חשודה בהכאת אמה שוחררה ממעצר, כי המשטרה לא אפשרה לה לפגוש עו"ד

ימים לאחר פסילת עדותו של אלישע חייבטוב, קבע בית משפט השלום בב"ש כי המשטרה הפרה את זכויותיה של חשודה בת 50. המשטרה: זכויותיה הוסברו לה, היא סירבה להיוועץ בעו"ד

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית המשפט בבאר שבע
בית המשפט בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

בית המשפט שחרר ממעצר בשבוע שעבר תושבת באר שבע בת 50 שנעצרה בחשד שתקפה את אמה, כיוון שהמשטרה לא אפשרה לה להיוועץ בעורך דין. זאת, ימים ספורים לאחר שבית המשפט זיכה מרצח את אלישע חייבטוב ופסל את הודאתו כי לא ניתן לו להיוועץ בעורך דין במשך שלושה שבועות. 

בדיון להארכת מעצרה בבית משפט השלום בבאר שבע, התברר כי החשודה ביקשה להתייעץ עם עורך דין, אך חוקרי המשטרה המשיכו לנהל את החקירה מבלי לאפשר זאת. סנגורה של החשודה, עלי אבו לאבן מהסנגוריה הציבורית, הזכיר בדיון את הפסק הדין של חייבטוב ודרש לדעת מדוע לא זומן לתחנה עורך דין. נציג המשטרה בדיון זלזל בשאלה ואמר לעורך הדין "אתה עושה דרמה". 

השופט חיים פס דחה את הבקשה להארכת מעצר לאור הפגיעה בזכויות החשודה וציין ש"לא ניתן להפריז בחשיבות הזכות להיוועץ עם עורך דין, היורדת לשורשו של ההליך הפלילי. זכויותיה של מ' הופרו ברגל גסה ללא כל סיבה או הסבר נראים לעין". חקירתה של בת ה-50 תימשך כשהיא לא במעצר.

בפסק הדין של חייבטוב קבעו שופטי בית המשפט ש"מניעת האפשרות מהמערער להיוועץ בעורך דין עולה כדי פגיעה מהותית וחריפה בזכות ההיוועצות, פגיעה שהיא בעוצמה גבוהה ביותר". בנוסף, השופטים ציינו שורה של מחדלי חקירה, בהם התנהגותו של המדובב מטעם המשטרה ששהה בתא המעצר עם המזוכה. בין היתר, חייבטוב והמדובב השתמשו יחד בסמים קשים.

הסניגור הציבורי הארצי, יואב ספיר, אמר כי בית המשפט העליון חייב את המשטרה לתעד כל ויתור של חשוד על ייעוץ של סנגור באודיו או בוידאו. "ההחלטה הזו מבטאת את החשיבות הרבה שמייחס בית המשפט לזכות להיוועצות כאמצעי לשמירה על הליך הוגן, לאיזון יחסי הכוחות ולשמירה על תקינות החקירה ומניעת הודאות שווא", הסביר ספיר. לדבריו, "כיום, רק כמחצית מהנחקרים מממשים את הזכות והיתר, לטענת המשטרה, מוותרים עליה. החלטת בית משפט השלום בבאר שבע, כמו החלטות רבות נוספות, מלמדת כי הפרה זו יכולה להביא גם לשחרור ממעצר, והיא סוללת את הדרך להקפדה מלאה יותר על קיום זכויותיהם של הנחקרים".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "בניגוד לנטען, בטרם חקירתה של החשודה בחשד שתקפה אדם זקן וגרמה לו חבלה, הוסברו לה על ידי החוקר זכויותיה והיא סירבה לממש את זכותה להיוועץ בעורך דין. מבירור שנערך עם החוקר לאחר הדיון בבית המשפט, מדובר בטעות שמקורה ברישום בלבד, ולאחר הדיון אף צורף לתיק החקירה הסבר של החוקר בדבר הנסיבות כמתואר לעיל. כלומר ולמען הסר ספק, החשודה ויתרה על זכותה להיוועץ עם סניגור והחוקר רשם בטעות 'כן' במקום 'לא'".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ