העליון החמיר את עונשו של מצית כנסיית הלחם והדגים לחמש שנות מאסר וחצי

בית המשפט החמיר את עונשו של ינון ראובני, בערעור שהגיש על החלטת המחוזי שגזר עליו ארבע שנים. זכאותו של יהודה אסרף, שהואשם בתחילה בסיוע להצתה, נותרה על כנה

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ינון ראובני בבית המשפט המחוזי בנצרת, בשנה שעברה
ינון ראובני בבית המשפט המחוזי בנצרת, בשנה שעברהצילום: עבדאללה שמא

בית המשפט העליון החמיר היום (חמישי) את עונשו של ינון ראובני, שהורשע בהצתת כנסיית הלחם והדגים, וגזר עליו חמש שנות מאסר וחצי. ראובני ערער על הרשעתו בהצתה ועל העונש שגזר עליו בית המשפט המחוזי בנצרת - ארבע שנות מאסר בפועל. במקביל, הפרקליטות ערערה על קלות עונשו של ראובני.

בפרוטוקול נכתב כי ראובני טען שבית המשפט המחוזי החמיר איתו באופן חריג לעומת רף הענישה באירועי הצתה דומים, וכי סכום הפיצוי שנגזר עליו לשלם לכנסייה - 50 אלף שקלים - גבוה מהמקובל. הוא גם דרש להתחשב בו בשל סיבותיו האישיות: גילו הצעיר והעובדה שהתחתן ו"פתח פרק חדש בחייו".

כנסיית הלחם והדגים לאחר ההצתה, ב-2015צילום: גיל אליהו

בנוגע להרשעה בהצתה, ראובני טען כי הראיות שהוצגו - הכפפה ובה ממצא דנ"א שלו ובקבוק החלב מפלסטיק שנמצא ליד הכנסייה ובו שאריות בנזין - לא היו חזקות דיו. לטענתו, לא היתה ראיה להימצאותו באזור בזמן ההצתה ולא הוכח קשר ישיר בין בקבוק החלב שנמצא בכנסיה לבין זה שמילא בתחנת הדלק בלטרון. מנגד, המדינה טענה כי העונש "אינו משקף את החומרה היתרה של הרקע האידיאולוגי להצתה ותוצאותיה, שפגעו לא רק בגוף וברכוש, אלא גם בערכי חופש הפולחן, דו-קיום, סובלנות ומניעת גזענות".

שופט העליון יצחק עמית קבע כי הראיות קושרות אותו לביצוע ההצתה, וכי לכך מתווספים נדבכים ראייתיים נוספים. עמית כתב בעניין הערעור על ההרשעה: "מכלול הראיות אינו מותיר ספק בדבר אשמתו של ראובני בהצתת הכנסייה. גרסתו העובדתית והכבושה של ראובני אינה יכולה לעמוד, וגם אין בנמצא תרחיש חלופי סביר אשר מיישב את המארג הראייתי עם חפותו. לפיכך יש לדחות את הערעור ולהותיר את ההרשעה על כנה".

את הערעור על גזר הדין כתב עו"ד איתמר בן גביר. הערעור כלל דוגמאות למקרים של הצתות אחרות, ועליו כתב השופט: "מאפייניו של המקרה הנדון חמורים יותר מן המקרים שהוזכרו. מעבר לכך שמדובר בהצתה ממניע דתי-אידיאולוגי, היא כוונה באופן ספציפי לפגיעה במרכז דתי היסטורי שמהווה סמל מרכזי של הדת הנוצרית בישראל. אין מדובר 'רק' בהצתת בית כנסת-מסגד-כנסיה, על החומרה היתרה הטמונה בכך, אלא בהצתה של בית תפילה באתר קדוש ומוכר בעיני עשרות מיליוני מאמינים ברחבי העולם, מה שמשווה למעשה כפל חומרה".

"לטעמי", כתב השופט בהמשך ההחלטה, "נסיבה זו ראויה למשקל נכבד במסגרת שיקולי הענישה, ומבחינה זו, גזר הדין כמו שהוא אינו משקף את חומרת המעשים, הן מבחינת גמול הן מבחינת הרתעה". בהחלטת העליון צוין גם כי שירות המבחן התרשם מסיכון גבוה להישנות התנהגות עבריינית אצל ראובני.

כתובת שרוססה בכנסייה באירוע ההצתה, ב-2015צילום: גיל אליהו

במקביל להליך נגד ראובני, המדינה ערערה גם על הזיכוי של יהודה אסרף - שהואשם תחילה בסיוע לראובני בהצתת הכנסייה. בפרוטוקול הובאה טענת הפרקליטות לפיה "הנסיבות המחשידות בהן השאיר אסרף את רכבו מחוץ ליישוב, מובילות למסקנה כי אסרף היה מודע, ולכל הפחות עצם את עיניו, בנוגע למטרה האסורה שלשמה מסר את רכבו לראובני".

השופט עמית טען כי מכלול הראיות מוביל באופן ברור למסקנה כי אסרף מסר את רכבו לראובני וידע כי יש סבירות שישתמש ברכב למטרות פליליות. הוא קבע שיש לקבל את ערעור המדינה באופן חלקי ולהרשיע את אסרף בעבירה של קשירת קשר למטרה פסולה. עם זאת, שני השופטים האחרים בהרכב, דוד מינץ ויוסף אלרון, התנגדו לכך והזיכוי נותר על כנו.

עו"ד בן גביר מסר: "יש להצטער שהשופטים עמית מינץ ואלרון גזרו על הנאשם עונשים שהם לא גזרו על ערבים שהציתו בתי כנסת, ישיבות או אפילו זרקו בקבוקי תבערה על שוטרים. לא מזמן השופטים אלרון ומינץ נתנו עונש של שנה וחצי לכל אירוע של מחבל שזרק בקבוק תבערה על שוטרים וחיילים. מאוד מצער שיש אפליה בענישה בין יהודים לערבים ועוד יותר מצער שבית המשפט לא נהג בראובני כפי שנוהגים בכל נאשם. אם היה כך, הוא היה צריך להיות מזוכה בדינו, ודאי ודאי לא היו צריכים להחמיר את עונשו".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ