הפרקליטות סגרה את התיק נגד ראש העיר רמת גן ישראל זינגר

פרקליט המדינה שי ניצן הודיע כי התיק נסגר מחוסר ראיות, ומכיוון שזינגר טרם מילא את תפקידו כנבחר ציבור כשביצע את העבירות המיוחסות לו. סגירת התיק היא חלק משורה של החלטות לקראת הבחירות לרשויות המקומיות

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זינגר בישיבת תקציב של עיריית רמת גן, ב-2014
זינגר בישיבת תקציב של עיריית רמת גן, ב-2014צילום: ניר קידר

פרקליט המדינה שי ניצן הודיע היום (ראשון) כי החליט לסגור את תיק החקירה נגד ראש העיר רמת גן, ישראל זינגר, מחוסר ראיות. זינגר נחשד תחילה בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. בנוסף, לדברי הפרקליטות, התיק נסגר מכיוון שזינגר טרם מילא את תפקיד ראש העיר כשביצע את העבירות המיוחסות לו, והחלטתה מגיעה בניגוד להמלצת המשטרה להעמיד את ראש העיר לדין.

הפרקליטות המליצה לסגור את התיק בין היתר בעקבות השימוע שנערך לזינגר, וזאת לצד המלצת גורמים בכירים נוספים בפרקליטות. "אכן, החוק קובע כי גם 'מועמד' לתפקיד יכול לקבל שוחד, אף שהוא עדיין איננו עובד ציבור; אך השאלה ממתי נחשב אדם 'מועמד' לתפקיד, היא שאלה מורכבת שיש עליה פסיקה מצמצמת יחסית", נימקה הפרקליטות את החלטתה. "במקרה דנן, עלה קושי להוכיח כי זינגר כבר היה 'מועמד' לפי החוק והפסיקה, בעת שהפעילים החלו לעבוד עבורו, דבר שהקשה על הוכחת היסוד הנדרש להרשעה בעבירת השוחד".

ביולי 2017 הודיעה הפרקליטות כי בכוונתה להעמיד לדין את ראש העיר רמת גן בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. זינגר נחקר ב-2014 בחשד כי סייע לאנשי עסקים ולפעילים בתמורה לקידום מועמדותו בבחירות לראשות העיר. בתחקיר שפורסם ב"הארץ" נחשפה שורת מינויים בעירייה של פעילים למען זינגר בבחירות. אולם, כפי שנכתב בהחלטה, סגירת התיק נקבעה לאחר שעלה קושי להוכיח כי זינגר אכן ראה את התחייבויותיו לפעילים ככאלה המחייבות אותו, זאת לאחר שגם הפעילים עצמם העידו במשטרה כי לא התייחסו להבטחות הללו ברצינות.

מהפרקליטות נמסר כי ישנה אפשרות עקרונית להעמדת זינגר לדין בעבירות שוחד, שכן ניתנה מצדו "הבטחה ברור ומחייבת לטובות הנאה, גם אם מדובר בהבטחה שניתנה במסגרת מערכת בחירות או במסגרות פוליטיות אחרות". אולם, לדבריהם, המקרה הנוכחי "מעורר קשיים ממשיים בהוכחת הטענה כי ההבטחות הן אלו שגרמו לפעילים לעבוד עבור זינגר במערכת הבחירות, וכי כך תפס זאת זינגר".

עוד צוין כי על אף ההחלטה, התנהלותו של זינגר היתה בעייתית בכמה מישורים, ובהם העסקת פעילים עבורו ללא שכר בעקבות מתן הבטחות להענקת משרות בעירייה, לצד התערבות במכרזים לטובת מקורביו.

ההחלטה על סגירת התיק נגד זינגר היא חלק משורה של החלטות שפרקליט המדינה צפוי לקבל בשבועות הקרובים, ונוגעות בתיקים הנוגעים בראשי ערים ואישי ציבור שנחשדו בשנים האחרונות בפלילים. זאת, על רקע רצונו של ניצן לקבל החלטות בעניינם טרם הבחירות לרשויות המקומיות שייערכו ב-30 לאוקטובר.

עורכי דינו של זינגר, ינון סרטל, ציון סהראי וניר לזר מסרו בתגובה: "לאחר שימוע ארוך וממצה החליט פרקליט המדינה על בסיס המלצת פרקליטת המחוז והמשנה לפרקליט המדינה (פלילי) לקבל את כל טענותינו העובדתיות והמשפטיות ולסגור את התיק כנגד ראש העיר. אנו מברכים על החלטה זו ומאחלים למר זינגר הצלחה בבחירות הקרובות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ