הפרקליטה המלווה את תיקי נתניהו: קצב קבלת ההחלטות בעייתי

עו"ד ליאת בן ארי הביעה בשיחות סגורות תסכול מקצב ההתקדמות בחקירות וציינה שהיועמ"ש ופרקליט המדינה לעיתים מתעכבים שבועות בקבלת החלטה. נתניהו ייחקר היום בתיק 4000

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט ונתניהו בישיבת ממשלה, באפריל

פרקליטת מחוז מיסוי וכלכלה המלווה את תיקי ראש הממשלה, עורכת הדין ליאת בן ארי, אומרת בשיחות סגורות כי קצב קבלת ההחלטות בחקירות בעייתי, כך נודע ל"הארץ". בין היתר נשמעה בן ארי מלינה על כך שבעוד הצוות שעובד תחתיה פועל במהירות ובנחישות, פרקליט המדינה שי ניצן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מתמהמהים בהחלטותיהם שבועות ארוכים. כך, לדוגמה, ביקשה בן ארי לחקור איש ציבור מסוים והיועמ"ש הכריע בעניין בחלוף חודשיים. לעתים מעבירה בן ארי חוות דעת באשר לצעדים שיש לבצע במסגרת החקירות ורק כעבור שבועות בקשותיה עולות לדיון.

לפי בן ארי, לא מדובר בהתנהלות מכוונת אלא עומס שגרתי בצמרת משרד המשפטים. יחד עם זאת, הביעה תסכול על קצב ההתקדמות, שהוא איטי ממה שהיתה רוצה.

היום (שישי) צפוי ראש הממשלה, בנימין נתניהו להיחקר בפעם ה-11 על החשדות נגדו, הפעם בתיק 4000. גורמים במשרד המשפטים הצביעו על כך שחלפו ארבעה חודשים בין שתי חקירותיו האחרונות בפרשה זו. בין מארס ליולי היו עסוקים נתניהו ומנדלבליט במתיחות הביטחונית - ההסלמה בדרום, ההפגנות בגדר הרצועה, התקיפה בסוריה - כך שייתכן שהיועמ"ש העדיף להשהות את החקירות באותה תקופה. אם נכון הדבר, זוהי עדות למתח שיוצר תפקידו הכפול של היועמ"ש, בהיותו מלווה קרוב של ראש הממשלה בנושאים ביטחוניים רגישים וגם האדם שיחליט אם להעמידו לדין.

אולמרט בירושלים, החודש. כמו נתניהו, נחקר בשלוש פרשותצילום: מארק ישראל סלם

לפני חודשיים התייחס מנדלבליט לטענות על משך החקירות בדיון בוועדת חוקה של הכנסת, ואמר כי בניגוד לרושם הציבורי החקירות נמשכות רק שנה וחצי. יש לציין שהחקירה נגד נתניהו בתיק 1000 אמנם נפתחה באופן רשמי בינואר 2017, אך הבדיקה בעניינו נפתחה לפני שנתיים, ביולי 2016. ההסבר של מנדלבליט לקצב התפתחות התיקים, הסביר בעיניו, הוא מקצועי. בנאומיו השונים הוא שב ומדגיש כי בשלושת התיקים נגבו מאות עדויות ונתפסו אלפי מסמכים.

בסביבת היועץ המשפטי לממשלה מעריכים כי בתחילת 2019 יתקבלו החלטות סופיות בתיק, במקביל לבחירות שבמערכת הפוליטית מעריכים שיוקדמו למארס-אפריל. בכל מקרה, תהיה זו החלטה להגשת כתב אישום בכפוף לשימוע, כך שהחלטה סופית צפויה בעוד כשנה.

מקורות במשרד המשפטים מספרים כי כמות החומרים בשלושת תיקי ראש הממשלה היא גדולה מזו של פרשת הולילנד, שכללה אף היא שלוש פרשות (הולילנד, הזרע ותעשיות מלח) ועד מדינה, וגם עליה ניצחה בן ארי. בתיק הולילנד, חלפו שנה וחודש בלבד מאז החל שמואל דכנר למסור את עדויותיו למשטרה ועד שהפרקליטות הודיעה כי בכוונתה להגיש כתבי אישום נגד 18 חשודים. כמו כן, מרגע שפרסמה המשטרה את המלצותיה ועד שהודיע פרקליט המדינה דאז משה לדור (היועמ"ש וינשטיין היה מנוע מלדון בתיקי אולמרט- ר"ח) על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע – חלפו שבעה חודשים בלבד.

כמו נגד נתניהו, גם נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט התנהלו חקירות בשלוש פרשות שונות: מרכז ההשקעות, טלנסקי וראשונטורס. חמישה חודשים חלפו מהרגע שהמשטרה פתחה בחקירה בפרשת ראשונטורס והחשבוניות הכפולות ועד ההודעה על כוונה להגיש כתב אישום. ראש הממשלה דאז נחקר לראשונה במאי 2008. בספטמבר אותה שנה המליצה המשטרה להעמידו לדין, מה שהוביל את אולמרט להודיע על התפטרותו. חוות דעת של פרקליטות מחוז ירושלים שליוותה את החקירה גובשה באותו חודש. היועמ"ש מני מזוז הודיע כי על הכוונה להגיש כתב אישום בנובמבר. כעבור עשרה חודשים הוגש נגדו כתב אישום בשלוש הפרשיות.

במקביל להתקדמות בתיק 4000, בימים אלה שוקדים בן ארי וצוות פרקליטים גדול במחוז מיסוי וכלכלה על כתיבת חוות דעת בתיקי 1000 ו-2000, שהועברו אליהם בפברואר. במחוז קיימת תמימות דעים כי ימליצו על הגשת כתב אישום בתיקים 1000 ו-2000, אולם קיימת מחלוקת באשר לסוג העבירה: שוחד או הפרת אמונים.

לפי החלטת היועמ"ש, חוות הדעת בתיקים אלה תאוחד עם זו של תיק 4000, שהחקירה בו עוד לא הסתיימה. ההחלטה על האיחוד התקבלה בין היתר בשל הדמיון בין הפרשות, העדים המשותפים והעובדה שחלק מהאירועים קרו בתקופות דומות. 

פרשת 1000 מתמקדת מתמקדת בטובות הנאה קיבל נתניהו מאיל ההון ארנון מילצ'ן במשך כעשור, החל מ-2007 ועד 2016. כשנבחר נתניהו לראשות הממשלה ב-2009, עלו היקפן ותדירותן של טובות ההנאה. ב- 2013 ניסה נתניהו לפי החשד להאריך את חוק מילצ'ן. השיא היה ב-2014, אז ביקש מילצ'ן לחלוק את נטל ההוצאות עם ג'יימס פאקר. באותה שנה פעל נתניהו להשיב למילצ'ן את הוויזה האמריקאית שלו, בין היתר באמצעות פניות לשר החוץ של ארה"ב לשעבר, ג'ון קרי, ולשגריר ארה"ב בישראל לשעבר, דן שפירו.  כעבור שנה, בשלהי 2015, ניסה נתניהו לסייע למילצ'ן לרכוש חלק מערוץ 2.

פרשת 2000 מתמקדת באותה התקופה, ובמרכזה סדרת פגישות חשאיות שקיים נתניהו עם מו"ל ידיעות אחרונות, ארנון מוזס, ערב הבחירות האחרונות בשלהי 2014. על פי החשד, השניים נפגשו כדי לנסות לרקום ביניהם עסקת שוחד: נתניהו יקדם חוק שיצמצם את תפוצת ישראל היום ובתמורה מוזס יספק לראש הממשלה סיקור חיובי בידיעות אחרונות. בסופו של דבר, העסקה לא יצאה לפועל. אחרי שנתניהו ניצח בבחירות, לקח לידיו את תיק התקשורת. במאי 2015, ימים ספורים לאחר השבעת ממשלתו הרביעית, פיטר בשיחת טלפון את מנכ"ל משרד התקשורת אבי ברגר, שנחשב לסדין אדום עבור בזק. חודש לאחר מכן אישר את המיזוג בין בזק וחברת הלוויין יס, שהיטיב עם בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ'. במהלך תקופה זו, זכה נתניהו לסיקור חיובי מהאתר וואלה, שבבעלות אלוביץ'.

בימים אלה מבצעת המשטרה השלמות חקירה בתיקים 1000 ו-2000, בין היתר על סמך חומרים שסיפק יועצו לשעבר של ראש הממשלה, ניר חפץ, כחלק מהסכם עד המדינה שנחתם עמו. נתניהו ומילצ'ן צפויים להיחקר פעם נוספת בתיקים אלה, אולם בינתיים לא תואמה איתם חקירה בעניין. 

לפני חודשיים חשף גידי וייץ ב"הארץ" כי פרשת המעונות היא השארית היחידה שהותיר מנדלבליט בידי פרקליטות מחוז ירושלים, שניהלה את כל תיקי נתניהו מיומם הראשון. בין היועץ לבין פרקליטת המחוז לשעבר, נורית ליטמן, התגלעו חילוקי דעות, לאחר שליטמן ביקשה להאיץ את החקירות בתיקים 1000 ו-2000, שבהם זיהתה פוטנציאל פלילי כבד משקל. בין השניים נוצרה חשדנות הדדית, וניכרו אפילו גילויים של איבה אישית. בשנה שעברה, כשליטמן מונתה למשנה לפרקליט המדינה, ניצלו מנדלבליט וניצן את ההזדמנות כדי להרחיק את פרקליטי המחוז מהטיפול בענייניו של ראש הממשלה. את ליטמן החליפה ליאת בן ארי. למרות המחלוקות ביניהם, לעת עתה זוכה בן ארי לשבחים ולהערכה מופגנת מצד היועץ.

ממשרד המשפטים נמסר: "פרקליטת מיסוי וכלכלה מבקשת להבהיר כי הציטוטים שהבאתם בפנייתכם לכאורה מפיה אינם נכונים. בימים אלו שוקדים בפרקליטות על גיבוש חוות הדעת בתיקים השונים ואין כל עניין הגורם לעיכוב בתהליך זה. כאשר קיים צורך להידרש לעניין כלשהו באופן דחוף תוך מעורבות של הדרגים הבכירים ביותר במערכת, הדבר מתבצע בטלפון בדוא"ל או בדרכים אחרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ