שני אחים מכסייפה הואשמו כי כלאו והכו את אחותם במשך יומיים עד שנמלטה

לפי כתב האישום, השניים הכו את אחותם בת ה-32 עם מוט לאחר שחשדו שיצרה קשר עם גברים. האחות סירבה לפנות למקלט לנשים מוכות וביקשה לשחרר את האחים מתוך חשש לפגוע במשפחה

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד אלימות המופנית לנשים, החודש
הפגנה נגד אלימות המופנית לנשים, החודשצילום: אליהו הרשקוביץ

חטיבת התביעות המשטרתית הגישה ביום חמישי כתב אישום נגד שני אחים, אנשי חינוך מכסייפה, שכלאו את אחותם בת ה-32 במשך יומיים, הכו אותה באמצעות מוט מעץ ואיימו שיהרגו אותה. זאת, כי חשדו שהיא משוחחת עם גברים, לאחר שלא התירה להם לעיין בטלפון הנייד שלה. האחות, אם לשני ילדים, הצליחה להימלט באישון לילה דרך חלון בבית שבו נכלאה וברחה למבנה ציבורי בכסייפה, שם הסתתרה עד שהגיעו כוחות המשטרה.

האחים מואשמים בכליאת שווא, בתקיפה וחבלה ממשית על ידי שניים או יותר ובאיומים. המשטרה הגישה בקשה להארכת מעצרם עד תום ההליכים. בעבר אמרה על המקרה שופטת בית משפט השלום שרה חביב שהאחות "זכתה ליחס של שפחה במקרה הטוב, או חיית מחמד במקרה הרע". 

על פי כתב האישום שהוגש לבית משפט השלום בבאר שבע, ב-7 באוגוסט לקחו האחים, בני 34 ו-41, את אחותם מביתה ביישוב לקיה והובילה אותה לבית אמם בכסייפה. שעה לאחר מכן, תקף האח הצעיר את אחותו באמצעות מוט עץ, בעוד האח השני עמד בחדר ושמר שאיש לא יפריע. בעקבות כך, נגרם לאחות חתך במרפקה השמאלי ושטף דם תת-עורי בשוק רגלה השמאלית. כשניסתה האחות לצאת מהבית, איים עליה האח הצעיר שאם תצא יהרוג אותה. לפי האישום, הוא הוסיף להכותה באמצעות המוט עד שאחיו אמר לו "זה מספיק".

לאורך היומיים בהם כלאו את אחותם, דרשו המואשמים לעיין בטלפון הנייד שלה כמה פעמים, אך היא סירבה. בעקבות זאת, איימו האחים שהיא "לא תצא מהבית עד שתמות". כשביקשה האחות שיפנו אותה לבית חולים, אמר לה האח הצעיר "את תמותי ואני לא אקח אותך, בגלל שהיית עם גברים". 

בליל 9 לאוגוסט, בסמוך לשעה 00:30, קפצה האחות דרך חלון החדר בו נכלאה אל חצר הבית ונמלטה אל מבנה ציבור ביישוב. משם אספו אותה כוחות המשטרה. בתחנת המשטרה עיירות הציעו השוטרים לאחות לפנות למקלט מוגן לנשים מוכות, אך היא סירבה. בהמשך הוגשה לבית המשפט בקשה בשמה לשחרר את האחים, בטענה שהיא חוששת לפגוע במרקם המשפחתי. השופטת חביב דחתה את הבקשה. בתחנת המשטרה אף היא קיבלה בקשה לשחרור האחים, אבל דחו אותה כי האמינו שלחץ הופעל על האחות כדי להגישה.

בדיון בשבוע שעבר התייחסה חביב לתופעת האלימות נגד נשים במגזר הבדואי, וציינה: "העובדה שמדובר באשה השייכת למגזר הבדואי, אין בה כדי להצדיק את הניסיונות להצר את צעדיה, לשלוט בתנועותיה, לשלול ממנה חירויות בסיסיות, כגון חופש התנועה, חופש השיחה עם אנשים שאיתם היא בוחרת לשוחח, גם מבלי לתת דין וחשבון לבעלה או לבני משפחתה". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ