שני בני אדם נפצעו באורח בינוני בעימותים בין תושבים לשוטרים בסכנין

כ-200 תושבי סכנין התעמתו עם כוחות משטרה שהגיעו למקום כדי להרוס מבנה בן שתי קומות שנבנה ללא היתר. שניים נעצרו. הפצועים פונו במסוק לבית החולים רמב"ם

ג'קי חורי
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פצוע בעימותים בסכנין, היום
פצוע בעימותים בסכנין, היום

11 בני אדם נפצעו, בהם שניים באורח בינוני, בעימותים אלימים שפרצו הבוקר (שני) בסכנין על רקע הריסת בניין שנבנה ללא היתר. במקום התעמתו מאות בני אדם עם כוחות המשטרה, שהגיעו לאבטח את הריסת הבניין בן שתי הקומות. לאחר הריסת המבנה עזבו השוטרים את המקום, והמפגינים מסרו כי בכוונתם לסייע להקים אותו מחדש. מהמשטרה נמסר כי שני בני אדם נעצרו.

שני הפצועים באורח בינוני, גבר בשנות ה-40 לחייו וגבר כבן 70, הועברו במסוק לבית החולים רמב"ם. בהודעת המרכז הרפואי נמסר כי השניים בהכרה וסובלים מפגיעה בראשם. בנוסף להם, ארבעה פצועים באורח קל, בני 23, 29, 30 ו-55, הועברו למרכז הרפואי גליל בנהריה. שישה פצועים נוספים טופלו בשטח בידי צוותים של טיפול נמרץ חיאן ושל מד"א. תיעוד העימותים בסכנין:

מהמשטרה נמסר כי כוחותיה הגיעו הבוקר לסכנין עם נציגי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של משרד האוצר, במטרה לאבטח הריסת מבנה שהוקם ואוכלס באופן בלתי חוקי. לפי הודעת המשטרה, לאזור ההריסה הגיעו כ-200 תושבים שחלקם יידו אבנים לעבר השוטרים, ואדם רכוב על טרקטורון ניסה לפרוץ חסימה משטרתית.

בהודעת המשטרה נכתב כי "מקים המבנה הבלתי חוקי הקים מבנה דו קומתי, על אדמה חקלאית שאינה מיועדת לבנייה ומבלי שקיבל היתרי בנייה כנדרש בחוק. שוטרי משטרת ישראל איבטחו את מפקחי משרד האוצר ועובדי הקבלן שביצעו בפועל את הריסת המבנה משעות הבוקר".

המבנה שנהרס, היום
פצוע בעימותים בסכנין, היום

עוד נכתב כי "במהלך ההתפרעות בוצע שימוש באמצעים לפיזור המתפרעים, נעצרו בשלב זה שני חשודים. התקבל דיווח על פצועה אחת באורח בינוני (על פי גורמי רפואה) ועוד ארבעה פצועים באורח קל (על פי גורמי רפואה) המפונים לטיפול, נסיבות הפציעות מתוחקרות".  

במשטרה ביקשו להבהיר כי היא "תמשיך לפעול בנחישות כנגד פורעי חוק אלימים באשר הם, בין היתר באמצעות מעצרים ואמצעים לפיזור הפרות סדר. מנגד תמשיך לאפשר את חופש הביטוי והמחאה כחוק, אולם לא תאפשר הפרת הסדר הציבורי, אלימות כנגד שוטרים או אזרחים, התפרעויות בצירים ראשיים ופגיעה במרקם החיים התקין של אזרחי ישראל".

בעקבות העימותים קיימה עיריית סחנין ישיבת חירום, בסיומה הוחלט על קיום שביתה כללית בעיר מחר, שתסתיים בתהלוכה שתתקיים בשעות הערב. גורמים בחברה הערבית אמרו ל"הארץ" כי הריסת המבנה מצטרפת להריסות שבוצעו בחודש האחרון באום אל-פחם, קלנסווה ג'לג'וליה ורמלה, וכי הדבר מצביע על מגמה של הגברת הריסת בתים ביישובים הערביים. עם זאת, בסכנין החלו התושבים בפינוי ההריסות ובניית הבניין מחדש, וזאת בעידוד העירייה והוועד העממי.

"הריסת הבית היום בסכנין הינה תחילת היישום המעשי של חוק הלאום הגזעני", אמר ראש העיר סכנין ויו"ר ועד ראשי הרשויות המקומיות הערביות, מאזן גנאים. "במקום שהמדינה תשלח ליישובים הערביים מתכננים להרחבת ואישור תוכניות המתאר, היא שולחת דחפורים וכוחות משטרה המתנהלת באלימות ובפראות כלפי ההמונים שבאו למחות נגד הריסת הבית. עשינו את כל המאמצים למען הסדרת הבית - תחילה בפנייה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה ועד לצמרת המשטרה ומשרד נשיא המדינה. לצערנו, מדיניות הממשלה הגזענית ואטימות הלב שלה כלפי בעיית הדיור בחברה הערבית לא השאירו מקום להידברות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ