ועדת השחרורים קיצרה את עונשו של סטס מיסז'ניקוב; ישתחרר בחודש הבא

חרף התנגדות הפרקליטות, הוועדה החליטה כי שר התיירות לשעבר ישוחרר בחודש הבא בתום תשעה חודשי מאסר מתוך 15 שנגזרו עליו. מיסז'ניקוב הורשע בהסדר טיעון בהפרת אמונים

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיסז'ניקוב ביום כניסתו לכלא, בדצמבר האחרון
מיסז'ניקוב ביום כניסתו לכלא, בדצמבר האחרוןצילום: גיל אליהו

השר לשעבר סטס מיסז'ניקוב יזכה לשחרור מוקדם בתום תשעה חודשי מאסר מתוך 15 שנגזרו עליו - כך החליטה היום (שני) ועדת השחרורים בכלא חרמון בראשות השופטת בדימוס אריקה פריאל. החלטת הוועדה התקבלה חרף עמדת הפרקליטות שהתנגדה לשחרורו, בטענה כי מיסז'ניקוב לא סיים את ההליך הטיפולי. מיסז'ניקוב צפוי כעת להשתחרר ב-9 בספטמבר, ערב ראש השנה. לפי החלטת הוועדה, השר לשעבר ישוחרר אך ישהה במעצר בית עד למועד הפורמלי לסיום מאסרו - מארס 2019.

בהחלטת הוועדה צוין כי למיסז'ניקוב אין עבירות משמעת או אירועים חריגים. הוא עובד כאסיר במפעל טבע נאות, יצא חמש פעמים לחופשות והשתלב בקבוצה טיפולית לעברייני מרמה, כאשר הליך הטיפול שלו צפוי להסתיים רק בעוד שלושה שבועות. בשל כך, הפרקליטות התנגדה לשחרור בטענה כי יש להמתין לחוות הדעת בתום ההליך הטיפולי. 

ועדת השחרורים קבעה כי אין מניעה לדון בשחרורו עוד לפני סיום הטיפול. "אסיר המבקש שחרור מוקדם נדרש להוכיח שני תנאים מצטברים: כי הוא ראוי לשחרור וכי אין נשקפת ממנו סכנה לשלום הציבור. הגענו למסקנה כי האסיר עמד בנטל המוטל עליו", נכתב בהחלטה.

עוד נכתב: "התרשמנו מהתנהגות האסיר כי הוא קיבל אחריות מלאה על מעשיו... התנהגות האסיר בכלא היתה חיובית ביותר, אין לחובתו הרשעות קודמות ונראה כי מדובר במעידה חד פעמית. אנו סבורים כי המאסר היווה גורם מרתיע משמעותי עבור האסיר". 

פרקליטתו של מיסז'ניקוב, שני אילוז מסרה כי היא מברכת על ההחלטה. "כל חוות הדעת בעניינו היו חיוביות ולא היה לו פרמטר אחד שיכל לעמוד לרעתו. לא היה טעם להתנגדות הפרקליטות וצר לי שבחרה להתנגד", אמרה אילוז.

מיסז'ניקוב הורשע בהסדר טיעון בהפרת אמונים ונגזר עליו קנס בסך 70 אלף שקלים. הוא הודה כי פעל בניגוד עניינים בכך שהעביר תקציב של מיליון שקלים לטובת פסטיבל "פאנג'ויה" באילת, ובמקביל ביקש ממפיק הפסטיבל להעסיק את בת זוגו, יוליה רוט.

כחלק מהסדר הטיעון נמחק החשד שלפיו בעת כהונתו של מיסז'ניקוב כשר, בכמה אירועים רשמיים בארץ ובחו"ל, הוא שלח את אחד מיועציו לרכוש עבורו קוקאין והשתמש בסם באירועים. מיסז'ניקוב הכחיש בחקירתו את הטענה, ואמר שאלו המצאות של עד מדינה.

נשיא המדינה ראובן ריבלין דחה בחודש שעבר את בקשתו של מיסז’ניקוב להקלה בעונשו. לפי הודעת הנשיא, עונש המאסר שהוטל על מיסז’ניקוב נגזר בעקבות "עבירות חמורות של טוהר המידות מצד נבחר ציבור בכיר ביותר אשר בשל אופיין אינן מתאימות להיכלל במתווה המיוחד אשר גובש על ידי הנשיא ושרת המשפטים לכבוד שנת ה-70 למדינת ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ