שבעה ישראלים נעצרו בחשד שסחרו בנשים למטרות זנות

לפי החשד, הם הבריחו נערות ארצה והדריכו אותן כיצד לקבל אשרת שהייה. אחד הישראלים מתגורר בבלארוס, והפרשה נחקרת במשטרת ישראל בשיתוף עם האינטרפול. הנשים הועברו למקלטים

אלמוג בן זכרי
ורד לי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלמוג בן זכרי
ורד לי

המשטרה עצרה במהלך השבוע האחרון שישה גברים, תושבי המרכז והדרום, בחשד שהבריחו נשים צעירות לישראל על מנת לסרסר בהן. גבר נוסף, ישראלי בן 57 תושב בלארוס, נעצר על ידי המשטרה המקומית בסוף השבוע. בית משפט השלום בבאר שבע האריך את מעצרם של החשודים עד ליום רביעי, והנשים שהוברחו ארצה הועברו למקלטים. החשודים הם בן 27 מבאר שבע, בן 30 מבת ים, בן 31 מפתח תקוה, בן 35 מחולון ובן 39 מתל אביב. הבוקר (ראשון) נעצר החשוד השישי, תושב מרכז הארץ.

החקירה, שמתנהלת ביחידה המרכזית של מרחב נגב כמה חודשים, הבשילה בשבוע שעבר עם גל המעצרים של חמשת החשודים הראשונים. הפרשה נחקרת במשטרת ישראל ובשיתוף גורמי אכיפה בינלאומיים, בהם האינטרפול ומשטרת בלארוס.

מהחקירה עולה כי הצעירות "נבחנו" על ידי החשודים, ולאחר מכן תודרכו כיצד לנהוג בעת תחקורן בכניסה לישראל. עוד עולה כי חשוד נוסף שימש איש-קש שהיה מגיע לשדה התעופה, אוסף את הצעירות ומעבירן למשרד הפנים על מנת לקבל אשרת שהייה.

עו"ד ניצן כהנא, מנהלת שותפה במטה למאבק בסחר בנשים ובזנות, מסרה בתגובה: "מדי שבוע מובאות לישראל במטוסים עוד ועוד קרבנות סחר, צעירות מברית המועצות לשעבר, אשר עוברות כאן ניצול אכזרי. אנחנו מברכות את הרשויות על המבצע המוצלח, אך נזכיר שלא די בכך. מחקר שנערך ב-150 מדינות מוכיח שהדרך למגר את הסחר היא להפליל את לקוחות הזנות. הגיע הזמן לסיים את הליך החקיקה ולהיאבק בצורה מעמיקה בניצול המתמשך של אלפי נשים, קרבנות סחר ומקומיות, במדינת ישראל".

לפי דו"ח של מחלקת המדינה של ארה"ב בנושא סחר בבני אדם, שפורסם בתחילת החודש, דורגה ישראל במקום הראשון בהתמודדותה עם תופעת הסחר בנשים. זו השנה השביעית שישראל מדורגת בראש המדינות שנאבקות למיגור התופעה. בדו"ח מצוין כי בשנת 2017 נפתחו 231 תיקים בישראל בנושא של סחר בבני אדם למטרות זנות.

עוד נכתב כי המדינה העניקה שיקום והגנה לקורבנות הסחר במסגרות השונות – במקלט לנשים קורבנות סחר קיבלו 41 נשים וארבעה ילדים, בדירות המעבר שהו 24 נשים ושמונה ילדים. במרכז היום הארצי לקורבנות סחר ועבדות שאינם ברי הרחקה טופלו 256 קורבנות גברים ונשים. עם זאת, בדו"ח נמתחה ביקורת על קלות הענישה בישראל לסוחרי הנשים.

בדיון בכנסת בשבוע שעבר הדגישו ארגוני השטח למאבק בסחר בנשים ובזנות שעל אף ההישג המבורך, תופעת הסחר בנשים בישראל רק הולכת ומתרחבת ומשנה את פניה. הסחר בנשים בישראל השתנה מאז שנות ה-2000 ומתרחש כיום במסווה מתוחכם יותר לאחר החלטת הממשלה לבטל בהדרגה את הדרישות לאשרות תיירות לישראל ממדינות כדוגמת בלארוס, אוקראינה, מולדובה, רוסיה וגיאורגיה. שינוי המדיניות הישראלית מנוצל פעמים רבות על ידי ארגוני פשיעה הסוחרים בנשים במסווה של תיירות. מתוך חשש לפגוע בתיירות המשגשגת, ידי הרשויות בישראל כבולות ומתקיימת עצימת עיניים לנוכח הסחר המתחדש.

בדיון הצהירו ארגוני השטח על התגברות התופעה והצביעו בדאגה שאין בידי המשטרה ומשרד הפנים נתונים על התופעה ופילוחה. כמו כן, הצביעו על כך שהרשויות ממהרות לגרש את קורבנות הסחר במקום לחקור ולהתחקות אחר ארגוני הפשיעה ולמנוע את פעילותם מהיסוד. עוד צוין כי קורבנות הסחר ממלאות בשנים האחרונות את בתי הבושת, מועדוני החשפנות והדירות הדיסקרטיות תחת עינם הפקוחה של הרשויות. לפי ארגוני השטח, ללא פעולת נגד משמעותית מצד הרשויות בישראל, המדינה תאבד את מקומה ככזאת הנלחמת בהצלחה בתופעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ