"בואש אישי": הציוד המשטרתי שמאפשר התזה ישירה של נוזל מצחין על מפגינים

בהפגנת הפלג הירושלמי היום נגד הגיוס לצה"ל התיזו לראשונה שוטרים "מי בואש" בלי שימוש ברכב התזה ובכינון ישיר. "זה הזכיר לאנשים מחזות מסוריה", סיפר מפגין, "מי יודע מה זה עושה לריאה?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המשטרה משתמשת ב"בואש" נייד נגד המפגינים בבני ברק, היום

בהפגנת הציבור החרדי היום (שני) בבני ברק נגד הגיוס לצה"ל, המשטרה עשתה לראשונה שימוש ב"בואש אישי", ציוד המאפשר לצמד שוטרים להתיז חומר מצחין לפיזור הפגנות ללא סיוע של רכב התזה. בעוד ההנחיות אוסרות לרכב התזה לכוון את החומר באופן ישיר על מפגינים בשל עוצמתו הגדולה, המפגינים טענו שהשוטרים שהשתמשו ב"בואש האישי" התיזו עליהם ישירות.

"הבואש האישי" דומה בצורתו למטף כיבוי שאותו לובש המשתמש על גבו. איש המשטרה שהשתמש בציוד בהפגנה הגיע לבוש בחליפה מגינה וכשהוא חובש מסיכה שכיסתה את פניו. בעזרת איש משטרה נוסף, שעזר בסחיבת הציוד, התיז השוטר את החומר על המפגינים, לדברי המשטרה, רק לאחר שאלו הוזהרו וסירבו לזוז מכביש שאותו חסמו. במשטרה הוסיפו שהציוד האישי עדיף על רכב ההתזה, שגורם נזקים סביבתיים חמורים. 

"זה הזכיר לאנשים מחזות שנראו רק בסוריה", סיפר אחד המפגינים שנפגע מהבואש, ישראל הימלפרב. "מי יודע מה יש בפנים? אבל הכי חמור היה השימוש בזה בכינון ישיר מול אנשים שרק באו להפגין ולמחות באופן דמוקרטי, ולא סיכנו אף אחד. היה לידי נער שחטף את הבואש בפניו ונגרם לו נזק, מי יודע מה זה יכול לעשות לריאה. אם המפעיל של זה צריך מסכה מיוחדת וחליפה, למה מותר להשתמש בזה על אזרחים?". לפי המפגינים, הצחנה של של החומר שיוצא מהציוד החדש זהה לזו של הבואש שיוצא מרכב. 

ההפגנה היום היתה מחאה על מעצרו של תלמיד ישיבה שלא התייצב בלשכת הגיוס כדי להסדיר את מעמד הפטור שלו. בהמלכה עצרה המשטרה 29 מפגינים בגין הפרת הסדר הציבורי, בהם אחד שגרם נזק לניידת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ