בצעד חריג, השרים יתכנסו בפגרה כדי לאשר את הצעת החוק לאיסור צריכת זנות

ועדת השרים לחקיקה תתכנס בשבוע הבא כדי לדון בהצעה, המגדירה צריכת שירותי זנות כעבירה מנהלית. לפי ההצעה, יוטל קנס של 1,500 שקל על עבירה ראשונה ו-3,000 שקל לעבירה חוזרת

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד זנות לאחר שאשה בזנות התאבדה בבית הבושת בו עבדה בתל אביב, ב-2016
הפגנה נגד זנות לאחר שאשה בזנות התאבדה בבית הבושת בו עבדה בתל אביב, ב-2016צילום: דודו בכר

ועדת השרים לענייני חקיקה תתכנס ביום ראשון כדי לאשר את הצעת החוק הממשלתית האוסרת על צריכת זנות בישראל. הוועדה תתכנס באופן חריג במהלך הפגרה, בצעד שלפי מקורות המעורים בפרטי ההצעה נועד לאותת על מחויבות הממשלה לקידום החוק בהמשך.

ההצעה קובעת כהוראת שעה לחמש שנים איסור על צריכת זנות, ומגדירה צריכת שירותי זנות כעבירה מנהלית. לפי ההצעה, יוטל קנס של 1,500 שקלים על עבירה ראשונה ו-3,000 שקלים על עבירה חוזרת בתוך שלוש שנים. ההצעה אף קוראת להסמיך את שרת המשפטים, בהסכמת שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, לקבוע בתקנות גם אמצעי ענישה חלופיים. 

בהצעה נקבע כי היא תיכנס לתוקף שנה וחצי מיום פרסומה, על מנת לאפשר למדינה להסדיר בזמן זה מנגנוני שיקום לשורדות זנות על בסיס מסקנות הוועדה הבין משרדית לצמצום זנות, שהמליצה לממשלה לאשר למטרה זו תקציב הנאמד בעשרות מיליוני שקלים. זהו דיון ראשון בהצעה, שאם תאושר תעבור לקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

עו"ד ניצן כהנא, מנהלת שותפה במטה למאבק בסחר בנשים ובזנות, מסרה בתגובה כי "כינוס וועדת השרים, במיוחד בפגרה, לדיון בהצעת החוק הממשלתית לאיסור צריכת זנות, מעביר מסר חד משמעי ל-14 אלף הנשים והגברים בזנות בישראל – אחרי ניצול ארוך שנים, היום ממשלת ישראל שמה לזה סוף. אנו מצפות שהשרים יאשרו את החוק ביום ראשון, ומברכות על צעד זה, שבו לצד מחויבות לתקצוב משמעותי לשיקום שורדות הזנות, הקואליציה תהיה מחוייבת להפסקת הניצול העתיק בעולם".

מנתוני דו"ח משרד החוץ האמריקאי שהוצג בכנסת ביולי עולה כי ישראל דורגה בחזית המאבק בסחר בבני אדם זו השנה השביעית ברציפות. עם זאת, מספר קורבנות הסחר בבני אדם בארץ עלה בשנה שעברה - ובמקביל ירד מספר ההרשעות. ביוני אישרה הכנסת את החוק האוסר על פרסום מודעות גיוס לזנות. החוק, שקידמו חברי הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת) ושולי מועלם (הבית היהודי), קובע עונש מקסימלי של שלוש שנות מאסר למפרסם הצעה לעיסוק בזנות המופנית למבוגר, וחמש שנות מאסר למפרסם הצעה לעיסוק בזנות המופנית לקטין. החוק יאפשר סגירת אתרי אינטרנט המשמשים לפרסום מודעות מסוג זה ולראשונה ניתן יהיה לאכוף אותו גם על בתי דפוס.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ