בעשור האחרון חלה עלייה של כ-22% בתיקים שנפתחו בגין עבירות מין חמורות

לפי מומחות בתחום, יש לייחס את העלייה לדיווח מוגבר ושינוי במודעות, בין היתר עקב קמפיין metoo. עלייה חדה חלה גם בפשיעה החקלאית, וחקלאים אומרים שהמשטרה כושלת בטיפול בתופעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד אלון קסטיאל, ב-2016
הפגנה נגד אלון קסטיאל, ב-2016צילום: מוטי מילרוד

בעשור האחרון חלה עלייה של כ-22% במספר תיקי החקירה שנפתחו בגין עבירות מין חמורות, בהן אונס, בילה שלא כחוק ומעשה מגונה בכוח - כך עולה מנתונים שפרסמה המשטרה. בין 2016 ל-2017 חלה עלייה של כ-8.5% במספר התיקים שנפתחו בגין עבירות אלו. בשנה שעברה נפתחו 4,282 חקירות מסוג זה, המספר הגבוה ביותר בעשור האחרון, שלא כולל עבירות במדרג נמוך יותר כמו מעשה מגונה או הטרדה מינית.

קרימינולוגית מאוניברסיטת אריאל, פרופסור מלי שחורי-ביטון, הסבירה ש"אפשר לייחס את העלייה במספר התיקים שנפתחים לעלייה במודעות שחלה בשנים האחרונות לנושא, ויותר מכל בזכות קמפיין me too". לדבריה, "יש לכך השפעה חד משמעית, בוודאי כשאנחנו רואים שדמויות מפורסמות בוחרות לספר על הפגיעה בהן. הדבר נותן לגיטימציה לקורבנות להגיש תלונה... מעבר לכך, כשאנחנו רואים דמויות מפתח ואנשי כוח שיושבים בכלא בגלל עבירות מין, זה מעודד קורבנות, גברים ונשים כאחד, לספר את המקרה שלהם". יחד עם זאת, פרופ' שחורי-סיטון הוסיפה ש"גם אם יש גידול במספר התלונות, אנחנו עדיין יודעים שמרבית הקורבנות בוחרים שלא להתלונן. קשה לומר שהנתונים משקפים שינוי דרסטי באמון הציבור במשטרה".

גם מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סיליציאנו, מייחסת את העלייה בתיקי עבירות המין לקמפיין metoo. "התופעה איפשרה לנשים את הלגיטימציה לצאת ולומר 'גם בי פגעו'", הסבירה. "עם זאת, עדיין קיימת סוגיה מדאיגה שכ-70% מהתיקים שמגיעים לפרקליטות נסגרים מחוסר ראיות, כך שבפועל לא נעשה צדק לנפגעות", הוסיפה. "העלייה במספר התיקים הנפתחים במשטרה היא צעד חשוב אך אין בו די, חייבים להגביר את האמון של הנפגעות במערכת אכיפת החוק".

עלייה חדה חלה גם בהיקף הפשיעה החקלאית, כך לפי מסמך השנתון הסטטיסטי שפרסם אגף התכנון במשטרה. בניגוד לשנים קודמות, בדו"ח נמנעה המשטרה מלציין את השינוי שחל בפשיעה החקלאית ביחס לשנים קודמות. אולם, בדיקה בדו"חות קודמים מגלה כי חלה עלייה של כ-40% לעומת 2015, שנת תחילת כהונתו של המפכ"ל רוני אלשיך. לדברי המשטרה, נתוני השנים הקודמות הושמטו כי חל שינוי בשיטת המדידה, אך בדיקה בדו"חות קודמים מלמדת שההגדרה של פשיעה חקלאית נותרה זהה. בדיון בנושא פשיעה חקלאית בוועדת הפנים של הכנסת במאי, אמר אלשיך ש"התמונה הכוללת במשטרה היא של ירידה בפשיעה ושל עלייה בדיווחים". לדבריו, "התמונה שעומדת בפנינו היא תמונה טובה... האם אפשר להתקדם ולעשות יותר טוב? התשובה היא כן, אם לצורך העניין יוסיפו עוד משאבים".

לקריאת הדו"ח המלא

חקלאים שנפגעו מפשיעה חקלאית אמרו ל"הארץ" שהעלייה אינה בהכרח תוצאה של דיווח מוגבר, אלא של כישלון מערכת אכיפת החוק לטפל בתופעה. עופר גרשוביץ', מנכ"ל חברת "גג" המגדלת גידולים חקלאיים באזור הגליל העליון, הכיר את התופעה על בשרו. מאז 2015 הוצתו משרדי החברה בעמק החולה, מספר קומביינים וכלים חקלאיים השייכים לה, והשנה גם שני כלים חקלאיים של החברה בעמק הירדן. "את חברת הביטוח, שלא רוצה לבטח אותנו יותר, לא מעניין אם יש עלייה בפשיעה או ירידה", אמר. "עד היום לא תפסו אף אחד שהיה מעורב באירועים מולנו. התוצאה היא שהוצאות השמירה עלו במאות אחוזים ועוד מעט לא נצליח לעמוד בהם. לצערנו רוב פעילות המשטרה בפשיעה החקלאית היא רק בדיעבד ולא כתוצאה מפעילות מנע, אבל המשטרה היא רק גורם אחד בשרשרת. בסופו של דבר, גם אם היא מצליחה לתפוס גנב של תוצרת חקלאית, אם הוא משוחרר אחרי יום בבית המשפט אז אין הרתעה".

מפכ"ל המשטרה אלשיך, במאיצילום: גיל כהן מגן

ניסים סרוסי, שבבעלותו 65 דונמים של גפנים באזור עומר", סיפר: "ביום שהגעתי לפה ב-2014 באו בדואים שדרשו דמי חסות, ומאז זה מאבק יום-יומי". הוא ציין שעד היום הוסב לו נזק בשווי כ-200 אלף שקל. "לא רק שאין עלייה בדיווחים, אלא שאנשים הפסיקו להתלונן למשטרה, כי כל תלונה גוזלת ממך חצי יום עבודה. פעם התלוננתי שגנבו לי ארבע טוריות. שאלו מה הנזק, השבתי 120 שקל. הסתכלו עליי במבט של 'על זה באת להתלונן?'. במקרה אחר התברר לי שתלונה שלי על עגלה שנגנבה נסגרה אחרי שבוע, אז למה לבוא להתלונן מלכתחילה?".

לצד העלייה בתיקי החקירה על עבירות מין ופשיעה כלכלית, ב-2017 חלה עלייה של כ-18% במספר תיקי הרצח בהם טיפלה המשטרה, מ-102 ב-2016 ל-121 ב-2017. לעומת זאת, בין 2017-2016 חלה ירידה של כ-8% בעבירות הרכוש, הכוללות בין היתר פריצות לבתים וגניבות, מגמה שנמשכת זה עשור.

ירידה נוספת נרשמה במספר המעצרים שביצעה המשטרה ב-2017 לעומת 2016. בתקופת המפכ"ל יוחנן דנינו הגיע מספר המעצרים לשיא: ב-2014 בוצעו למעלה מ-61 אלף מעצרים. הסיבה לכך בין היתר היא תכנית שהוביל דנינו לפיה תחנות המשטרה דורגו לפי מספר המעצרים שביצעה וכתבי האישום שהוגשו. בתקופה של אלשיך חלה ירידה קלה, כך שב-2017 בוצעו 60,198 מעצרים. 

לפי נתוני המשטרה על 2017, ב-14.3% בלבד מסך כל התיקים שנפתחו, בכל התחומים, הוגש בסופו של דבר כתב אישום. לעומת זאת, באגף החקירות והמודיעין של המשטרה, הכולל את היחידה הארצית לחקירות הונאה והיחידה הארצית לפשיעה כלכלית, החוקרות בין היתר את פרשיות ראש הממשלה, אחוז הגשת כתבי האישום הוא כ-63%.

מהמשטרה נמסר: 

לגבי העלייה בעבירות המין: "משטרת ישראל מתמודדת עם העצבים החשופים של החברה הישראלית. עבירות המין מתבטאות בקושי בחשיפתן או מניעתן ללא תלונה במשטרה, זאת בשל העובדה שמרביתן מתבצעות במרחב הפרטי וכן בתלות הכמעט מוחלטת ברצון של קורבן העבירה לחשוף את המקרה ולהגיש תלונה במשטרה. לשמחתנו, בשנים האחרונות קיימת מודעות הולכת וגוברת לנושא זה, וכפועל יוצא יותר מקרים נחשפים ומגיעים לפתחה וטיפולה של המשטרה".

לגבי הפשיעה ההחקלאית: "בניגוד לנטען, לא חלה עלייה בנתוני הפשיעה החקלאית אלא בדיוק להיפך. לא בכדי נתוני שנים קודמות בנושא זה לא הוצגו בשנתון הנוכחי, זאת בשל שינוי בשיטת החישוב והמדידה של עבירות הפשיעה החקלאית והכללתם של תיקים נוספים שלא נספרו במדידה זו בעבר - כך שלא ניתן ולא נכון לבצע השוואה מעין זו... אם נבצע השוואה נכונה בשיטת המדידה החדשה, בחציון הראשון של שנת 2018 נרשמה ירידה משמעותית של כ-14% בכמות אירועי הפשיעה החקלאית למול התקופה המקבילה אשתקד".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ