לאחר שמונה שנים: יונתן היילו, שהרג את האדם שאנס אותו, שוחרר מהכלא

ועדת השחרורים קבעה כי ניתן לשחרר את היילו לאחר שעבר הליך שיקום בכלא. היילו הורשע תחילה ברצח, אך בית המשפט העליון זיכה אותו מעבירה זו והרשיע אותו בהריגה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היילו מחוץ לכלא, היום
היילו מחוץ לכלא, היוםצילום: מוטי מילרוד

יונתן היילו, שהרג את הגבר שאנס אותו, שוחרר היום (שני) מהכלא בתום למעלה משמונה שנות מאסר. ועדת השחרורים אישרה לשחרר את היילו, לאחר שהפרקליטות הביעה הסכמה לכך. בתחילה הורשע היילו ברצח, אך ב-2016 זיכה אותו בית המשפט העליון מעבירה זו, הרשיע אותו בהריגה והפחית את תקופת מאסרו מ-20 שנה ל-12 שנים. היילו שב לישיבת חב"ד בתל אביב, בה למד לפני התקרית. הוא נמנע מלשוב לבית משפחתו כיוון שזו גרה בסמוך לבית הגבר אותו הרג.

בראיון שישודר השבוע באולפן שישי סיפר היילו על רגשותיו בתקופה שבה לירון איילין אנס אותו. "אז הייתי ילד. אני עוד לא ממש התחברתי לחיים. והבן אדם הזה כל פעם בא ועשה לי דברים מאוד מאוד מזעזעים וכל הזמן חיפש אותי, ואני אף פעם לא חשבתי בחיים שלי שאכנס לתיק כזה של הריגה", אמר היילו, "זה גם לא היה בדמיון שלי עד שבאיזה יום זה קרה.  אבל הטעות שלי זה שלא הלכתי ל... פשוט מאוד, הייתי צריך ללכת ולהתלונן במשטרה".

היילו בצאתו מהכלא, היוםצילום: מוטי מילרוד

להיילו נאמר בראיון שבפרקליטות אומרים כי היה יכול ללכת למשטרה או לברוח ולא לתקוף את איילין. "אם הם אומרים דבר כזה, קודם כל הם לא יודעים באיזה מקום הייתי", השיב היילו, "ודבר שני, אם הייתי הולך ומתלונן עליו, היה משתחרר אחרי כמה שנים, מה היה עושה לי? או שמבית הסוהר היה מרים טלפון והיה אומר לבן אדם הזה ככה וככה, מה האנשים האלה היו באים ועושים לי? מה היו אומרים עליי בעצם? פחדתי ממנו כל כך שאני הייתי... לא רציתי לצאת מהבית פשוט". היילו הוסיף בראיון: אני גם לא ידעתי איך להתמודד עם זה", והשיב בחיוב כשנשאל אם הוא מתכוון לבושה.

בנובמבר האחרון החליט נשיא המדינה ראובן ריבלין לקצר בשנה את עונשו של היילו, היום בן 31, ולאפשר לו לעמוד בפני ועדת השחרורים עם סיום ריצוי שני שלישים מעונשו. בינואר נדחתה הבקשה לשחררו, אך ועדת השחרורים קבעה כי תדון בכך פעם נוספת ככל שהפרקליטות תאשר כי ניתן לשחררו בכפוף להליך שיקום שיעבור.

מחאה למען שחרור היילו ממאסר, ב-2014צילום: אוליבייה פיטוסי

תמיכת הפרקליטות בשחרורו המוקדם מתבססת על חוות דעת חדשות של גורמים טיפוליים שהוגשו בעניינו, שלפיהן הוא השתלב בהצלחה בתוכנית הטיפולית בכלא והמליצו לשחררו לצד תוכנית שיקום. בהחלטת ועדת השחרורים נכתב: "נראה כי האסיר שינס מותניים ואכן נרתם להליך מעמיק שתוצאתו נבחנה על ידי גורמי הטיפול ועל ידי הרשות לשיקום האסיר".

בליל התקרית, במאי 2010, התפתח ויכוח בין היילו לאיילין, בזמן שבילו בפיצוציה ושתו אלכוהול. לטענת היילו, בעודם משוחחים מאחורי הפיצוציה, איילין איים עליו כי אם לא ישלם לו אלף שקל, יכה אותו. באחד הרגעים, כאשר סובב את גבו, היילו התנפל עליו והחל לחנוק אותו. כשנפל ארצה, הכה אותו בראשו באמצעות אבן שהיתה במקום. בהמשך, גרר אותו היילו סמוך למכולת אשפה והכה אותו שוב בראשו. היילו הסגיר את עצמו למשטרה כעבור כמה שעות והודה במעשים. טענתו להגנה עצמית נדחתה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ