תושבי חאן אל-אחמר דחו את הצעת המדינה; בג"ץ יידרש להכריע אם לפנותם

עורכי הדין של תושבי הכפר הדגישו בתשובתם לבג"ץ כי 40% משטח התוכנית שאותה הציעה המדינה נמצאים בתחום השפעתו של מכון לטיהור שפכים - אזור שבו הבנייה אסורה

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חאן אל-אחמר, בחודש שעבר
יותם ברגר
יותם ברגר

ועד תושבי הכפר חאן אל-אחמר הודיע היום (חמישי) כי הוא דוחה את הצעת המדינה לפינויו, במסגרת תגובה שהגיש לבג"ץ. עורכי הדין של תושבי הכפר הבהירו בשבוע שעבר כי התושבים ידחו את ההצעה מיד לאחר שתוגש. המדינה הציעה לתושבים הקמת כפר חדש במקום חלופי, באזור מצפה יריחו, בתמורה לפינוי מוסכם של הכפר ושל נקודות נוספות בפזורה הבדואית באזור גוש אדומים שבמרכז הגדה המערבית. לנוכח התנגדות התושבים להצעת המדינה, צפויים שופטי בג"ץ להידרש ולכתוב פסק דין בעתירה.

באשר למיקום החדש שהוצע להם, כתבו עורכי דינם של תושבי חאן אל-אחמר - תאופיק ג׳בארין, ויאם שביטה, סאיד קאסם, ג׳יאת׳ נאסר ועלאא מחאג'נה - כי מדובר בשטח צמוד למכון לטיהור שפכים בסמוך ליריחו. עורכי הדין הדגישו כי 40% משטחי התוכנית נמצאים בתחום השפעתו של המכון והבנייה בהם אסורה לחלוטין.

תושבי חאן אל-אחמר שבו וביקשו מבג"ץ להורות להסדיר את הכפר במקום בו הוא נמצא, על קרקעות מדינה המצויות בידיה עשרות שנים. לטענתם, פסיקה קודמת שאפשרה את הפינוי אינה מהווה מעשה בית דין המונע מבג״ץ לפסוק נגדו כעת.

בפועל, נראה כי טענות הבדואים יובילו לפינוי הכפר - גם ללא הסכמת התושבים. בג״ץ התיר זאת בעבר, וגם בדיון בעתירות הנוכחיות אמרו השופטים כי השאלה אינה אם תושבי הכפר יפונו, אלא לאן. 

חאן אל-אחמר הוקם, ללא היתרי בניה, על אדמות סמוך לכפר אדומים המוחזקות כיום בידי המדינה. בעבר הוצאו נגד תושבי הכפר צווי הריסה והמדינה התכוונה לפנותם, בין השאר תחת לחץ של מתנחלים מהאזור. הפינוי נועד להתבצע כבר ביולי ובמסגרתו התושבים נועדו לעבור ל"אתר קיבוע" סמוך לעזריה, בין משחטת רכב למזבלה. בג״ץ התיר פינוי זה - אף שלא כפה אותו - אולם הבדואים שבו ועתרו ובג״ץ הקפיא את הפינוי עד לדיון בעתירה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ