בימין מברכים על ההחלטה להסדיר את מצפה כרמים: מוכיחה את חשיבות הפקעת הסמכויות מבג"ץ

שרים וחברי כנסת בירכו על פסיקת ביהמ"ש המחוזי, ולפיה ניתן להסדיר מאחז אם נבנה "בתום לב" על קרקע פלסטינית. "כל כך חשוב החוק שהעברנו, המעביר הרבה מאוד סמכויות מבג"ץ", אמר סלומינסקי. השרה שקד: "השינוי בבג"ץ מחלחל למחוזי"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד וסלומינסקי בדיון בוועדת החוקה, ביוני
יהונתן ליס

חברי כנסת ושרים בימין בירכו הבוקר (רביעי) על פסיקת בית המשפט המחוזי בירושלים, שלפיה ניתן להסדיר מאחז על קרקע פלסטינית פרטית, אם הקרקע הוקצתה בתום לב. כך, סלל בית המשפט בפועל נתיב להכשרת מאחז מצפה כרמים. חבר הכנסת ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) אף התייחס לאישור החוק שמפקיע סמכויות מבג"ץ את הסמכות לדון בעתירות של פלסטינים וציין את חשיבותו במקרים כאלה.

"בג"ץ דן בעיקר לפי 'תצהירים' ולכן, לצערי, קל לארגוני השמאל ולתושבים הערבים לעבוד עליו", אמר סלומינסקי, המכהן גם כראש ועדת החוקה, חוק ומשפט בכנסת. "בית משפט המחוזי מברר את העובדות ודורש מהעותרים הוכחות שבדרך כלל אין להם. ולכן כל כך חשוב החוק שהעברנו, המעביר הרבה מאוד סמכויות מבג"ץ לבית משפט מחוזי ירושלים". לדבריו, "כל הכבוד לבית המשפט המחוזי שהפעיל סעיף שבג"ץ לא רוצה להפעיל ובכך ניתן היה לחסוך הרס ישובים והריסת בתים. נקווה שזה יהיה אות לבאות ובכך להכשיר הרבה מהיישובים ומהשכונות".

מצפה כרמים, ב-2012צילום: מיכל פתאל

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הצטרף לדבריו ואמר: "הנחישות והרוח האיתנה של תושבי מצפה כרמים הוכיחו את עצמן. אני מברך על פסק הדין הצודק והמתבקש שיצא מבית המשפט המחוזי בירושלים. נמשיך לחזק את ההתיישבות בארץ ישראל!"

אמש מסרה שרת המשפטים איילת שקד כי "בית המשפט המחוזי אמר בצורה ברורה שמי שהתיישב באישור המדינה ובתום לב בביתו לא יפונה. העוול שבוצע בפינוי עמונה ונתיב האבות לא צריך להישנות. בית המשפט לא צריך להיות צד לוויכוח הפוליטי בין ימין לשמאל. ההכרעה צריכה להיות בקלפי בלבד. בעבודה משותפת ואינטנסיבית הבאנו לשינוי מדיניות בתשובות המדינה לבג"ץ. כעת השינוי מחלחל גם בפסיקת המחוזי".

שר החקלאות אורי אריאל אמר אתמול: "זהו חודש מבורך של התיישבות. לאחר החלטת קבינט הדיור להקמת שלושה יישובים חדשים, מגיעה החלטת בית המשפט בנוגע למצפה כרמים. ההחלטות המשמעותיות הללו מחזקות ומרחיבות את ההתיישבות בארץ ישראל. נמשיך לפעול לטובתה ולמען התושבים. מי יתן והחלטה זו תפתח את הדלת להחלטות מושכלות נוספות של בית המשפט".

מצפה כרמים הוקם על קרקעות שאינן שייכות למדינה ופלסטינים טוענים עליהן בעלות. השופט ארנון דראל קיבל אתמול את טענת המתנחלים על בסיס "תקנת השוק", לפיה ניתן להסדיר מאחז לא חוקי אם מוכח שלקיחת השטח נעשתה בתום לב. לפי פסק הדין התקדימי, המתנחלים מחזיקים בקרקע כדין, המינהל האזרחי אינו יכול לבטל את הסכם ההרשאה, לתושבי המאחז זכויות על הקרקע והפלסטינים לא רשאים לפנות אותם ממנה.

מצפה כרמים הוקם ב-1999 סמוך לכוכב השחר לאחר שהועתק משטח אחר במהלך שתואם עם המדינה, שהבטיחה לתושבים שהמאחז יוסדר במיקומו החדש. החטיבה להתיישבות העניקה הרשאות שימוש בקרקע ובתי המאחז הוקמו בה בהתאם. ב-2011 פנו לבג"ץ עותרים פלסטינים וטענו כי הם הבעלים של שתיים מהחלקות עליהן הוקמו בתים. בעקבות זאת הודה המינהל האזרחי שהשטח החדש שעליו הוקם המאחז לא שייך למדינה ואסור היה להקצותו לחטיבה להתיישבות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ