני בחיפה הורה לחקור אותו בטענה שחיתן "פסולת חיתון" ולא דיווח על הטקס, שערך כדת משה וישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרב דב חיון בבית הנשיא, היום

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנלדלביט הורה היום (חמישי) למשטרה שלא לחקור את הרב הקונסרבטיבי שעוכב הבוקר, דב חיון. חיון עוכב בחשד כי עבר על פקודת הנישואים והגירושים מאחר שחיתן "מעוכבי חיתון" ולא דיווח על כך. בתשובתו של היועמ"ש לח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני), הבהיר כי הורה למשטרה לא לזמן את חיון לחקירה "עד להשלמת הבירור אם מעשיו מעלים אכן חשד לביצוע עבירה פלילית".

חיון, רב קהילת מוריה בחיפה, שוחרר הבוקר מתחנת המשטרה לאחר שהתחייב לשוב לחקירה ביום שני, מאחר שזומן היום ללמד באירוע מיוחד בבית הנשיא לציון ט' באב, במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין. "יש לנו אחריות כבדה למצוא את הדרך לפתור את המחלוקות הרגישות בינינו, לא רק בין כותלי בין המשפט, לא רק בחקירה ולא רק באכיפה", אמר ריבלין בהתייחס לרב חיון בבית הנשיא.

בתי הדין הרבניים ביקשו לעצור את חיון מאחר שחיתן לכאורה זוג שידע כי הוא פסול חיתון וכי האשה מוגדרת "ממזרה". לפי היהדות, מדובר באשה שנולדה כתוצאה מיחסים אסורי של אמה, כמו בגידה בבעלה או מגילוי עריות. כמו כן, מסרו כי חיון חיתן זוגות כדת משה וישראל ולא דיווח על כך. "הרב חיון חיתן בני זוג כשבאותה העת אחד מהם היה ממזר - דבר שהיהדות והחוק אוסרים עליו באופן חמור", נמסר מבתי הדין הרבניים. בהחלטת בית הדין הרבני בחיפה, נכתב כי הרב "חיתן את בני הזוג והוסיף חטא על פשע כשחיתן את בני הזוג כאשר האשה היתה אסורה להינשא".

החלטת בית הדין הרבני בעניין הרב

האשה ובן זוגה, המתגוררים באיזור חיפה, ביקשו להינשא ברבנות, אולם שם קבעו כי היא לא יכולה להינשא. בני הזוג פנו לרב חיון, שקבע לאחר בדיקה כי היא אינה פסולת חיתון והשיא את השניים בטקס קונסרבטיבי לפני שנתיים. לדברי חיון, לפני כחצי שנה קבע בית הדין הרבני כי האשה יכולה להינשא, אולם בינתיים היא כבר נישאה בטקס אלטרנטיבי. "מדובר בזוג מאוד נחמד שהרבנות התעמרה בהם ולכן נאלצו לבוא אליי. אבל לא מדובר כאן בזוג כזה או אחר, אלא בעניין עקרוני שהרבנות לא מוכנה שנקיים טקסים", אמר.

הרב חיון הוסמך לרבנות על ידי התנועה הקונסרבטיבית, מהלך שהרבנות הראשית לא מכירה בו. ככל הידוע, זו הפעם הראשונה שנאכפת עבירה על פקודת הנישואים והגירושים, הקובעת עונש של עד שנתיים מאסר ל"כל מי שאינו דואג לרישום הנישואים או הגירושים שלו, או לרישום הנישואים או הגירושים שהוא סידר לאחר".

גורם בבתי הדין הרבניים אמר ל"הארץ", כי האכיפה הזריזה של המשטרה בתחום אינה דבר שבשגרה. "בעבר הוגשו תלונות דווקא נגד רבנים אורתודוקסים שלא דיווחו כנדרש, נגדם אנחנו מנסים לפעול יותר מאשר נגד הרבנים הקונסרבטיבים, אך הטיפול בנושא נמרח על ידי המשטרה ועברו שנים עד שניגשו לטפל בזה ואז זה כבר היה מאוחר מדי", אמר. "הפעם המשטרה פעלה ביעילות, לא ברור מדוע". לדבריו, "מה שככל הנראה שונה הפעם היא העובדה שמדובר בהחלטה שיפוטית מחייבת של בית הדין שהורה למשטרה לפתוח בחקירה. זאת, בשונה מתלונות קודמות שהופנו בעיקר למשרד המשפטים, לא למשטרה ולא כהחלטה שיפוטית מחייבת".

בשנת 2013 תוקן החוק כך שהוא חל גם על הרב המקדש את הזוג שלא דרך הרבנות, ולא רק על הזוג. ואולם, החוק אמור לעסוק רק במי שעורך טקס נישואים אורתודוקסי על פי ההלכה, ולא בטקסים רפורמים או קונסרבטיביים, שאינם נחשבים כטקס נישואים בחוק. 

"לצערי, השוטרים הצעירים הנחמדים משמשים כלי שרת בידי האייתוללות במדינת ישראל", אמר הבוקר הרב חיון. "ידעתי שהוגשה תלונה כי התקשרו אליי אתמול, אבל הופתעתי שב-5:30 בבוקר הם הגיעו. אמרתי להם שאני בדרכי לבית הכנסת לתפילה, אמרו לי 'תתפלל בתחנה'. זה מה שעשיתי. זה לא נעים להיגרר מהמיטה לחקירה בעוון קיום חופות כדת משה וישראל. אני לא עבריין, לא רוצח, לא פושע. נדהמתי". הוא הוסיף: "קשה לי לחשוב על מעשה יהודי פחות בערב ט' באב. המשטרה נגררה להיות כלי שרת בידי בית הדין הרבני האורתודוקסי. יום עצוב לדמוקרטיה בישראל".

עוד אמר הרב חיון: "אם עוצרים אותי, צריך לעצור את כל מי שעורך חופות שלא מטעם הרבנות, כולל את ח"כ יאיר לפיד ואת אברי גלעד. אני עורך טקסים כדת משה וישראל מטעם התנועה הקונסרבטיבית. אין פה שום הטעיה וכל מי שמגיע אליי יודע על כך".

יו"ר הסוכנות היהודית הנכנס, יצחק הרצוג, התייחס לתקרית ואמר: "פעולות כמו המעצר של הרב חיון, רק תורמות לפילוג ושיסוי, זה הדבר האחרון שהעם שלנו צריך ערב תשעה באב ובכלל. אני מברך על החלטת היועמ"ש ואני סמוך שהוא יעצור את מחול השדים הזה ושלא נראה עוד מגון ופילוג בנושא הזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ