מספר האזרחים הערבים שנעצרים גדל, אך מוגשים נגדם פחות כתבי אישום

לפי נתוני המשטרה שפורסמו במחקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה, בשבע השנים האחרונות חלה עלייה של 9% במספר העצורים הערבים לעומת ירידה במעצרים בקרב האוכלוסייה היהודית ■ עורכי המחקר: מדובר בריבוי מעצרי שווא בקרב ערבים

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהושע (ג'וש) בריינר

מספר המעצרים של אזרחי ישראל הערבים עלה בכ-9% בשבע השנים האחרונות, כך לפי נתוני המשטרה שפורסמו במחקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה. זאת, בעוד מספר המעצרים בקרב יהודים בתקופה זו ירד בכ-11%. עם זאת, נגד אזרחים ערבים הוגשו פחות כתבי אישום מאשר נגד יהודים בתקופה המדוברת. לפי עורכי המחקר, הנתונים מעידים על ריבוי מעצרי שווא בקרב אזרחים ערבים ועל אכיפה לא שוויונית בין האוכלוסיות.

המחקר, שכותרתו "מדיניות ריבוי המעצרים ופגיעתה בשוויון", התבסס על נתוני המשטרה בשנים 2017-2011. לפי הנתונים, בשנה שעברה נעצרו 19,855 ערבים אזרחי ישראל, לעומת 18,228 ב-2011. בשנת 2017 ביצעה המשטרה 23,009 מעצרים בקרב האוכלוסייה היהודית, לעומת 25,765 ב-2011. בשנים 2016-2011 הוגשו כתבי אישום נגד 50% מהיהודים שעצרה המשטרה. לעומת זאת, כתבי אישום הוגשו נגד ערבים שנעצרו בשנים אלו ב-35% מהמקרים. שנת 2017 לא נבדקה כי ייתכן שנגד חשודים שנעצרו בשנה זו עוד לא הוגש כתב אישום.

עוד מתברר מהנתונים כי 48% מהחשודים שנעצרו במעצרים של עד 24 שעות הם אזרחים ערבים. מדובר במעצרים שמבצעת המשטרה מבלי להביא את החשודים בפני שופט. כיוון שקצין משטרה הוא שמורה על המעצר ומחליט לגבי השחרור, מעצרים אלו נתונים לבקרה שיפוטית מעטה יותר.

הנתונים הם "אינדיקציה לכך שמספר המעצרים המיותרים של ערבים וזרים גבוה באופן שיטתי ממספר המעצרים המיותרים של יהודים", כותב עורך המחקר, ד"ר גיא לוריא. עוד נכתב כי "זהו ממצא בעייתי מאוד מבחינת היחס של מערכת אכיפת החוק לאוכלוסיות אלו. הנתונים מצביעים על כך שהחוק אינו מופעל באופן שוויוני על ידי המשטרה, התביעה ובתי המשפט, או לפחות שהפעלת החוק משפיעה באופן לא שוויוני על האוכלוסיות השונות. הפער הזה הוא מדד משמעותי המראה שמדיניות אכיפת החוק אינה מיושמת באופן אחיד ושוויוני". 

לפי נתוני המשטרה, בקרב אוכלוסיות מבקשי המקלט, העובדים הזרים והתיירים חלה עלייה במספר המעצרים (במהלך חקירה). כך, בשנים 2017-2011 גדל מספר הזרים שנעצרו במסגרת הליך זה ב-153%. העלייה במעצרים חלה חרף העובדה כי נתוני המשטרה מראים כי בשנים האחרונות חלה ירידה בפשיעת זרים. ב-2014 נפתחו 3,565 תיקים שבהם החשודים היו זרים, וב-2017 נפתחו 3,301 תיקים כאלו. בשנה האחרונה היתה ירידה של 6.5% בתיקים מסוג זה.

בתקופת מפכ"ל המשטרה הקודם, יוחנן דנינו, חל זינוק של כ-12% במספר המעצרים שמבצעת המשטרה מדי שנה, בעקבות מדיניות לפיה תחנות משטרה נמדדו לפי מספר המעצרים שביצעו. בתקופת כהונתו של המפכ"ל רוני אלשיך, חלה ירידה קלה במספר המעצרים, העומד על כ-60 אלף. בתקופת אלשיך הופסקה שיטת מדידת התחנות באמצעות מעצרים, אולם בפועל כמעט ולא חל שינוי במספר המעצרים.

לדברי לוריא, "למרות הצהרות המשטרה על בחינה מחודשת של מדיניותה בתחום המעצרים, ניכר שבפועל כלי זה הוא עדיין אמצעי מרכזי באכיפת החוק ולא אמצעי אחרון". הוא הוסיף כי "הירידה המינורית במספר המעצרים איננה מעידה על שינוי במדיניות של אלשיך, וגם אם קיים שינוי של מדיניות, אין הטמעה שלו בקרב מפקדי התחנות".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "משטרת ישראל אוכפת את החוק בשוויוניות וללא משוא פנים ללא כל קשר למוצאו או דתו של אדם. כל ניסיון לטעון אחרת או לתת פרשנות אלטרנטיבית לנתונים כאלו ואחרים מופרך וחוטא לאמת. לטענות שעניינן ריבוי מעצרים אין כל אחיזה במציאות, שכן בשנים האחרונות קיימת ירידה מתמדת ועקבית במספר המעצרים שמבצעת המשטרה גם בקרב האוכלוסייה הלא יהודית".

עוד נמסר כי "בניגוד למה שהמחקר מנסה להציג, הרי שבשנה החולפת דווקא חלה ירידה גם בקרב האוכלוסייה היהודית וגם בקרב האוכלוסייה הלא יהודית (21,388 לעומת 22,078 בשנת 2016). במגזר הלא יהודי ירידה זו עקבית מאז שנת 2014".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ