נתניהו נחקר במשך ארבע שעות בתיק 4000; ארדן העיד בפרשה

קודמו של ראש הממשלה במשרד התקשורת נשאל על הצעדים שקידם נגד בזק. נתניהו מסר בתום חקירתו ש"תיק 4000 קרס סופית", אך הפרקליטות צפויה להמליץ על כתב אישום נגדו בתחילת 2019

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת הממשלה השבוע
רויטל חובל
רויטל חובל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נחקר בסוף השבוע במעונו במשך ארבע שעות, בחשד שקיבל שוחד מבעלי בזק ואתר וואלה, שאול אלוביץ'. אלוביץ' נחקר במקביל ונהגו האישי מסר עדות בפרשה. בתום חקירתו שלשום, ה–11 במספר, מסר נתניהו כי תיק 4000 (פרשת בזק־וואלה) "קרס סופית". החקירה בתיק מתקרבת לסיום, ולאחר מכן הוא יועבר לפרקליטות מיסוי וכלכלה, ככל  הנראה בליווי המלצה על הגשת כתב אישום על שוחד בכפוף לשימוע. נתניהו צפוי להיחקר בקרוב גם על מידע נוסף שמסר עד המדינה ניר חפץ בתיקים 1000 (פרשת טובות ההנאה) ו–2000 (החשד לעסקת שוחד עם נוני מוזס).

בתוך כך נודע כי בשבוע שעבר העיד בפרשה השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, שהיה קודמו של נתניהו כשר התקשורת, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אישר לזמנו למתן עדות. ארדן התבקש להתייחס לתקופת כהונתו בתפקיד, בין השנים 2013–2015, ולצעדים שקידם, יחד עם מנכ"ל המשרד אז, אבי ברגר, במטרה להגביל את כוחה של בזק ולפתוח לתחרות את שוק הטלפוניה הנייחת והאינטרנט. ארדן לא התייחס לעדותו.

בעת הרכבת הממשלה ב–2015, כשלא קיבל תיק בכיר כפי שהבטיח לו נתניהו, הודיע ארדן כי יגיש הצעת חוק שתפגע במעמדה של בזק כמונופול. ההצעה נגנזה עם מינויו לשר לביטחון הפנים. לפי פרסומים, בעת כהונתו של ארדן כשר התקשורת הונחו עורכי וואלה להבליט ידיעות שליליות בעניינו ולהצניע ידיעות מחמיאות.

לאחר הבחירות החליט נתניהו לשמור לעצמו את תיק התקשורת, ופיטר את ברגר בשיחת טלפון. במקומו מינה לתפקיד את שלמה פילבר, עד מדינה בתיק 4000. לפי חומר הראיות שנאסף בתיק, ראש הממשלה הורה לפילבר לקדם את המיזוג בין בזק לבין חברת הלוויין יס, שהיטיב עם אלוביץ'. החשד בפרשה הוא לעסקת שוחד בין ראש הממשלה ושר התקשורת לבין בעלי בזק, שכללה הטבות שלטוניות תמורת סיקור אוהד. חיזוק לכך ניתן בדיווח של גידי וייץ ב"הארץ", שלפיו פילבר התלונן בפני אלוביץ' על פרסום מאמרים שבהם נמתחה ביקורת על נתניהו בוואלה.

בתום חקירתו של נתניהו פורסמה הודעה מטעמו שבה נאמר: "אחרי החקירה היום, ראש הממשלה נתניהו בטוח שתיק 4000 קרס סופית. הנתונים מוכיחים באופן חד־משמעי שהסיקור של נתניהו בוואלה בתקופת אלוביץ' נותר שלילי כפי שהיה כשוואלה היה בבעלותו של עמוס שוקן, ולא השתנה כהוא זה כשנתניהו נהיה שר תקשורת. לעומת זאת, דווקא שרי תקשורת אחרים זכו לזינוק אדיר בסיקור חיובי, לא רק בוואלה". נתניהו, שאישר בחתימתו את המיזוג בין בזק ליס, טען בעבר כי את ההחלטה בעניין קיבלו אנשי המקצוע במשרד. עמוס שוקן הגיב להודעה ומסר כי נתניהו לא היה ראש הממשלה במשך רוב התקופה שבה היה "הארץ" שותף בוואלה, בין השנים 2000–2010.

לדברי מקורות משפטיים המעורים בחקירה, תיק 4000 נחשב גם כעת למוצק ביותר בין תיקי נתניהו, ומנדלבליט נוטה לקבל המלצה על הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה בפרשה. חוות דעתה של הפרקליטות בנוגע לתיקים 1000 ו–2000 נמצאת בשלבי הכנה מתקדמים, והיא צפויה להימסר רק בתום החקירה בתיק 4000. ההערכה היא כי הדבר יתרחש בתחילת השנה הבאה, סביב המועד שבו עשויות להתקיים הבחירות הבאות לכנסת. ההכרעה הסופית של היועץ המשפטי לגבי שלושת התיקים, לאחר שימועים, צפויה להינתן בעוד כשנה.

בסוף השבוע דווח ב"הארץ" כי פרקליטת מיסוי וכלכלה, ליאת בן ארי, המלווה את תיקי נתניהו, הביעה בשיחות סגורות ביקורת על התנהלות היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה ועל התארכות הטיפול בתיקים. בן ארי נשמעה אומרת שבעוד הצוות העובד תחתיה פועל במהירות ובנחישות, מנדלבליט ושי ניצן מתמהמהים בקבלת החלטות, ושקצב ההתקדמות של החקירות אטי מכפי שהיתה רוצה. בן ארי הכחישה שאמרה את הדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ