השופטת רונית פוזננסקי כץ הודיעה שתעתור לבג"ץ נגד הדחתה

השופטת, שהתכתבה עם נציג רשות לניירות ערך בנוגע להארכות מעצר, תבקש לבטל את הדחתה או להמירה לעונש שאותו דרשה התביעה - השעיה למשך שנה. לצורך כך, היא ביקשה דחייה של גזר הדין

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פוזננסקי כץ בבית המשפט השלום בתל אביב, בפברואר
רויטל חובל
רויטל חובל

השופטת המודחת רונית פוזננסקי כץ הודיעה לבית הדין המשמעתי כי בכוונתה לעתור לבג"ץ נגד הדחתה. שופטת בית משפט השלום בתל אביב, שהתכתבה עם נציג של הרשות לניירות ערך בנוגע להארכות מעצר בתיק 4,000, ביקשה דחייה נוספת בכניסתו לתוקף של גזר הדין נגדה - עד 5 בספטמבר - על מנת להגיש את העתירה.

פוזננסקי כץ שכרה לאחרונה את שירותיו של עורך הדין רם כספי, שיגיש את העתירה לבג"ץ. השופטת תבקש לבטל את הדחתה, או להמירה להשעיה של שנה, כפי שדרש התובע נגדה מטעם שרת המשפטים איילת שקד. בגזר הדין שניתן נגדה בחודש שעבר נקבע כי השופטת תודח ב-31 ביולי. מאז, לבקשתה של פוזננסקי, נדחה מועד ההדחה פעמיים. בפעם האחרונה הודיעה השופטת כי בכוונתה לעתור לבג"ץ ולהילחם נגד הדחתה.

נשיא בית המשפט העליון לשעבר אשר גרוניס, שעמד בראש הרכב בית הדין המשמעתי, כתב בגזר הדין כי אמנם במבט ראשון עונש ההדחה נראה מחמיר יתר על המידה, אך הסביר למה אין מנוס מהדחתה - בין היתר נוכח אמצעי הענישה האחרים שקובע החוק: נזיפה והעברה לכהונה במקום אחר.

גרוניס קבע כי לבית הדין המשמעתי אין סמכות להטיל בחוק עונש של השעיה, כפי שדרש התובע מטעם שקד, עו"ד שאול גורדון. הוא ציין כי השעיה לתקופה ארוכה היא בעייתית, שכן נשאלת השאלה מה השופט עשה במהלך ההשעיה ואין מנגנון לבדוק אם מתאים שיחזור לשיפוט. הוא גם ציין את הבעייתיות בכך ששופט שנמצא לא כשיר לכהן בבית משפט השלום תל אביב יימצא מתאים לכהן בבית משפט שלום אחר.

שופט נוסף בהרכב, ניל הנדל, כתב על הדחתה כי "התוצאה קשה, אך לצערי נדרשת". הנדל ציטט משירו של בוב דילן "הוריקן", על הרשעת שווא בארה"ב, שבו נכתב: "לא יכולתי שלא לחוש בושה לחיות בארץ שבה הצדק הוא משחק". הוא הוסיף כי "אולם המשפט הפך לאולם תיאטרון". לדבריו, "גם אם לא מדובר בקנוניה בדבר תוצאה מוסכמת מראש, הפועל המעשי של התכתובת היה כי דובר על החלטה קונקרטית בבקשה קונקרטית, וסוכם גם כיצד להסתיר את אותו תיאום מראש מפני יתר הצדדים להליך, באמצעות עטיית מסכת ההפתעה".

לפי העובדות שבהן הודתה השופטת, היא ונציג הרשות לניירות ערך ערן שחם שביט התכתבו בנוגע להליך באופן שלא היה ראוי היה לקיים בין נציג התביעה לבין השופטת. שחם שביט ננזף, ודרגת השכר שלו הורדה למשך שנה. בנוסף, לאחרונה החליט בית הדין המשמעתי של נציבות שירות המדינה להחמיר בעונשו, שסוכם בהסדר טיעון ולהזיזו מתפקידו עד סוף שנת 2020, כאשר במהלך התקופה לא יוכל להופיע בבתי המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ