המדינה: נקים ארבעה מתקני חקירה לעצירים ביטחוניים עד 2025

תשובת המדינה ניתנה בתגובה לפסיקת בג"ץ אשתקד, שהורה להרחיב את שטחי המחיה לכלל האסירים עד סוף 2018. המדינה הודתה כי לא לקחה בחשבון את תנאי כליאת העצורים במתקני שב"כ, וכעת הודיעה כי תיישם את הפסיקה באיחור של שבע שנים

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסירים תולים כביסה בכלא איילון, ב-2016
יהושע (ג'וש) בריינר

שירות הביטחון הכללי יקים ארבעה מתקני חקירה לעצורים ביטחוניים עד 2025 וירחיב מתקן קיים ב-2026 – כך מסרה היום (ראשון) המדינה לבג"ץ. ההודעה מגיעה בתגובה לפסיקת בג"ץ, שהורה להגדיל את שטח המחיה לכלל העצורים והאסירים, כך שעד סוף שנת 2018 יועמד השטח על 4.5 מ"ר לכל עצור ואסיר. 

במהלך הדיונים בנושא הודיעה המדינה כי בתכנון הקמת בתי הסוהר החדשים וצמצום מספר האסירים הקיים לא נלקחו בחשבון התנאים שבהם מוחזקים העצורים הביטחוניים במתקני החקירות של שב"כ. בין היתר טענו בשב"כ, במסמך שהועבר לשופטי העליון, כי שיפור תנאי הכליאה "יפגע ביכולת לאסוף מודיעין ולסכל פיגועים אסטרטגיים" ויביא לפגיעה בהעמדה לדין של פעילי טרור. השופטים העירו למדינה כי יש צורך בשיפור התנאים של כלל העצורים, כולל נחקרים במתקני החקירות של השירות. לא ברור באילו תנאים הם מוחזקים כיום, אולם מתשובת המדינה עולה כי ברור מדובר בשטח הקטן משלושה מ"ר לכל הפחות.

על אף המהלך, ובמקביל לו, החלו משרדי הממשלה לנסח הליך הוראת שעה אשר תחריג את האסירים הביטחוניים מהתנאים שקבע בג"ץ בפסיקתו. על פי הודעת המדינה, הוראה זו "תכלול מנגנון הסמכה שיאפשר את קביעת הסטנדרטים הנדרשים בנוגע לשטח מחיה ייעודי ומותאם במתקני החקירה".

שירות בתי הסוהר היה צריך לספק שטח מחיה של שלושה מטרים רבועים לפחות לכלל האסירים עד למארס האחרון, וזאת בעקבות קביעת בג"ץ בעתירה שהגישו האגודה לזכויות האזרח והמרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן – קביעה אשר לא בוצעה בפועל. רק לאחר דיון שנערך בבית המשפט העליון, ובו ביקרו השופטים בצורה חריפה את התנהלות המדינה, החלו שירות בתי הסוהר ומשרדי הממשלה בניסיון להביא להרחבת שטח המחיה. זה כלל שחרור מוקדם של אסירים, הקמת בתי סוהר חדשים והגדלת התקופה בה ניתן להמיר מאסר בעבודות שירות, משישה חודשים כיום לתשעה חודשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ