חברת בנייה תפצה ב-60 אלף שקל עובדת מנוף שסירבה לסכן את ביטחונה ופוטרה

קטי קרקלוב איבדה את עבודתה לאחר שלא הסכימה לעבוד בגובה בזמן רוחות חזקות. בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע קבע שחברת "מכלוף בכור ובניו" פיטרה אותה "משיקולים זרים ובחוסר תום לב"

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרקולוב, ב-2016
קרקולוב, ב-2016צילום: אילן אסייג

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע קבע אתמול (ראשון) שחברת הבנייה "מכלוף בכור ובניו" תשלם 60 אלף שקלים לעובדת המנוף קטי קרקלוב, שסירבה לעבוד בזמן רוחות חזקות ופוטרה. השופטת יעל אנגלברג קבעה בפסק הדין שהחברה הפרה את חובתה למלא אחר הוראות הבטיחות ופיטרה את עובדת המנוף "משיקולים זרים ובחוסר תום לב, רק משום שזו עמדה על זכותה לשמירה על חייה ובריאותה". סיפורה של קרקלוב נחשף ב"הארץ" ב-2016.

"הניצחון שלי הוא ניצחון של כל המנופאים", אמרה קרקלוב ל"הארץ". "אין לערער על קבלת החלטה של מנופאי בנושא של הפסקת עבודה שיכולה לסכן את המנופאי, את הפועלים, ואת האזרחים בקרבת המנוף". היא הוסיפה שהתאונות מהתקופה האחרונה מעידות שעבודה לא בטוחה על מנוף מביאה למותם של פועלים ואזרחים בסביבה. "כולי תקווה שהסיפור שלי לא יחזור על עצמו עם אף אחד", הוסיפה, "צעד קטן בשבילי וצעד ענק לענף המנופאים".

קרקלוב, תושבת אשקלון שהיתה בת 27 כשפוטרה, הסבירה בזמנו שהרוחות ביום שסירבה לעבוד במנוף היו מסכנות חיים. "המנוף התחיל להתנדנד והרוחות היו חזקות מאוד", ציינה אז בשיחה עם "הארץ", "פחדתי שהוא יתהפך ואני אסיים את החיים שלי. אני ומנופאי נוסף ירדנו למטה ומנהל העבודה ניגש אלינו ושאל למה אנחנו לא על המנוף. הסברנו לו שזו סכנת חיים, והוא זלזל ואמר שזו לא רוח מסוכנת ושנחזור למעלה, כי אם לא, אין לנו סיבה לבוא לעבודה מחר". היא עלתה וירדה מהמנוף כמה פעמים, אך כשהחל לרדת גשם סירבה לעלות שוב. "בדרך הביתה קיבלתי טלפון שאני מפוטרת", סיפרה.

לפי תקנות הבטיחות של משרד הכלכלה אין להפעיל מנוף בשעה שנושבת רוח חזקה העלולה לסכן את העובדים. במשרד הסבירו כי לכל מנוף יש תנאי בטיחות שונים ומפעיליו מוסמכים לקבוע על פיהם מתי מסוכן לעבוד.

ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה שסייע להעלות את סיפורה של קרקלוב לתודעה הציבורית, מסר: "מדובר בפסק דין חשוב ביותר בתחום דיני העבודה תוך העברת מסר חשוב לכלל הקבלנים והמעסיקים במדינה - חיי הפועלים קודמים לרווחים... פסק הדין משמעותי ביותר לאור העבודה שקטי המנופאית היא עובדת קבלן, כמו מאות מנופאים אחרים שמועסקים בהעסקה לא ישירה ומוחלפים כמו גרביים רק כי ביקשו לא לסכן את חייהם וחיי הפועלים שמסביבם".

הסתדרות העובדים הכללית, שהגישה את התביעה נגד חברת הבנייה לצד קרקלוב, בירכה על פסק הדין. "המאבק לשמירה על הבטיחות בכל המקצועות והענפים במשק הינו מאבק שלכל החברה הישראלית צריך להיות אכפת ממנו", מסר יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן . "ההסתדרות תכריז ותפעיל סכסוך עבודה כללי במשק לאחר החגים, אם לא יינקטו מצד כל הגורמים האמונים על כך צעדים אופרטיביים להבטחת שלומם של העובדים".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ