המדינה ביקשה מבג"ץ דחייה נוספת בהגשת תגובתה לעתירה נגד חוק הפונדקאות

זו הדחייה השלישית שהמדינה מבקשת בשנה האחרונה. בג"ץ לא התערב כל עוד הליכי החקיקה לא הושלמו, אך כעת החליטה הכנסת שלא לכלול הומואים בחוק ובית המשפט ייאלץ להכריע

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאת קהילת הלהט"ב בשדרות רוטשילד בתל אביב, היום
לי ירון

המדינה ביקשה היום (ראשון) מבג"ץ דחייה של יומיים בהגשת תגובתה לעתירה הדורשת לאפשר פונדקאות לזוגות חד-מיניים. זו בקשת הדחייה השלישית שהגישה המדינה מאז הגשת העתירה בשנה שעברה. עד כה ביקשה המדינה לדחות את הדיון בעתירה בשל הליכי החקיקה, שהסתיימו בשבוע שעבר ללא הכללת הומואים בחוק, מה שהוביל למחאה נרחבת של קהילת הלהט"ב.

לאחר ששופטי בג"ץ הביעו את מורם רוחם מהחוק שאפשר פונדקאות רק לאיש ואשה שהם בני זוג, הם אפשרו למדינה באוגוסט האחרון לחוקק חוק חדש בתוך חצי שנה. המדינה קיבלה מאז שתי ארכות נוספות כדי להשלים את החקיקה, וביקשה שבית המשפט לא יכריע בעתירה כל עוד הליך החקיקה מתקיים.

בג"ץ יצטרך כעת להכריע בעתירה, לאחר שהכנסת החליטה שלא לכלול הומואים בחוק, אולם המדינה עדיין לא הגישה את תגובתה לבית המשפט. בפברואר האחרון מסרה המדינה לבג"ץ: "סוגיית פתיחתם של הליכי פונדקאות לאוכלוסיות נוספות מהווה עניין מורכב ורב פנים בעל רגישויות רבות מאד והשלכות כבדות משקל, אשר מקומו להיות מוכרע בראש ובראשונה על ידי המחוקק".

עורך הדין חגי קלעי, שהגיש את העתירה לבג"ץ, אמר לאור בקשת הדחייה של המדינה: "ההליך הנוכחי, בגלגוליו השונים, נמשך כבר כתשע שנים. הגיעה העת שבית המשפט יכריע ויפסיק את האפליה הבוטה בחוק הפונדקאות. נקווה שהארכה הנוכחית תהיה האחרונה, ובית המשפט יכריע בעתירה לגופה".

ב"הארץ" פורסם בתחילת החודש כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ביקש מראש הממשלה ושר הבריאות, בנימין נתניהו, לבחון אפשרות להרחיב את הצעת החוק הממשלתית בנושא כך שתכלול גם זוגות חד-מיניים וגברים יחידנים, המבקשים לגדל את ילדיהם לבדם. לפי הצעתו של מנדלבליט, פונדקאות לאוכלוסיות תהיה אלטרואיסטית וללא תשלום לפונדקאית, או באמצעות ועדת חריגים. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, דחה את בקשת מנדלבליט ואמר כי הוא סבור שיש להשאיר על כנו את נוסח הצעת החוק הממשלתית, שאושרה והרחיבה את הליכי הפונדקאות בישראל לנשים יחידניות שאינן יכולות להרות.

חוק הסכמים לנשיאת עוברים, המכונה "חוק הפונדקאות", נחקק ב-1996. הטענות לאפליה פסולה בחוק נדונו בבית המשפט כמה פעמים במסגרת עתירות שונות. לפני 14 שנה ביקש בית המשפט להמתין עד שייצבר די ידע כדי לבחון את משמעויות שינוי החוק. בעקבות עתירה שהגישו בני הזוג ארד-פנקס ב-2010, הקימה המדינה את ועדת מור יוסף. זו המליצה ב-2012 להרחיב את קבוצת הזכאים לפונדקאות בישראל גם לנשים יחידות. הוועדה הציעה כי גברים יחידים יורשו לפנות לפונדקאות גם כן, אך רק על בסיס אלטרואיסטי, ללא תשלום לפונדקאית. הוועדה המליצה לכלול בחוק גם התייחסות לפונדקאות בחו"ל.

באוקטובר 2014 אישרה הכנסת בקריאה ראשונה הצעת חוק שהגישה שרת הבריאות לשעבר, יעל גרמן, שהתבססה על המלצות ועדת מור יוסף. החוק קבע כי יחידים וזוגות חד-מיניים יוכלו לבצע הליכי פונדקאות בישראל. הוא הגביל את התשלום המרבי לפונדקאית בישראל ל-160 אלף שקל להליך, כשהתשלום פטור ממס הכנסה. החוק קבע לראשונה גם כללים לפנייה לפונדקאות בחו"ל. חודש וחצי לאחר אישורו בקריאה ראשונה פוזרה הכנסת, ולא הוחל על החוק דין רציפות המאפשר להמשיך את החקיקה מאותו שלב בכנסת הנוכחית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ