תושבי כסייפה חשודים כי כלאו את אחותם והכו אותה; בית המשפט: "זכתה ליחס של שפחה"

השניים חשודים כי הכו את אחותם, נשואה ואם לשניים, כיוון שחשדו שיצרה קשר עם גברים. שופטת השלום בבאר שבע אמרה כי "העובדה שמדובר באשה השייכת למגזר הבדואי, אין בה כדי להצדיק את הניסיונות להצר את צעדיה"

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד רצח נשים, אתמול
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

שני אחים תושבי כסייפה חשודים כי כלאו במשך יומיים את אחותם, אשה נשואה בת 32 ואם לשניים, הכו אותה ואיימו להרוג אותה כי חשדו שהתכתבה עם גברים. האשה טופלה בבית החולים סורוקה שבבאר שבע לאחר שסבלה מפגיעות קהות בגופה, אולם בדיון שהתקיים אתמול (שני) בהארכת מעצרם של האחים היא דרשה את שחרורם מחשש שמעצרם יפגע ביחסיה עם המשפחה. שופטת בית משפט השלום בעיר, שרה חביב, דחתה את בקשתה וציינה כי מחומר הראיות עולה בבירור שהאשה "זוכה ליחס הדומה ליחס של שפחה, במקרה הטוב, או חיית מחמד במקרה הרע".

במשטרה מעריכים כי בקשתה של האישה לשחרור אחיה נובעת מהלחץ המופעל עליה. האחים, בני 34 ו-41, הם אנשי חינוך והוראה, אחד מהם סטודנט לתואר שני והאחר טכנאי מחשבים בבית הספר באחד מיישובי הבדואים בנגב. האחות היא אשת חינוך מוערכת בתחומה. על פי החשד, בשעות הלילה בשבעה באוגוסט הכניסו השניים את אחותם בכוח לרכב לבקשת בעלה, ובן ה-41 לקח ממנה את הטלפון בעת הנסיעה.

לאחר שהגיעו לאחד מבתי המשפחה, הם כלאו אותה והאח הצעיר לקח מוט והחל לכאורה להכותה. על פי החשד שעולה מחומר החקירה, האשה היתה כלואה בבית במשך יומיים כאשר בשלב מסוים היא נמלטה מהחלון והתקשרה למשטרה - תוך שהיא מסתתרת. חוקרים שהגיעו למקום אספו אותה אל תחנת המשטרה, שם היא הגישה תלונה בנושא, אולם סירבה לפנות למקלט לנשים מוכות. בהסכמת המשטרה ובהסכמתה היא עברה להתגורר אצל בת משפחה שהשגיחה עליה.

בדיון הראשון בהארכת מעצרם, שנערך ביום שישי, האריכה השופטת אורית ליפשיץ את מעצרם עד אתמול. בדיון שהתקיים אתמול באולמה של שופטת השלום חביב, דרש סנגורם של השניים כי האחים ישוחררו. "משטרת עיירות מנפחת את העניין, וטוענת טענה חסרת שחר. היום היא חיה עם בן זוגה באושר והכול בסדר. כדי להרוויח ימים (ימי מעצר, אב"ז) טוענים חבריי (המשטרה, אב"ז) טענות בדבר מה שמכונה 'כבוד המשפחה', אך אין זה נכון כלל", טען הסנגור.

במהלך הדיון התקיים גם אירוע חריג, כאשר עו"ד מוחמד רחאל הגיע לאולם וטען כי האשה פנתה אליו כדי שייצג אותה. "היא ביקשה שאמסור לבית המשפט שהיא אשה העובדת בתחום החינוך... ומבחינתה הסיפור הזה הוא סיפור שיכול לפגוע בשמה הטוב ובמרקם היחסים במשפחה. היא מסרה שמדובר בשני אחים שמלווים אותה ותומכים בה לאורך השנים, אינה מפוחדת, והיא מבקשת מבית המשפט להורות על שחרורם כדי לא לפגוע בטיב יחסיה עם משפחתה", אמר.

השופטת חביב דחתה את בקשת הקורבן לשחרר את החשודים בתקיפתה, ונימקה את החלטה בכך ש"לנוכח הניסיון בתיקים כגון אלה, והתנהלותן של מתלוננות דוגמת המתלוננת דנן, אין בהם (בדברי המתלוננת על אחיה, אב"ז) כדי להפחית ולו במעט מעילת המסוכנות. נהפוך הוא. ברי כי המתלוננת חוששת למעמדה ולחייה".

השופטת חביב התייחסה לתופעת האלימות נגד נשים במגזר הבדואי, וציינה: "העובדה שמדובר באשה השייכת למגזר הבדואי, אין בה כדי להצדיק את הניסיונות להצר את צעדיה, לשלוט בתנועותיה, לשלול ממנה חירויות בסיסיות, כגון חופש התנועה, חופש השיחה עם אנשים שאיתם היא בוחרת לשוחח, גם מבלי לתת דין וחשבון לבעלה או לבני משפחתה". עוד אמרה: "מיותר לציין שהאלימות שמתארת המתלוננת היא אלימות קשה, אשר גרמה חבלות ממשיות. עוד מיותר לציין כי העובדה שהמתלוננת נכלאה רק בשל היותר אשה, אשר על פי הגברים במשפחה אינה סרה למרותם ואינה מדווחת להם על צעדיה, משפילה וכואבת יותר מן האלימות הפיזית".

לבסוף, נענתה השופטת חביב לבקשת המשטרה והאריכה את מעצרם של השניים בארבעה ימים. "התנהלות שכזו (של האחים, אב"ז) לא תעלה על הדעת במדינה חופשית ודמוקרטית, בלי קשר להשתייכות מגזרית, דתית או מגדרית", נימקה. "לא ייתכן שמבית המשפט יצא מסר כי הדברים נסבלים רק בשל השתייכותם המגזרית של המתלוננת והמשיבים ובשל מגדר המתלוננת".

בתחילת השבוע נרצחה ביריות נורה אבו סולב, בת 36 ואם לשבעה ילדים, כאשר על פי החשד הרקע לרצח הוא אי-הסכמה של הגברים במשפחתה לאורח חייה. בעלה בנפרד, המרצה כעת עונש מאסר, נהג להכות אותה והורשע בעבירות כלפיה פעמיים. עם זאת, עד כה המשטרה טרם עצרה חשודים ברצח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ