חיות על איומי שקד: נמלא את תפקידנו ללא מורא וללא משוא פנים

נשיאת העליון אמרה את הדברים בטקס השבעתו של פרופ' אלכס שטיין לשופט. מועמדותו של שטיין, ששב לארץ לאחר 15 שנים בחו"ל, נתמכה על ידי שרת המשפטים איילת שקד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד וחיות בבית הנשיא, היום

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, התייחסה היום (חמישי) בעקיפין בטקס ההשבעה של פרופ' אלכס שטיין לשופט לאיומי שרת המשפטים איילת שקד, שלפיהם אם בג"ץ יפסול את חוק הלאום תפרוץ "מלחמה בין רשויות". חיות הבהירה בנאומה בטקס כי "השופטים מחויבים למלא את תפקידם ללא מורא וללא משוא פנים". לדבריה, "כך אנו עושים וכך נמשיך לעשות".

חיות הוסיפה בדבריה: "כשופטים אין עלינו בענייני שפיטה מרות זולת מרותו של הדין". נשיאת העליון ציינה כי דבריה נאמרים "על רקע ההידרדרות הנמשכת של השיח הציבורי והשימוש בטרמינולוגיות מטרידות הלקוחות מתחומים של אסונות טבע ועימותים עוינים". לנאומה המלא של חיות:

נשיאת העליון מתחה ביקורת מרומזת על הדברים שאמרה שקד בעניין מלחמת הרשויות. "השיח שבו אני מבקשת להתמיד ולדבוק הוא שיח מכבד, ממלכתי ומאחד", אמרה בנאום, "בעיניי מחויבים בכך כל מי שממלאים תפקיד ברשויות השלטון וזאת בהיותנו משרתי הציבור ונאמניו".

אחרי חיות נאמה שרת המשפטים, שלא התייחסה למחלוקת סביב סמכות בג"ץ להתערב בחוקי יסוד, על רקע העתירות נגד חוק הלאום. שקד שיבחה בנאומה את שטיין ואמרה: "אני בטוחה שפרופ' שטיין כשופט בית המשפט העליון יהווה שחקן חיזוק משמעותי בביצור זכויות האדם של החשוד הישראלי".

שקד הוסיפה כי היא סבורה ששטיין ישמש "מקור גאווה עבור העולים ממדינות ברית המועצות לשעבר. מדובר באוכלוסייה עצומה, בעלת עושר תרבותי ואינטלקטואלי יוצא דופן, שעדיין אינה מיוצגת דיה במערכת המשפט ושילובה בה הוא משימה לאומית".

פרופ' אלכס שטיין בהשבעה בבית הנשיא, היוםצילום: דוברות בתי המשפט

שטיין הוא השופט השישי שממנה שקד לבית המשפט העליון, מתוך 15 שופטים בסך הכל. "בית המשפט העליון היום מגוון יותר, משקף יותר ומאוזן יותר מזה שהיה לפני שלוש שנים", אמרה שקד בנאומה.

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס בנאומו למאבק בין שקד לבג"ץ על סמכויותיו וקרא להסדרת היחסים בחוק יסוד החקיקה. "מתחוללת סערה שעלולה לפגוע ביסודות השיטה הדמוקרטית שלנו, והדרך הנכונה היא לא לפתוח במלחמה בין הרשויות אלא להסדיר את היחסים בחוק יסוד החקיקה שיקבע את גבולות הגזרה, בדרך של שיח, הבנה והסכמה", אמר.

שרת המשפטים שקד, נשיא המדינה ריבלין, נשיאת העליון חיות והשופט שטיין, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

שטיין, בן 60, הושבע הבוקר לשופט בית המשפט העליון בבית נשיא המדינה. הוא נבחר לתפקיד בפברואר האחרון בתמיכת שקד, חרף הביקורת הציבורית על כך שאינו חי בישראל ב-15 השנים האחרונות. בחודש האחרון שב לישראל עם בני משפחתו. הוא לימד בשנתיים האחרונות בבית הספר למשפט של ברוקלין, אחרי שנים שבהן לימד בבית הספר למשפטים של ישיבה יוניברסיטי. את תחילת דרכו האקדמית החל באוניברסיטה העברית, עד עזיבתו את הארץ ב-2003.

שופט העליון החדש הוא מומחה לדיני ראיות, ולא עסק במאמריו במשפט הציבורי. שקד מסרבת עד היום לספר מי חיבר ביניהם, אולם ל"הארץ" נודע כי מדובר בכמה חברים של שטיין מאוניברסיטת בר אילן שכתבו מאמרים עם שטיין. גם נשיא המרכז האקדמי פרס פרופ' רון שפירא, הנחשב למקורב לשקד, המליץ עליו בפניה. שקד אמרה כי בחרה בשטיין כמועמד מטעמה משום שהוא "כוכב משפטי" ו"שמרן".

עמיתיו של שטיין מסכימים כי הוא משפטן יוצא מן הכלל, אך העובדה ששקד קידמה את מועמדותו הפתיעה רבים מהם. שטיין מעולם לא התבטא בנושאים המעניינים את שרת המשפטים כמו האקטיביזם השיפוטי או ההתנחלויות, ולמעשה כמעט לא עסק במשפט ציבורי. עם זאת, העיתונאי אבישי גרינצוויג חשף כמה פוסטים שכתב שטיין בפייסבוק, שבהם תקף את עמיתיו בבית המשפט העליון.

"האקטיביזם השיפוטי הישראלי שובר שיאים. אין דרישה אמיתית לזכות עמידה והכל שפיט (אין דוקטרינה שמשאירה בחוץ "סוגיות פוליטיות"). אמנם נדיר שבית המשפט העליון פוסל חוקים של הכנסת, אבל הרטוריקה שלו שתלטנית. הוא דורש סמכויות במסווה של איזונים ובלמים", כתב השופט החדש. בפוסט אחר כתב בזמן מבצע צוק איתן בקיץ 2014, כי ישראל לא מחויבת לספק חשמל לעזה. "בגלל שישראל איננה כובשת בעזה היא מחויבת אך ורק למזער את הנזק לאזרחים שם, כשהיא מגינה על עצמה מהרקטות", כתב שטיין בפייסבוק, "מאותה סיבה, ישראל אינה מחויבת לספק חשמל לרצועה, גם אם היא בוחרת לעשות זאת מסיבות הומניטריות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ