עתירה לפתיחת מעבר כרם שלום חושפת את ההידרדרות החריפה ברצועה

ענפי הטקטסיל והנגרות ספגו הפסדים בשווי כמעט שלושה מיליון שקלים ודו"ח איחוד התעשיינים ברצועה מזהיר מפני סגירתם של מאות מפעלים. העותרים: ישראל פועלת להחרפת המצב ההומניטרי ברצועה תוך התעלמות מהשלכות החלטותיה

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משאיות במעבר כרם שלום, ביום חמישי
עמירה הס

בג"ץ התבקש ביום חמישי שעבר להורות על ביטול ההגבלות שהטילה בחודש האחרון ישראל על תנועת סחורות במעבר כרם שלום, ולאפשר אספקה מיידית של דלק לרצועה. שישה ארגוני זכויות אדם עתרו בשבוע שעבר בנושא נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, מתאם פעולות הממשלה בשטחים כמיל אבו-רוקון ורשות המעברים היבשתיים, שמפעילה את מעבר כרם שלום. השופטת דפנה ברק-ארז ביקשה מפרקליטות המדינה להשיב לעתירה עד יום ראשון הבא. בשל סגירת המעבר, נגרמו הפסדים כלכליים גדולים לחקלאי הרצועה, שנאלצו להשמיד חלק מתוצרתם. כמו כן, חסימת כניסתם של חומרי גלם שונים מונעת הכשרת קרקעות לעונת הגידולים הקרובה.

הארגונים העותרים כתבו כי "עוד בטרם הוכרזה הסגירה של מעבר כרם שלום, המעבר לא סיפק את הצרכים המינימליים הדרושים לאוכלוסייה. כך, במקום לנקוט צעדים כדי למנוע התמוטטות של אוכלוסייה בת שני מיליון אנשים, המשיבים פועלים על מנת להחריף את המצב ההומניטרי והכלכלי ברצועת עזה, תוך התעלמות מוחלטת מהשלכותיה ההרסניות של החלטתם". העתירה הוגשה לאחר שהרשויות הישראליות לא ענו לפניות בכתב של ארגון "גישה", שעורכות דינו כתבו את העתירה.

הארגונים העותרים הם אלמיזאן ברצועה, גישה, עדאלה, רופאים לזכויות האדם, האגודה לזכויות האזרח והמוקד להגנת הפרט. הם כתבו כי ישראל הצהירה בגלוי שהסנקציות נועדו להעניש את האוכלוסייה האזרחית ברצועה, כדי שזו תפעיל לחץ על חמאס. אבל, כתבו העותרות, ענישה קולקטיבית של אוכלוסייה אזרחית על פעולות שאינן בשליטתה היא מעשה לא חוקי, שמדרדר את הרצועה אל אסון הומניטרי ידוע מראש.

בתחילת יולי הודיעה ישראל שהיא מצמצמת את הסחורות המורשות להיכנס דרך מעבר כרם שלום ומתירה רק הכנסה של מזון ותרופות. כמו כן, החליטה ישראל לחסום כל תוצרת מעזה שמיועדת למכירה מחוץ לרצועה. מ-2007 עד 2017 נאסר לחלוטין שיווק תוצרת מחוץ לרצועה, וחידוש חלקי של השיווק - לאחר לחצים של כמה מדיניות אירופיות והבנק העולמי - אישש במקצת את הכלכלה ברצועה. שווי התוצרת החקלאית ששווקה מחוץ לרצועה מתחילת השנה עד תחילת יולי היה כ-11 מיליון דולר. חסימת השיווק בחודש האחרון יצרה עודפים עצומים, ירידה במחירי הירקות ברצועה והפסדים גדולים לחקלאים.

התפקוד הכלכלי של הרצועה תלוי כמעט לחלוטין בפעילות המעבר שבשליטת ישראל, וכל הגבלה בו משפיעה ישירות ומיידית על המצב ההומניטרי, הקורס ממילא. הפסדים כבדים נגרמו בחודשים האחרונים ליצרנים בענפי הטקסטיל והנגרות, שנתקעו עם תוצרת לייצוא ששוויה כמעט שלושה מיליוני שקלים. נוסף על כך, היצרנים עלולים להידרש לשלם פיצויים על האיחור באספקה. דו"ח איחוד התעשיינים ברצועה מזהיר כי המשך סגירת מעבר כרם שלום יוביל לסגירתם של מאות מפעלים בכל ענפי התעשייה, שאינם יכולים לפעול, בשל מחסור בחומרי גלם או בשל האיסור לשווק.

במסגרת הסנקציות, מונעת ישראל גם הכנסת גז בישול ודלקים החיוניים למוסדות ציבור כמו בתי חולים, ומערכות תשתית בתחומי המים והתברואה. האו"ם וארגונים רפואיים וסביבתיים פרסמו בשבוע שעבר קריאה בהולה בבקשה שיוכנס דלק לרצועה, זאת כדי למנוע סגירה של לפחות חמישה בתי חולים והצפות של ביוב לא מטופל. ישראל אישרה שלשום את הכנסתן של ארבע משאיות דלק בשביל אונר"א. לדברי ארגון "גישה", מדובר בטפטוף קל שאינו משנה את המצב מבחינת רוב האוכלוסייה ברצועה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ