בניגוד לעמדת דרעי, היועמ"ש הודיע לבג"ץ כי הוא תומך ברישום הורים מאמצים מאותו המין

מנדלבליט כתב בתשובתו לביהמ"ש שהימנעות מרישום ההורים "לוקה בפגיעה בשוויון ואיננה משרתת תכלית ראויה". זו הפעם השנייה מאז כניסתו לתפקיד שהיועמ"ש מסרב לייצג את הממשלה בבג"ץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת קהילת הלהט"ב בקריית שמונה, היום

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע היום (שני) לבג"ץ כי הוא תומך ברישום בני זוג חד-מיניים שאימצו ילד כשני ההורים בתעודת הלידה שלו. עמדת מנדלבליט מנוגדת לזו של שר הפנים אריה דרעי, שסבור כי אין לרשום את שני האבות.

מדנלבליט בירושלים, ביוניצילום: אוליבייה פיטוסי

היועץ המשפטי לממשלה לא הורה למשרד הפנים לבצע את הרישום אלא כתב בתגובה שהגיש לבג"ץ כי הימנעות מרישום הורים חד-מיניים פוגע בטובת הילד המאומץ, בשוויון בין זוגות סטרייטים וחד-מיניים, ובין ילדים מאומצים במשפחות אלו. בתגובת מנדלבליט נכתב כי הימנעות מרישום ההורים "לוקה בפגיעה בשוויון ואיננה משרתת תכלית ראויה".

לפי עמדת דרעי, שצורפה לתגובה לבג"ץ, אין לרשום את שני האבות בתעודת הלידה, בין היתר, משום שמטרת התעודה היא לשקף את המצב העובדתי בעת הלידה. בנוסף, מנדלבליט ודרעי סיכמו כל בכל מקרה, שני האבות יירשמו בתעודת הלידה תחת הקטגוריה "שם ההורה" ולא תחת "שם האב", כדי למנוע מצב שבו יירשם שיש לילד שני אבות.

עם זאת, עמדת מנדלבליט רלוונטית רק במקרים שבהם מדובר באימוץ של ילד זר, כלומר, שאף אחד מההורים אינו הורה ביולוגי. העמדה לא חלה על רוב מקרי האימוץ, שבהם אחד מבני הזוג הוא ההורה הביולוגי וההורה השני מאמץ את הילד. לפי מנדלבליט, במקרים אלו רק ההורה הביולוגי יירשם בתעודת הלידה שאמורה לשקף את ההורים הביולוגיים בלבד.

מנדלבליט הבהיר בעמדתו כי לא מדובר בהתרת האימוץ לזוגות חד מיניים, שכן בעניין זה כבר הכריע היועץ המשפטי לשעבר וכיום שופט העליון, מני מזוז, כי בן זוג יכול לאמץ את ילדו הביולוגי או המאומץ של בן זוגו. בשנה שעברה הודיעה המדינה כי בכוונתה לקדם תיקון לחוק האימוץ המבטל את התנאי לאימוץ הדורש זוגיות של "איש ואשתו" ולהחליפו בתנאי לקשר זוגי ויציב. לפי הודעת מנדלבליט, תזכיר החוק נמצא בשלבים מתקדמים. 

הודעתו של מנדלבליט לבג"ץ היא הפעם השנייה שבה מסרב היועץ לייצג את עמדת הממשלה בבג"ץ ומביע עמדה משפטית עצמאית. הפעם הקודמת היתה בחוק ההסדרה, אז אפשר לממשלה לשכור את שירותיו של עורך דין פרטי שייצג את הממשלה. גם בסוגיית הרחבת הליכי פונדקאות עמדתו של מנדלבליט היא שונה משל הממשלה. הוא סבור שיש להקנות גם לזוגות חד-מיניים את הזכות לפונדקאות, אך ראש הממשלה ושר הבריאות, בנימין נתניהו, וסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, סירבו. מנדלבליט הודיע כי יגן בבג"ץ על עמדתם.

העתירה בעניין רישום הורים מאמצים הוגשה בספטמבר אשתקד על ידי שני אבות והאגודה למען זכויות הלהט"ב באמצעות עורך הדין חגי קלעי ועורכת הדין דניאלה יעקובי. זאת, כנגד החלטת משרד הפנים שלא להנפיק לילד שאימצו תעודת לידה הנושאת את שמות שני האבות המאמצים. משרד הפנים מסרב לרשום הורים בני אותו מין בתעודות לידה, על אף שחוק מרשם האוכלוסין קובע כי: "אומץ ילד, יירשמו במרשם ובכל תעודה לפי חוק זה מאמציו כהוריו והמאומץ כילדם של מאמציו, ובשם שנקבע לו בצו האימוץ". דיון בעתירה צפוי ביום רביעי הקרוב, בפני השופטים ניל הנדל, מני מזוז וג'ורג' קרא. 

עו"ד חגי קלעי מסר בתגובה לתגובה לבג"ץ כי "עמדת היועץ היא בשורה, שכן לראשונה המדינה מכירה בכך שמדיניות משרד הפנים שלא לרשום זוג הורים מאותו המין בתעודות לידה היא מפלה ופסולה". קלעי הוסיף כי "יחד עם זאת, היועץ המשפטי לממשלה ממשיך לדבוק בעמדתו חסרת ההצדקה שעל פיה לילדי בנות זוג מאותו המין לא יונפקו תעודות לידה עם שמות שתי האמהות. הוא גם בחר שלא להורות למשרד הפנים להפסיק את האפליה, אלא רק להצביע עליה ולגלגל את תפוח האדמה הלוהט לפתחו של בית המשפט. נקווה שבית המשפט אכן יעשה את מה שהיועץ חושש לעשות, ויורה על שוויון מוחלט בהנפקת תעודות לידה".

בעתירה נכתב כי מאז הקמתה של מדינת ישראל ועד היום, הצליחו רק ארבעה בני זוג מאותו המין לאמץ ילד שלא היה של אחד מהם קודם לכן. שני העותרים הם חלק מהארבעה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ