שי ניצן: לא נתפר תיק לגל הירש, המשך חקירתו תלוי במדינות זרות

פרקליט המדינה אמר בוועדת הפנים כי היה מידע בעניינו של המועמד לשעבר למפכ"לות שחייב את חקירתו. ראש אח"מ ציין כי הוא שומר את כל המידע על נבחרי ציבור כי הוא "מאפשר לנו יכולת פיקוח"

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרקליט המדינה ניצן וראש אח"מ סיסו בדיון, היום
יהושע (ג'וש) בריינר

פרקליט המדינה שי ניצן אמר היום (חמישי) בוועדת הפנים של הכנסת כי לא נתפר תיק לגל הירש, שהיה מועמדו של השר גלעד ארדן לתפקיד המפכ"ל. לדברי ניצן, החקירה המשטרתית בעניינו נמשכת כיוון שגופי החקירה בישראל תלויים במדינות זרות. ניצן אמר את הדברים בתגובה לטענות כי המשטרה ביקשה לסכל את המינוי ב-2015 בשל חוסר שביעות רצונם של בכירים בה מהבאת מפכ"ל מבחוץ. 

"כל הדיבורים על סיכול ממוקד – המשטרה עובדת. ודאי שיש תקלות. האם מישהו באמת תופר תיק? האם יש כוונת זדון? אני שומע סיפורים על תפירת תיקים 30 שנה ואני אומר שזה פשוט מופרך", אמר ניצן בדיון שכונס תחת הכותרת "חשש משימוש בחקירות רדומות לטובת סיכול פוליטי". לדבריו, "היה מידע והיה חומר שהגיעו למסקנה שמצדיק לברר את האמת. למה זה לוקח כל כך הרבה זמן? תיק עם חיקורי דין במדינות זרות זה בכלל לא תלוי בנו. אנחנו תלויים במדינות אחרות. יש לנו אחריות לברר את האמת ובמובן הזה כולם שווים, בין אם הם אדם פשוט ובין אם הם גיבורי ישראל. אנחנו מקווים שהתיק ייגמר בזמן סביר".

גל הירש במכללת תל חי, ב-2015צילום: גיל אליהו

ניצן ציין כי הפרקליטות שמעה על דבר מינויו של הירש בחדשות, וכי לפני כן איש לא פנה אליה או ליועץ המשפטי לממשלה דאז יהודה וינשטיין. לדברי ניצן, בלילה בו הוכרז המינוי פנה לוינשטיין גורם ברשות אכיפת חוק שאינה המשטרה ואמר "שמעתי שעומדים למנות את הירש. חובתנו להגיד לך, דע שיש אצלנו מידע מסוים הנוגע אליו המעלה חשדות או ספקות לגבי מידת התאמתו". עוד אמר ניצן כי ביום הכרזת המועמדות פנה וינשטיין לראש אגף חקירות ומודיעין (אח"מ) דאז מני יצחקי וביקש ממנו "לבדוק אם יש במשטרה מידע רלוונטי שמעלה ספקות. ואכן ביום למחרת יצחקי אסף מידע על הירש כפי שהתבקש. הוא מצא במשטרה מידע רלוונטי להירש".

לדברי ניצן היה ברור שצריך לקיים בדיקה בעניין המינוי, אך יצחקי אמר ש"אנחנו לא רוצים להיות קשורים לעניין כי מדובר באדם שמועמד להיות מפכ"ל ולהיות ממונה עלינו וביקש שלא נהיה מעורבים בבדיקה הזאת. פרקליט המדינה הוסיף כי כשלושה חודשים לאחר שנפתחה הבדיקה ומונה מפכ"ל חדש, החליט וינשטיין לעבור מבדיקה לחקירה פלילית וזו הוטלה על המשטרה. ניצן נמנע מלהזכיר בדיון את שם גוף האכיפה ממנו הגיע לכאורה המידע המפליל על הירש, ככל הנראה הרשות להלבנת הון. 

הפרקליט ציין כי נשאל האם היתה חוסר שביעות רצון במשטרה מההחלטה למנות מפכ"ל מחוץ לשורות הארגון. לדבריו, ייתכן שהיה חוסר שביעות רצון אולם לא היה לכך קשר לחקירת הירש משום שהמשטרה לא היתה זו שיזמה את הפנייה לוינשטיין בעניינו, משום שהיועץ המשפטי לממשלה הוא זה שפנה ליצחקי בנושא ומפני שלמשטרה לא היתה דריסת רגל בבדיקה לאחר שהעבירה את החומרים שהגיעו אליה. 

בדיון שאל ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) את ראש אח"מ ניצב גדי סיסו האם בתקופתו "ביקש מסמך דומה למסמך יצחקי" (הכוונה למסמך שחשף העיתונאי רביב דרוקר לפני שנתיים, המרכז את כל המידע המודיעיני שמחזיקה המשטרה נגד כ-40 ח"כים ושרים, י"ב). סיסו הכחיש שקיים מסמך כזה או שביקש להכין אחד. "אני מוכן באופן חריג אפילו להוכיח את זה ואני נמצא פה 200 מטר מבית המשפט העליון", הוסיף. "אם הייתם יודעים כמה תיקים על נבחרי ציבור ניקינו לפני מינויים", אמר לנוכחים בחדר. "אני שומר את כל המידעים על כל נבחרי הציבור, גם מידע שהזמתי. המידע שנשמר מאפשר לנו יכולת פיקוח ומי שמחליט בעניין הוא היועמ"ש", הבהיר.

החקירה נגד הירש, שנחשד במתן שוחד ובשורת עבירות של הלבנת הון, נפתחה בספטמבר 2015, לאחר שארדן החליט למנות למפכ"ל אדם מחוץ לשורות המשטרה על רקע פרשיות המין של כמה מניצביה. ימים ספורים לאחר הבחירה בהירש נמצא נגדו חומר מודיעיני שכלל בקשה של גיאורגיה לגביית ראיות בחשד למתן שוחד לשר ההגנה הגיאורגי בתמורה לזכייה במכרזים במדינה.

בנוסף, הירש והחברה שבראשה עמד, חברת "דיפנסיב שילד" המספקת ייעוץ וציוד ביטחוני, נחשדו בעבירות נוספות של מיסוי והלבנת הון. בעקבות זאת, החליט וינשטיין לפתוח תחילה בבדיקת הטענות, דבר שהוביל להסרת מועמדותו של הירש לתפקיד המפכ"ל. הבדיקה הפכה בהמשך לחקירתו של התא"ל בדימוס כחשוד. לפני שנה זיכה בית משפט בטביליסי את שר ההגנה בגאורגיה לשעבר מהחשדות של שחיתות מטעם החברה של הירש, אולם במשטרת ישראל המשיכו בחקירה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ