הנשיא הקל בעונשה של צעירה בדואית שרצחה גבר שאנס אותה לאחר שנישאה לו בכפייה

ריבלין קצב את עונשה של הצעירה, שרצחה את בעלה השני כשהיתה בת 17, כך שתוכל להשתחרר בחודש הבא ממאסר בתום חמש שנים וחצי. בגזר הדין נכתב כי היא "נוצלה כשפחה" והוריה מכרו אותה לגברים תמורת תשלום

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

נשיא המדינה ראובן ריבלין החליט היום (שלישי) לקצר את עונשה של צעירה בדואית שהורשעה ברצח בעלה, המבוגר ממנה ב-21 שנים ונשוי לאחרת. הצעירה, שיושבת במאסר מזה חמש שנים וחצי, נישאה לאיש בכפייה בהוראת הוריה והוא אנס אותה בליל חתונתם. ריבלין קיבל את בקשתה של הצעירה באופן חלקי וקיצר את עונשה מ-11 שנים לתשע שנים וחודש, כך שבחודש הבא היא תוכל להשתחרר מהכלא ככל שוועדת השחרורים תאשר את בקשתה לנכות שליש ממאסרה.

בית המשפט גזר במקור 11 שנות מאסר על הצעירה, ששמה נאסר לפרסום בשל היותה קטינה בעת ביצוע הרצח. במהלך המשפט, התחשבו נציגי הפרקליטות והשופטים בנסיבות חייה. בילדותה סבלה מהתעללות פיזית, מילולית ומינית, ובגזר הדין אף נכתב כי היא "נוצלה כשפחה".

מפרטי המקרה שהוצגו במשפט, עלה שהוריה השיאו אותה בניגוד לרצונה לראשונה כשהיתה בת 16 לאדם שהיה אלים כלפיה, התעלל בה, אנס אותה ואף נעל אותה בבית. במסגרת הסכם הנישואים, קיבלו הוריה תמורה כספית. לאחר אחת מהתעללויותיה, נטלה כדורים וניסתה להתאבד. כשהשתחררה מבית החולים, הוריה אסרו עליה לצאת מהבית ומנעו ממנה קשר עם מטפלים. היא ברחה יחד עם אחותה הצעירה מהבית, אולם הן אותרו על ידי המשפחה והוחזרו לבית הוריהן, אז הוכתה קשות ושוב ניסתה להתאבד. בעקבות ניסיון ההתאבדות השני, פנה אביה אל בעלה ושילם לו כסף עבור הגירושין.

כעבור חודשים ספורים, כשהיתה בת 17, השיאו אותה הוריה שוב בניגוד לרצונה לגבר המבוגר ממנה בשנים רבות, הנשוי לאשה אחרת ואב לילדים. גם הפעם קיבלו הוריה תמורה כספית במסגרת הסכם הנישואים. בתום מסיבת הנישואים, קיים איתה יחסי מין בכוח בבית מלון תוך שהיא מתנגדת לו. היא ביקשה ממנו להחזיר אותה לבית אביה, אך בני משפחתה ומשפחתו לחצו עליה להישאר עמו. למחרת לקחה סכין מטבח, דקרה אותו למוות והסגירה עצמה למשטרה. במסגרת המשפט נגדה, היא הואשמה גם באיומים על בעלה הראשון.

עורכת דינה רוני אלוני סדובניק בירכה על החלטת הנשיא וסיפרה כי הצעירה, שאותה היא מכנה בשם "נור", "גדלה בתנאי שבי בשבט בדואי מרוחק ומבודד". לדבריה, נור "רצתה נורא ללמוד וחלמה לנסוע לעיר הגדולה באר שבע, בה מעולם לא ביקרה. היא חלמה להינשא לבחיר ליבה, אבל נאסר עליה ללמוד והיא לא סיימה יסודי, היתה כשפחה לאחיה והוריה עד שאביה מכר אותה לגבר זר תמורת כסף. היא נאנסה והוכתה שם וברחה פעמים רבות אך נלכדה והושבה לבית 'הבעל', ניסתה להתאבד ורק אז אושפזה והוחזרה לבית הוריה, הפעם כשדגל שחור מעל ראשה: 'פגעה בכבוד המשפחה'". עורכת הדין הוסיפה כי בהמשך נור "שוב נמכרה בניגוד לרצונה, למרות שבכתה והתחננה".

ההחלטה לקצר את עונשה התקבלה במסגרת מתווה ה-70 שגובש על ידי נשיא המדינה ושרת המשפטים איילת שקד, לרגל חגיגות 70 שנה לישראל. בעניינה של הצעירה הבדואית, נכתב בהודעה שפרסם היום בית הנשיא כי "הצעירה עברה תהליכי טיפול ושיקום בכלא, והנשיא קיצר את עונשה כך שתוכל לעמוד בפני ועדת השחרורים שתשקול לשחררה ברישיון".

עוד צוין כי עד כה החליט הנשיא להקל בעונשי מאסר ל-40 אסירים וכן מחק רישום פלילי ל-15 חיילים, בגין עבירות שביצעו טרם שירותם הצבאי. בין האסירים שהוחלט להקל בעונשם אשה נוספת, שבעלה חולה מאוד ומשפחתה מצויה במצוקה כלכלית קשה, שנידונה למאסר ראשון בן שישה חודשים בגין עבירות של נהיגה ללא רישיון ובזמן פסילה. הנשיא נענה לבקשה נוספת שהוגשה על ידי צעיר בשנות העשרים המוקדמות לחייו שהורשע בגרימת מוות ברשלנות של חברו הטוב שהיה עמו ברכב בזמן התאונה, בגינה הורשע. משפחת ההרוג תמכה בבקשת החנינה וציינה כי הצעיר תומך בהם ככל יכולתו והוא "כבן" להם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ