המשטרה עצרה אדם נוסף בחשד לניסיון רצח בעקבות הצתת המלונית בירושלים

בית משפט השלום בירושלים האריך את מעצרו של יוסף קומבוז, תושב מזרח העיר בן 21, עד ליום רביעי. נציג המשטרה בדיון: האפשרות שההצתה בוצעה על רקע לאומני עומדת בעינה

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המלונית השרופה בירושלים, היום
המלונית השרופה בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

בית משפט השלום בירושלים האריך היום (ראשון) בשלושה ימים את מעצרו של יוסף קומבוז, תושב מזרח העיר בן 21, החשוד בהצתת המלונית בירושלים ביום שישי, שבה נפגעו שני ילדים והוריהם. החשדות המיוחסים לקומבוז, שנעצר הבוקר, הם ניסיון רצח וקשירת קשר לביצוע פשע. במהלך הדיון בעניינו הודיע התובע המשטרתי כי גם מוחמד ג'עברי, שנעצר ביום שישי ומעצרו הוארך עד ליום רביעי, חשוד בניסיון רצח.  

במהלך הדיון התעקש נציג המשטרה כי האפשרות שההצתה בוצעה על רקע לאומני עומדת בעינה, וזאת בניגוד לעמדת בית המשפט בנושא. "אמנם בית המשפט אמר שאין ראיות לכך שמדובר באירוע על רקע לאומני, אבל אנחנו עדיין חושבים שזו אפשרות", אמר. לדבריו, "הבנו שהיה תכנון מסודר לפני ההצתה ולכן אנו חושדים גם בניסיון רצח". בדיון אמר נציג המשטרה כי ישנם חשודים נוספים בפרשה, ול"הארץ" נודע כי מדובר בבני זוג, יהודי וערבייה, שעבדו בעבר במלון ופוטרו.

חוקרי המשטרה שהגיעו למקום החרימו תיעוד ממצלמות האבטחה והראו אותם לקומבוז בחקירתו. לטענת פרקליטו, עו"ד נאיל זחאלקה, הוא אמנם ידע על התכנון להצית את המקום, אך לא השתתף במעשה עצמו, ולא תכנן יחד עם ג'עברי את ההצתה. "יש הבדל מאוד גדול בין אי מניעת פשע לבין קשירת קשר", אמר בדיון. לדבריו, המניע להצתה הוא סכסוך עסקי. "המשטרה יודעת שלא מדובר באירוע על רקע לאומני אך טוענת כך בשביל לנפח את החשדות. היה צו מעצר כבר ביום שישי אבל המשטרה המתינה עם זה עד יום ראשון, אם באמת היה אפילו חשש שמדובר ברקע לאומני הוא היה נעצר במקום". עוד טען עו"ד זחאלקה כי בדרך לתחנת המשטרה קומבוז הוכה על ידי חוקר שהיה עמו ברכב וביקש שהדברים ייבדקו בידי המחלקה לחקירות שוטרים.

בתוך כך, הבוקר התקיים שימוע לבעלי מלון הדירות בפני מפקד כבאות והצלה במחוז ירושלים, טפסר משה סויסה, בו התברר כי למלון הדירות אין אישורי כבאות, אמצעים רבים להגנה מאש חסרים או לא קיימים וכי המקום הוסב למלון בלי אישור עסק מתאים וללא כל התאמה של המקום לשהיית אורחים. בעקבות כך, הורה סויסה על הגבלת השימוש בנכס. "השימוע שקיימנו היום והסגירה של חלק מהמלון הם המשך ישיר לתקלות הבטיחות החמורות שזיהינו במקום בשעת השריפה", אמר סויסה. "בשלב זה, סגרנו את החלק המסוכן יותר בבניין, אולם אנחנו מתכוונים לבדוק מקרוב את הטיפול של בעלי המלון באמצעי הבטיחות וההגנה מאש ועשן, ובמידה והם לא יעשו זאת, אנחנו נסגור את המקום כולו לאלתר".

פרקליטם של בעלי המלון, עו"ד גיא הרשקוביץ, אמר בתגובה ל"הארץ": "אנחנו כמובן מצטערים על תוצאות האירוע שנגרם כתוצאה מהצתה. אנו עושים את מירב המאמצים כדי להעמיד את המקום ברף הבטיחותי הגבוה ביותר גם אם הוא עולה על דרישות החוק"

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ