היועמ"ש לא יגן בבג"ץ על עמדת הממשלה - ויתמוך ברישום הורים מאמצים מאותו המין

מנדלבליט צפוי לכתוב בתשובתו לביהמ"ש שאי-רישום ההורים "לוקה בפגיעה בשוויון ואיננה משרתת תכלית ראויה". זו הפעם השנייה מאז כניסתו לתפקיד שהיועמ"ש מסרב לייצג את הממשלה בבג"ץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת קהילת הלהט"ב בקריית שמונה, היום

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע לשר הפנים, אריה דרעי, כי לא יגן בבג"ץ על עמדתו שלא לאפשר לרשום בני זוג חד-מיניים שאימצו ילד כשני ההורים בתעודת הלידה שלו. מנדלבליט צפוי להגיב מחר (שני) לעתירה שהגישו בנושא זוג גברים שאימצו ילד, ולתמוך ברישום של הורים מאמצים בני אותו המין בתעודת הלידה. עמדתו העקרונית של היועמ"ש היא התפתחות משמעותית בזכויות קהילת הלהט"ב במאבקה לשוויון. 

מדנלבליט בירושלים, ביוניצילום: אוליבייה פיטוסי

לדעת היועץ, לצורך רישום כהורים מאמצים בתעודות לידה, אין הצדקה להבחנה בין זוגות הטרוסקסואליים לבין זוגות חד-מיניים. על כן, אי רישום של שני בני הזוג המאמצים החד-מיניים מהווה לדעתו פגיעה בלתי מוצדקת בשוויון. עמדת המדינה שתוגש לבג"ץ תהיה עמדתו, וככל הנראה עמדתו של דרעי תוגש בצדה. מנדלבליט צפוי לכתוב כי "הימנעות מרישום שני ההורים המאמצים בתעודת הלידה בנסיבות המקרה לוקה בפגיעה בשוויון ואיננה משרתת תכלית ראויה, ולפיכך עמדתו היא כי יש לאפשר את רישום שני האבות המאמצים בתעודת הלידה". על עמדה זו פורסם לראשונה במעריב. 

זו הפעם השנייה שמנדלבליט מסרב לייצג את עמדת הממשלה בבג"ץ ומביע עמדה משפטית עצמאית. הפעם הקודמת היתה בחוק ההסדרה, אז אפשר לממשלה לשכור את שירותיו של עורך דין פרטי שייצג את הממשלה. גם בסוגיית הרחבת הליכי פונדקאות עמדתו של מנדלבליט היא שונה משל הממשלה. הוא סבור שיש להקנות גם לזוגות חד-מיניים את הזכות לפונדקאות, אך ראש הממשלה ושר הבריאות, בנימין נתניהו, וסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, סירבו. מנדלבליט הודיע כי יגן בבג"ץ על עמדתם.

העתירה בעניין רישום הורים מאמצים הוגשה בספטמבר אשתקד על ידי שני אבות והאגודה למען זכויות הלהט"ב באמצעות עורך הדין חגי קלעי ועורכת הדין דניאלה יעקובי. זאת, כנגד החלטת משרד הפנים שלא להנפיק לילד שאימצו תעודת לידה הנושאת את שמות שני האבות המאמצים. משרד הפנים מסרב לרשום הורים בני אותו מין בתעודות לידה, על אף שחוק מרשם האוכלוסין קובע כי: "אומץ ילד, יירשמו במרשם ובכל תעודה לפי חוק זה מאמציו כהוריו והמאומץ כילדם של מאמציו, ובשם שנקבע לו בצו האימוץ". דיון בעתירה צפוי ביום רביעי הקרוב, בפני השופטים ניל הנדל, מני מזוז וג'ורג' קרא. 

בעתירה נכתב כי מאז הקמתה של מדינת ישראל ועד היום, הצליחו רק ארבעה בני זוג מאותו המין לאמץ ילד שלא היה של אחד מהם קודם לכן. שני העותרים הם חלק מהארבעה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ