בג"ץ דרש מהמדינה להסביר את סירובה לרישום שתי אימהות בתעודת לידה

בדיון בעתירה של אימהות המבקשות לרשום את המאמצת בתעודת הלידה, הוציאו השופטים צו על תנאי והעירו כי עמדת המדינה אינה סבירה. עמדת היועמ"ש, התומכת ברישום זוגות מאמצים, אינה חלה במקרים שבהם אחד מבני הזוג הוא ההורה הביולוגי של הילד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של קהילת הלהט"ב בקרית שמונה, ביום ראשון האחרון
הפגנה של קהילת הלהט"ב בקרית שמונה, ביום ראשון האחרוןצילום: גיל אליהו

בג"ץ הוציא היום (רביעי) צו על תנאי, המורה למדינה להסביר את סירובה לרישום אם מאמצת בתעודת הלידה של ילדים לשתי אימהות. בעתירה, שהוגשה על ידי 34 אימהות וילדיהן, הן דורשות להנפיק תעודות לידה הנושאות את שמותיהן של שתי בנות הזוג. השופטים קבעו כי עמדתה של המדינה אינה סבירה, וציינו כי יורו על שינוי המדיניות אם לא יקבלו הסבר מספק לה.

בדיון, ביקש השופט ניל הנדל להבין מדוע המדינה מוציאה צו הורות לזוג להט"ביות, אך מסרבת להוציא את הצו במקרה של תעודות לידה. "בית המשפט לענייני משפחה מחליט משהו - זו קביעה משפטית חלוטה", אמר הנדל. "כשיש קביעה של בית המשפט - מדוע לא לתת במצב זה תעודת לידה?". נציג המדינה השיב כי תעודת הלידה שונה מתעודת ההורות. "אנו באמת רואים את נושא הפונדקאות והאימוץ כחריג. כשנדרש הליך של מחיקה של ההורות הביולוגית, כפי שקורה באימוץ מלא וכפי שקורה בפונדקאות, אז נלקח תיק היילוד ומונפקת תעודה גם לפי סעיף 11 לחוק בהתאם להוראה מפורשת".

השופט הנדל המשיך: "אני מתקשה להבין את התשובה. בית משפט קבע מציאות מסוימת ביום הלידה, אף טרם הלידה. אפשר להסכים או לא להסכים, זה חלק מהנוף המשפטי. ברגע שהילד בא לעולם יש לו הורים מוגדרים מכוח פסיקת בית המשפט. מדוע ניתן להתעלם מכך?".

בתום הדיון הודיע הנדל כי השופטים לא עומדים לבקש תשובה מהמדינה בעניין, מאחר שהם שוקלים להוציא צו על תנאי. בתום הדיון, אכן ניתן הצו בהתאם לבקשת העותרות. "אני לא יודע אם המדינה, בנושא הזה, הגיעה לגיבוש מלא ומסקנה סופית. יש נושאים שאתם בודקים. חלק מהעניין הזה בהוצאת צו על תנאי, הוא גם לתת למדינה לשקול את עמדתה. 'לשקול' זה לא אומר 'לשנות', אך יש כמה חוקים שיש לחשוב עליהם. אם בסוף תגיעו לאותה מסקנה, לצורך כך, נקיים את הדיון הנוסף".

בג"ץ דן היום בעתירה נוספת העוסקת ברישום הורים מאמצים בני אותו המין. בעתירה הנוספת, מבקש זוג גברים להנפיק תעודת לידה מעודכנת ולפיה שניהם הוריו. המדינה הודיעה בדיון לבג"ץ כי עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שהביע תמיכה ברישום בני זוג חד-מיניים שאימצו ילד בתעודת הלידה שלו, היא זו המחייבת בפני בית המשפט. מנדלבליט סירב השבוע לייצג את עמדת הממשלה והביע עמדה עצמאית המנוגדת לזו של שר הפנים אריה דרעי. העתירה הוגשה על ידי זוג גברים הדורשים להנפיק תעודת לידה מעודכנת ולפיה שניהם הוריו, לאחר הליך אימוץ, כנהוג אצל זוגות הטרוסקסואלים.

מנדלבליט כתב בתגובתו לבג"ץ מוקדם יותר השבוע, כי הימנעות מרישום הורים חד-מיניים פוגעת בטובת הילד המאומץ, בשוויון בין זוגות סטרייטים וחד-מיניים ובין ילדים מאומצים במשפחות אלו. בנוסף, קבע מנדלבליט כי ההימנעות מרישום ההורים "לוקה בפגיעה בשוויון ואיננה משרתת תכלית ראויה". עם זאת, עמדת מנדלבליט רלוונטית רק במקרים שבהם מדובר באימוץ של ילד זר, כלומר, שאף אחד מההורים אינו הורה ביולוגי. העמדה לא חלה על רוב מקרי האימוץ, שבהם אחד מבני הזוג הוא ההורה הביולוגי וההורה השני מאמץ את הילד.

עורכי הדין דניאלה יעקובי וחגי קלעי, המייצגים את העותרות והעותרים, מסרו: "בית המשפט העביר מסר ברור היום, שההורות הלהט"בית היא לא הורות סוג ב'. באשר להנפקת תעודת לידה לזוג גברים לאחר הליך של אימוץ, המדינה הבהירה כי מדיניות שר הפנים מפלה וכי היועץ המשפטי לממשלה דחה אותה, והיא ביקשה מבית המשפט לתת פסק דין ולהורות על הנפקת תעודת הלידה כפי שהתבקש בעתירה. באשר להנפקת תעודת לידה הנושאת את שמות שתי האימהות לילדים שהן הביאו לעולם יחד, בית המשפט הודיע כי בכוונתו לייתן צו על תנאי אשר יעביר לכתפי המדינה את הנטל לנסות ולהצדיק את עמדתה, והבהיר כי ספק עם ההתנגדות להנפקת תעודות הלידה סבירה. הנפקת תעודת הלידה הנושאת שמות זוג גברים היא תקדים ראשון מסוגו. ניתן לקוות שתקדים זה הוא ראשית השינוי וכי בקרוב כלל הילדים להורים להט"בים יקבלו תעודות לידה המשקפות את מצבם המשפחתי ללא אפליה".

חן אריאלי, יו"ר האגודה למען הלהט"ב, אמרה: "הענקת תעודות לידה לזוגות חד-מיניים כבר נראית באופק והיום נעשה צעד משמעותי בדרך לשם. מדובר באחת העוולות המקוממות שנעשות להורים להט"בים, אפליה גסה, בוטה ומכוערת, שלהערכתי, בג"ץ ישים לה סוף בקרוב מאוד".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ