היועמ"ש לרבנות: תאבדו את המונופול על הכשרות אם לא תשנו את אופן העסקת המשגיחים

הרבנות לא יישמה פסק דין מלפני כשנה שלפיו קיים חשש לניגוד עניינים בכך שבעלי עסקים משלמים שכר למשגיחי כשרות. לדבריו, בג"ץ עשוי לקבוע כי לא ניתן לאכוף את החוק נגד כשרות פרטית

אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט בספרייה הלאומית בירושלים, ביוני האחרון
מנדלבליט בספרייה הלאומית בירושלים, ביוני האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (רביעי) לרבנות הראשית כי היא עלולה לאבד את המונופול בנושאי כשרות, אם לא תשנה בקרוב את אופן העסקת משגיחי הכשרות. מנדלבליט שלח את המכתב בעקבות פקיעת האולטימטום ליישום החלטת בג"ץ מלפני כשנה, שלפיה קיים חשש לניגוד עניינים בכך שהמעסיקים משלמים את שכרם של המשגיחים.

ברבנות לא הצליחו לערוך בשנה האחרונה רפורמה כפי שדרש בג"ץ. ברבנות נתקלו בקשיים מצד גורמים שונים, בהם משרד האוצר שסירב לקלוט את המשגיחים לשירות המדינה, ומשגיחי הכשרות שטענו כי תנאי העסקתם עלולים להיפגע. מנדלבליט ציין במכתבו כי בג"ץ נתן כמה ארכות לביצוע הרפורמה, אך טרם הוגשה הצעת חוק בנושא. ברבנות בחרו לאחרונה ליישם את הפסיקה באמצעות הקמת מערך של חברות פרטיות שיעסיקו את המשגיחים, ובכך ינתקו את הקשר הישיר ביניהם לבעלי העסקים, אך גם מתווה זה טרם קודם.

הרבנים הראשיים דוד לאו ויצחק יוסף, ב-2014צילום: מוטי מילרוד

"פסק הדין ניתן עוד בחודש מאי 2017 והמועד עליו הורה בית המשפט העליון בו על המערך המחליף להיות מוכן, סוף יוני 2018, חלף גם הוא", ציין מנדלבליט במכתב ששלח לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון, השר לשירותי דת, דוד אזולאי, והרבנים הראשיים, יצחק יוסף ודוד לאו. "כדי שניתן יהיה לעמוד בלוחות הזמנים יש להעביר כבר עתה טיוטת תזכיר חוק להערות המשרדים הרלוונטיים", הוסיף.

מנדלבליט התייחס במכתבו לפסק דין נוסף של בג"ץ, שניתן בעתירה שביקשה לאפשר כשרות פרטית. בג"ץ קבע בפסק דין זה כי אם לא ינותק הקשר בין משגיחי הכשרות לבעלי העסקים עד יוני האחרון, תבוטל ההחלטה שמונעת מהכשרות הפרטית לפעול. "אם נושא מערך הכשרות לא ייפתר בהקדם האפשרי, ישנה אפשרות כי ייקבע שלא ניתן יהיה לאכוף את הוראות החוק ביחס לגופים פרטיים המעניקים תעודות כשרות", כתב מנדלבליט.

תעודת כשרות בתל אביב, ב-2017צילום: אייל טואג

הרב הראשי יצחק יוסף מסר בתגובה: "הרבנות הראשית והממשלה עשו כל שביכולתם על מנת למצוא פתרונות למנוע את הפגיעה החמורה האפשרית בציבור אלפי המשגיחים, פגיעה שתוביל ממילא לפגיעה באיכות הכשרות עצמה. לא יעלה על הדעת שמאמצים אלה והרצון לבחון חלופות נוספות יעמדו לרועץ אצל בית המשפט, שאף הוא חייב להיות שותף לרצון למנוע את הפגיעה באלפי עובדים". הרב יוסף הוסיף כי בשבוע שעבר הפך לממונה על הכשרות וציין כי מאז "לא נתתי שינה לעיניי ותנומה לעפעפיי בניסיון להציל, לתקן ולשפר את מערך הכשרות".

ד"ר שוקי פרידמן מהמכון הישראלי לדמוקרטיה התייחס למכתבו של מנדלבליט ואמר כי "מכתבו של היועץ המשפטי לממשלה לרבנים הראשיים לישראל מוכיח שוב את מה שידוע היטב לכל: מערך הכשרות הממלכתי בישראל כושל והרבנות הראשית לישראל, המופקדת על מערך הכשרות, כלואה בסבך של אינטרסים פוליטיים וכלכליים ולא מסוגלת להוביל שינוי משמעותי".

פרידמן הוסיף כי "במצב הדברים הזה, וכפי שרמז היועץ המשפטי לממשלה, מונופול הכשרות של הרבנות הוא ספק חוקתי, ודינו להתפרק. הדרך הנכונה לתת כשרות טובה יותר לאזרחי ישראל הצורכים כשרות היא הפרטה של מערך הכשרות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ