בן 26 מירושלים נעצר בחשד לעבירות מין בנערים: "בישיבה ידעו ולא הזהירו את ההורים"

הצעיר הודח מישיבת הר המור לאור שתי תלונות נגדו על תקיפה מינית, אחת מהן של קרוב משפחתו של רב בירושלים. משרד החינוך: "המקרה אינו נופל בגדר המקרים המחויבים בדיווח"

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישיבת הר המור בירושלים, ב-2017
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

בן 26 שהודח מישיבת הר המור בירושלים לאור שתי תלונות נגדו על תקיפה מינית, נעצר שלשום (שני) בחשד לעבירות מין בילדים. בעקבות מעצרו, רב בעיר האשים רבנים משתי ישבות שבהן למד, כי ידעו על מעשיו במשך זמן רב אך לא דיווחו על כך לרשויות ולא הזהירו את הורי התלמידים האחרים.

הצעיר, תושב ירושלים, נעצר ביום שני ברעננה לאחר שנפגש עם אבי דוביצקי, מבוגר שפעל להפיל אותו בפח, התחזה לבן 15 וניהל עמו שיחות בעלות אופי מיני בפייסבוק. דוביצקי קבע להיפגש עם החשוד בגינה בעיר, שם המתינו לו שוטרים ועצרו אותו. לאחר שנחקר, הוא שוחרר למעצר בית. "אנחנו מקווים שרשויות החוק בישראל יעשו עבודה מאומצת יותר בשביל לחשוף את הפדופילים שפועלים במדינה", אמר דוביצקי לאחר המעצר.

מעצרו של הצעיר עורר הדים ברשת, לאחר שהרב שמעון אור, רב קהילה בשכונת קריית יובל בירושלים, פרסם פוסט בפייסבוק שבו כתב כי הרבנים מישיבת הר המור ומישיבה קודמת שבה למד, התעלמו ממעשי החשוד. הרב אור, ראש "תנועה לתורה מנהיגה", סיפר כי החשוד תקף מינית את קרוב משפחתו, אז בן 17, בישיבה מוכרת בירושלים. הקטין הגיש תלונה במשטרה נגד החשוד, אך זו נסגרה מחוסר ראיות.

לפי הרב אור, בעקבות המקרה הוא החל לבדוק את העניין בעצמו, אז התברר לו כי ישנן טענות נוספות נגד החשוד. "פניתי לגורם בישיבה הראשונה שבה למד והוא אמר לי שהסיפור מוכר ושבעבר הוא תקף ילד בכיתה ט' וכי היו סיפורים נוספים", סיפר הרב, "אבל הם לא הזהירו את ההורים. אם הם היו מזהירים, קרוב המשפחה שלי לא היה נפגע".

הגורם בישיבה הראשונה שבה למד החשוד אמר ל"הארץ" כי אכן היו טענות על מקרים שבהם היה מעורב. "בשלב מסוים נאמר לי שהוא מסתובב יותר מדי בפנימייה של כתה אחרת. התחלתי כל מיני שיחות והסיפורים התחילו לצאת. זה היה ממש בתחום האפור", סיפר הגורם. "לאחר מכן הגיעה תלונה על אירוע עם מישהו קצת יותר צעיר ואז כבר עירבנו את ההורים".

בשלב זה החשוד הועבר לישיבת הר המור והוזהר שלא להגיע יותר לפנימייה של הישיבה שבה למד קודם לכן. לדברי הרב אור, ראשי ישיבת הר המור הוזהרו מיד עם כניסתו באשר למעשים המיוחסים לו. עם זאת, לדברי הגורם בישיבה הראשונה, "הם קיבלו את המידע אבל לא חשבו שמדובר במישהו מסוכן אלא באדם במצוקה".

אלא שלפי הרב אור, החשוד לא חדל ממעשיו גם בישיבת הר המור, המשתייכת לזרם החרדי-לאומי. הורים לילד בכיתה ה' שהגיע לבקר בישיבה בחג השבועות ב-2016 הגישו נגדו תלונה במשטרה על תקיפה מינית של בנם. לטענת אור, ראשי הישיבה ניסו למנוע מהורי הילד להגיש את התלונה אך הם הגישו אותה בכל זאת. התלונה עדיין נבחנת וטרם התקבלה החלטה בעניינה.

לאור התלונות החליטו ראשי הישיבה להדיח את החשוד, אך לא עדכנו את הורי הנערים האחרים על מעשיו. על אף הדחתו, ראשי הישיבה הגנו על החשוד כשהורי ארוסתו שאלו לגבי השמועות לגביו, ואמרו כי "הוא עבר טיפול והכול בסדר". בנוסף, ראש הישיבה, אחד מראשי הישיבה חיתן בעצמו את החשוד.

פנייה של הרב אור למשרד החינוך בעניין העלתה כי מבחינת המשרד, על הישיבה לא חלה חובת דיווח משום שלא מדובר במוסד לימודים הנמצא תחת אחריותו. בתשובה שקיבל הרב אור ממנהל אגף מוסדות תורניים במשרד, עמוס צייאדה, נכתב כי "נערך בירור במשרדנו לגבי פרטי המקרה ומהבירור המשפטי עולה כי המקרה המדובר לא אירע במוסד חינוך ואין נוהל של המשרד לגבי פגיעה בקטינים במרחבים ציבוריים של מוסדות נתמכים או אחרים שאינם מוסדות חינוך. כמו כן, נמצא כי אין חובת דיווח חוקית על ראשי הישיבה במקרה זה, משום שהמקרה אינו נופל בגדר המקרים שאותם מחייב חוק העונשין בדיווח".

עם זאת, צייאדה הוסיף כי "נוכח חשיבות העניין ורגישותו, אנו מוצאים לנכון לבחון את הנושא בחשיבה מחודשת ולהביא לדיון בפני הגורמים הרלוונטיים". הוא ציין כי "ישיבת הר המור הבהירה שהתלמיד הועזב מהישיבה לאחר תלונה של תלמיד אחר. כמו כן הדגישה כי לא היה שום ניסיון של ראש הישיבה להניא את התלמיד מלהתלונן במשטרה".

מישיבת הר המור לא התקבלה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ