המשטרה ערכה שיחות אזהרה לעשרות פעילי ימין לקראת מצעד הגאווה בירושלים

קציני משטרה התקשרו בין היתר למציתי בית הספר הדו-לשוני ופעילים המזוהים עם המאחזים בשטחים. באחת השיחות, שאל שוטר פעיל ימין על תוכניותיו ליום המצעד והמליץ לו להישאר בבית

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצעד הגאווה בירושלים, ב-2016
מצעד הגאווה בירושלים, ב-2016צילום: מיכל פתאל

המשטרה ערכה השבוע עשרות שיחות אזהרה לפעילי ימין לקראת מצעד הגאווה, שצפוי להיערך ביום חמישי בירושלים. קצינים של משטרת ירושלים התקשרו לפעילים, בהם מציתי בית הספר הדו-לשוני בעיר ופעילים המזוהים עם המאחזים בשטחים, שאלו אותם על תוכניותיהם לזמן המצעד והזהירו אותם שלא לעבור על החוק. לדברי הפעילים, חלקם אף זומנו לתחנות המשטרה. 

במשטרה נערכים לאפשרות שתופנה אלימות כלפי משתתפי המצעד, ונקטו פעולות מקדימות לקראתו כלקח מהמצעד ב-2015 שבו נרצחה הנערה שירה בנקי. בהקלטה של אחת השיחות, נשמע אדם שמזדהה כ"איש בילוש מירושלים" ושואל את הפעיל איפה הוא מתכנן להיות ביום חמישי. "יום חמישי יש מצעד", אומר השוטר לצעיר, "תישאר בפנימייה, תהיה בבית. בכללי אני מבקש ממך להיזהר, (להתנהג) בהתאם לחוק, שלא תגיע לסביבה שם. אנחנו מדברים על הכוונות שלך, אם יש לך כוונה להפר את הסדר אז זה לא טוב".

במקביל, במשטרה נערכים בכוחות מתוגברים לקראת המצעד. כ-2,500 שוטרים ולוחמי מג"ב צפויים לאבטח את תוואי המצעד ואת האירוע שייערך בסיומו. ההיערכות בשטח תכלול בידוק קפדני לכלל משתתפי המצעד ואיסור על הטסת רחפנים, מחשש שישמשו לפגיעה במשתתפים. 

ארגוני ימין וארגונים דתיים מתכוונים לערוך במקביל למצעד הפגנות מחאה. כך, פעילי מרכז ליבה, המזוהה עם הזרם החרדי-לאומי, יערכו הפגנה בכניסה לירושלים וארגון להב"ה יערוך הפגנה בגן הפעמון, בסמוך לתוואי המצעד.

הבוקר הגיש פעיל הקהילה הגאה בירושלים תלונה במשטרה, לאחר שלדבריו הותקף אתמול באזור התחנה המרכזית בעיר. הוא סיפר שאדם איים לפגוע בו ושבר דגל גאווה שהחזיק. "האלימות נגדנו לא נפסקת ואנו דורשים מהמשטרה להפעיל את כל האמצעים שברשותם כדי למצות את הדין עם התוקף, כדי שכל להט"ב יוכל ללכת עם דגל הגאווה בירושלים ללא חשש", אמר אייל לוריא פרדס, פעיל מרצ שליווה את הפעיל בהגשת התלונה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ