ארדן הורה לשב"ס לעצור את התוכנית להרחבת שטח המחיה לאסירים בשל מחסור בתקציב

השר לביטחון הפנים טוען כי משרד האוצר לא העביר תקציב לשחרור מוקדם של אסירים, לשיפוץ אגפים ולהקמת אוהלים לאסירים ביטחוניים. האוצר: "מעשה חסר אחריות שיוביל את המדינה לכדי ביזוי בג"ץ"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלעד ארדן בפתח ישיבת ממשלה, אפריל

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הורה היום (שלישי) לשירות בתי הסוהר (שב"ס) לעצור את התוכנית להרחבת שטח המחיה לאסירים, משום שלטענתו משרד האוצר טרם העביר את התקציב הדרוש ליישום פסיקת בג"ץ בנושא. לפי ארדן, מדובר ב-60 מיליון שקל.

המדינה גיבשה כמה צעדים שנועדו ליישם עד אפריל בשנה הבאה את הפסיקה, שלפיה יש להקצות לפחות 3.5 מ"ר לכל אסיר עד למארס האחרון, ו-4.5 מ"ר עד סוף 2018. בין היתר, הוחלט להרחיב את תקופת השחרור המינהלי לאסירים, כך שהם יקבלו קיצור במאסרם של כמה שבועות נוספים מלבד קיצור השליש.

אסירים בכלא איילון, ב-2016צילום: אמיל סלמן

ארדן הודיע היום כי הוא מושך את הצעת החוק להרחבת התקופה, שהיתה אמורה להיות מאושרת מחר בוועדת הפנים של הכנסת ולעבור בקריאה שנייה ושלישית במהלך הפגרה, כך שניתן יהיה לשחרר קרוב לאלף אסירים עם אישורה הסופי. עם זאת, יו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש, הודיע כי יקיים את הדיון בכל זאת.

על מנת ליישם את פסיקת בג"ץ, המדינה הודיעה עוד כי בכוונתה להקים שבעה אגפי אוהלים המיועדים לאסירים ביטחוניים במתחם כלא קציעות, לצד שיפוץ של אגפים קיימים לאסירים פליליים. אלא שלפי המשרד לביטחון פנים, האוצר לא העביר 35 מיליון שקל שנועדו לכך. כמו כן, המשרד לביטחון פנים טוען כי האוצר לא העביר תשעה מיליון שקל שנועדו להאריך את התקופה שבה ניתן להמיר מאסר בעבודות שירות משישה לתשעה חודשים. בשל כך, המינהלת שהוקמה בשב"ס ליישום התכניות קיבלה הנחיה להפסיק את עבודתה.

אסיר במרכז הארץ אמר ל"הארץ" בעקבות ההוראה של ארדן: "זו בושה וחרפה שמנהלים מלחמות תקציבים על הגב שלנו". לדבריו, "אנחנו נמצאים כאן בתת-תנאים, אבל שב"ס הולך מכות עם האוצר ומי שסובל זה אנחנו. המדינה כבר היתה אמורה ליישם את פסיקת בג"ץ במארס האחרון, אבל היא שמה פס על החלטה של בית המשפט העליון. אנחנו עברנו על החוק ונמצאים בכלא כי כך החליט בית המשפט, אבל אם בית המשפט החליט שעל המדינה לדאוג לנו, למדינה לא אכפת מזה. אני מזמין את חברי הכנסת לשהות לילה אחד בתאים שלנו, כמו סרדינים ובתנאים שבספארי יותר טוב מהם".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "במסגרת החלטת הממשלה 3595 מיום 25 בפברואר 2018, הוחלט על תוספות תקציב משמעותיות בשירות בתי הסוהר, הכוללות מענה לשיפוץ והקמה של בתי סוהר, שיפור הפיקוח על עבודות שירות, שיפור המנגנון לשחרור מוקדם על תנאי ושחרור מינהלי. כלל התקציבים יועברו והועברו בהתאם להחלטת הממשלה".

עוד נמסר מהאוצר: "יש לציין שהשחרור המינהלי כלל לא דורש תקציב, ועל כן, לא ברורה הרלוונטיות של נושא התקציב לקידום הצעת החוק. ככל שהידיעה בנוגע למשיכת החוק נכונה ולעצירת כלל התוכנית ליישום החלטת בג"ץ, מדובר במעשה חסר אחריות שיוביל את המדינה לכדי ביזוי בג"ץ ואנו מקווים שכשר האחראי על הנושא, השר לביטחון פנים יעשה ככל יכולתו לפתור את בעיית הצפיפות בבתי הסוהר בהתאם להחלטת הממשלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ