בית המשפט גזר ארבע שנות מאסר ותשעה חודשים על אלון קסטיאל

קסטיאל הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בשורת עבירות מין בארבע נשים. השופטים קבעו כי "תמונת עבריינותו המינית איננה חד פעמית" וכי "מדי פרק זמן, הוא ביצע שוב עבירת מין, כל פעם כלפי מתלוננת אחרת, תוך שהתעלם מרצונה, פולש לפרטיותה ופוגע בה באופן חמור מאוד"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון קסטיאל, היום בבית המשפט
רויטל חובל

שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב, בראשות השופט גלעד נויטל, גזרו היום (שני) ארבע שנות מאסר ותשעה חודשים על אלון קסטיאל, שהודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בשורה של עבירות מין בארבע נשים שונות. הפרקליטות ביקשה להטיל עליו שמונה שנות מאסר, בעוד עורכי דינו ביקשו להסתפק בשנת מאסר וחצי. קסטיאל הגיע לדיון עם הוריו ובת זוגו, אם לשתי בנותיו, וסירב לדבר עם התקשורת. בגזר הדין צוין שהוא הביע חרטה על מעשיו. הפרקליטות לא צפויה לערער על ההחלטה וקסטיאל יחל בריצוי עונשו ב-23 באוגוסט.

השופטים גוללו את המקרים שבהם הורשע קסטיאל וקבעו כי "זו תמונת עבריינותו המינית של הנאשם, שאיננה חד פעמית; מדי פרק זמן, במהלך השנים, הנאשם שוב ביצע עבירת מין, כשהוא עושה זאת כל פעם כלפי מתלוננת אחרת, תוך שהנאשם התעלם מרצונה, מכבודה ומזכותה על גופה, פולש לפרטיותה, ופוגע במתלוננת באופן חמור עד חמור מאוד". 

בהחלטתם, התחשבו השופטים בכך שקסטיאל פנה לטיפול פרטי בעברייני מין אך ציינו לחומרה את האלימות במעשיו, את ניצול הנפגעות ואת ניצול מעמדו לרעה. כך, ציינו כי באחד המקרים "הנאשם ביצע את העבירה במתלוננת תוך ניצולה והתעלמות מדבריה שנאמרו פעם קודם לעבירה ופעם במהלכה, ולאחר שהוא אחז בה בחוזקה, הרים אותה והעמיד אותה על ארגז, והצמיד אותה אל הקיר. העבירות בוצעו בחדר אחורי במועדון שהיה באותה עת בבעלותו החלקית של הנאשם, אליו הם הגיעו לאחר שהנאשם הציע לה לשתות עמו שם אלכוהול איכותי יותר, ודחה את הצעתה שחבריה יצטרפו אליו ואל המתלוננת".

השופטים מתארים מקרה נוסף שבו אחת המתלוננות שתתה משקה אלכוהולי שקסטיאל הזמין עבורה, ולאחר מכן היא הקיאה בשירותים והתעלפה. קסטיאל ואדם נוסף הוציאו אותה מהשירותים, ולמרות בקשתה לקרוא לחבריה – הוא לא עשה זאת, אלא נסע עמה יחד במונית לבית הוריה. שם, בעוד היא מקיאה, מתעלפת ומתקשה ללכת בכוחות עצמה, הוא התפשט, הפשיט אותה, השכיב אותה על המיטה וביצע בה מעשים מגונים בכוח למרות התנגדותה המפורשת.

במסמך גזר הדין צוין כי קסטיאל ביקש סליחה מארבע הנפגעות בבית המשפט ואמר שהוא מודע לפגיעה בהן ומודה בכתב האישום המתוקן. עוד צוין כי קסטיאל "אמר שהוא יודע שפלש למרחב האינטימי של נשים זרות, הוא שבור מזה, והוא יקבל ויישא בכל עונש שיוטל עליו". כמו כן, אמר שהוא מקווה לשקם את חייו עם בנותיו ובת זוגו.

השופטים קיבלו את סכומי הפיצויים שנקבעו בהסדר הטיעון, שלפיהם קסטיאל יפצה את ארבע הנשים המופיעות בכתב האישום בסכומים שונים שבין 15 אלף ל-50 אלף שקל. בהמשך יוכלו המתלוננות לתבוע את קסטיאל בתביעה אזרחית. לאחרונה גייסה אחת המתלוננות נגדו, עירד מרציאנו צייגר, כסף מהציבור כדי להגיש תביעת פיצויים נגד קסטיאל לאחר שתלונתה נסגרה. היום היא כתבה בפייסבוק: "אני מרגישה שאין הלימה בין מה שכתבו השופטים בגזר הדין, ובין העונש. ואני מבקשת ומקווה שהפרקליטות תערער".

החקירה נגד קסטיאל, בן 37, נפתחה בנובמבר 2016 לאחר שפורסם באתר "המקום הכי חם בגיהנום" כי הוא הורחק ממועדון הבלוק שבו היה שותף וכן מהמועדונים הדלי, הברקפסט והלוסט פנדה, בעקבות תלונות נשים על כך שהטריד או תקף אותן מינית. קסטיאל הכחיש אז את המעשים המיוחסים לו.

כעבור חודש הוא נעצר והוגש נגדו כתב אישום בגין אונס של שתי נשים, כמה ניסיונות אונס ומעשים מגונים. חודשיים לאחר מכן הודיעה הפרקליטות כי נמחק אישום אונס אחד מבין השניים לאחר שהתברר שחלה עליו התיישנות. קסטיאל היה במעצר במשך כחודשיים ובמהלך משפטו שהה במעצר בית באיזוק אלקטרוני.

כתב האישום שבו הורשע קסטיאל רוכך משמעותית במסגרת הסדר הטיעון, והוא כולל אישום אחד של ניסיון אונס, מעשה מגונה בכוח, מעשה מגונה והטרדה מינית. במסגרת הסדר הטיעון, אישום האונס נגד קסטיאל הומר לניסיון אונס; כמו כן, נמחק ממנו אישום שלם של המתלוננת ג', שהיה בכתב האישום המקורי, ובו יוחסו לו שני מקרים של ניסיון אונס; בנוסף, הוא הורשע בעבירות מין בארבע נשים במקום בחמש. מלבד זאת, לא כל תלונות הנשים נגדו במשטרה - 14 במספר - הגיעו לכתב האישום, שכלל עבירות שביצע בארבע נשים בלבד. הפרקליטות עדיין בוחנת שתי תלונות נוספות של נשים נגד קסטיאל, שהוגשו אחרי הגשת כתב אישום ואינן כלולות בהסדר הטיעון. שרי גולן, אחת המתלוננות שנחשפה, לאחר גזר הדין:

התובעת מטעם הפרקליטות, עורכת הדין רוני מודריק, אמרה בתגובה לגזר הדין כי "בית המשפט שלח מסר חד משמעי ברור שאינו משתמע לשתי פנים כי אין לבצע עבירות מין, גם לא בחיי הלילה. חיי הלילה אינם שטח הפקר, ומי שיפגע, ינצל ויתקוף נשים - יועמד לדין וייענש. הפרקליטות עתרה לעונש של שמונה שנות מאסר מתוך מחשבה להציב רף ענישה גבוה יותר. בית המשפט שקל שיקולים נוספים ובחר להשית עונש מתון יותר. עם זאת, ביחס לפסיקה הנוהגת, אין מדובר בעונש זניח".

גזר הדין גרר ביקורת רבה מצד ארגוני נשים. אוה מדז'יבוז', מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה, אמרה כי מדובר ב"הנחת סלב מהמערכת המשפטית כולה ועוד לא דיברנו על השליש שיקצרו לו בהמשך. המסר שעובר לקורבנות ולעבריינים ברור ומקומם - 14 קורבנות של אנס מתוחכם, בעל כוח, כסף, פרסום וקשרים. עבריין סדרתי שהמשיך את חייו בכל הזמן הזה ללא הפרעה, הפך לאב והזין את תדמיתו התקשורתית כאיש משפחה מסור".

שדולת הנשים

אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, הביעה אכזבה מגזר הדין ואמרה כי "זו ענישה מקלה ומקוממת גם ביחס לשמונה שנות המאסר שביקשה התביעה. גזר הדין אינו משקף את מעשיו הסדרתיים ואת הנזק הקשה המצטבר שגרם קסטיאל בשרשרת הפגיעות השיטתיות והמפלצתיות שלו. חשוב לדבר היום גם על הנשים שנפגעו - מדובר בנשים אמיצות וגיבורות. בזכותן קסטיאל עמד לדין וישלם על מעשיו ובזכותן מעשי הפגיעה נפסקו. קשר השתיקה שפרצו הוא חשוב ביותר למיגור התופעה הקשה של פגיעות מיניות".

לשם השוואה, על הנשיא לשעבר משה קצב, שהורשע בשני מעשי אונס ובמעשה מגונה באשה אחת, במעשה מגונה בכוח באשה נוספת ובהטרדה מינית באשה שלישית, נגזרו שבע שנות מאסר. על מאבטח הרמטכ"ל לשעבר, ארז אפרתי, שהודה במסגרת הסדר טיעון בעבירות של תקיפה וניסיון למעשה סדום (שבנסיבות המעשה העונש בגינם זהה לניסיון אונס) באשה אחת, נגזרו שמונה שנות מאסר. לעומתם, על יניב נחמן, שהורשע באונס ובמעשה מגונה בכוח באשה אחת במסגרת הסדר טיעון, נגזר עונש מאסר של שנה וחצי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ