הפרקליטות הודיעה על סגירת התיקים נגד ראשי הערים קריית שמונה וצפת

נעה שפיגל
נעה שפיגל
אילן שוחט ב-2015
אילן שוחט ב-2015צילום: גיל אליהו
נעה שפיגל
נעה שפיגל

תיקי החקירה נגד ראש העיר צפת אילן שוחט וראש העיר קריית שמונה ניסים מלכה ייסגרו - כך הודיעה היום (רביעי) פרקליטות מחוז צפון. חלק מהחשדות נגנזים בעילה של חוסר ראיות, וחלק בעילה של חוסר אשמה.

לפי הודעת הפרקליטות, שוחט נחשד בכך שבעת בניית בית מגוריו קיבל הנחות מבעלי מקצוע ומספקים שונים. ההנחות ניתנו לו לבקשת קבלן בתמורה לטובות הנאה שקיבל אותו קבלן מהעירייה. "לאחר בחינת מכלול הראיות נמצא כי אין ראיות ברמה הנדרשת בפלילים, על מנת להוכיח כי שוחט היה מודע לכך שההנחות שקיבל ניתנו בשל התערבותו הקבלן האמור", נמסר מהפרקליטות. "כמו כן, לא נמצאו ראיות מספיקות לכך שראש העיר נתן תמורה לקבלן בגין הנחות אלה. בנסיבות אלה הוחלט לגנוז את התיק לגביו מעילה של העדר ראיות מספיקות".

ניסים מלכה ב-2011צילום: דרור ארצי

בנוסף, שוחט היה חשוד בכך שמינה אדם לתפקיד בעירייה, בתמורה לתמיכה פוליטית מצד משפחתו של אותו אדם. גם בפרשה זו לא נמצאו ראיות מספיקות ברמה הנדרשת בפלילים, על מנת להוכיח כי שוחט הבטיח את המינוי, או כי פעל לקידומו. בנוסף, לא נמצאו ראיות מספיקות על מנת להוכיח שהליך המינוי של אותו אדם לא היה ענייני.

בתיק נוסף, שוחט נחשד כי שיבש הליכי משפט וטייח תלונה נגד קרוב משפחתו שהגישה צעירה ממשפחה נזקקת - בתמורה לעזרה כלכלית. החשדות נגנזו לאחר שעלה מהראיות כי שוחט סייע למשפחת הצעירה הן לפני הגשת התלונה והן לאחריה. "בנסיבות אלה לא ניתן יהיה להוכיח את הקשר הנדרש בין הסיוע הכלכלי לטיוח התלונה, ולפיכך הוחלט לגנוז פרשה זו מן העילה של העדר ראיות מספיקות", נמסר מהפרקליטות.

ראש העיר צפת גם נחשד במרמה והפרת אמונים בגין מתן טובות הנאה ורכישת טובין מכספי העירייה עבור מקורבת. לפי הפרקליטות, לאילן שוחט לא נמצאו ראיות המלמדות על רכישת טובין למקורבת, והמקורבת היתה זכאית לטובות ההנאה שקיבלה, בהתאם לקריטריונים אובייקטיביים שנקבעו. גם הפרשה הזאת נגנזה בעילה של העדר אשמה פלילית.

ניסים מלכה נחקר בשלוש פרשות, ועלה חשד שהוא קיבל תרומות בבחירות 2013 משלושה אנשי עסקים בעיר בתמורה לקידום ענייניהם בעירייה. לפי הפרקליטות, חומר הראיות שנאסף מלמד כי שניים מאנשי העסקים הללו תרמו למטה הבחירות של ניסים מלכה בבחירות 2013, אך מדובר בתרומות שניתנו על פי חוק. הפרקליטות לא מצאה ראיות המלמדות כי איש העסקים השלישי תרם למערכת הבחירות של מלכה. כמו כן, לא נמצאו ראיות כי מלכה פעל או התכוון לפעול לקידום ענייניהם של אנשי העסקים הללו. הפרשות נסגרו בעילה של העדר אשמה פלילית.

בנוסף, מלכה נחקר חשד לשיבוש הליכי חקירה. גם פרשה זו נגנזה בעילה של העדר אשמה פלילית. חשד נוסף שנחקר נגע להבטחה, שלכאורה ניתנה על ידי מלכה לחבר מועצת העיר. מלכה נחשד כי הבטיח למנות אותו למשרה ציבורית בתמורה לתמיכתו בישיבת מועצה במינוי שראש העיר היה מעוניין בו. "בחינה יסודית של חומר הראיות שנאסף בעניין זה, מלמדת כי אין ראיות המצביעות כי ראש העיר הבטיח הבטחה כלשהיא בעניין זה. בנסיבות אלה הוחלט לגנוז פרשה זו מהעדר אשמה פלילית", מסרה הפרקליטות.

מלכה גם נחשד כי עשה שימוש בחשבון בנק של קרוב משפחה תושב חוץ. עם זאת, ממצאי החקירה העלו שההעברות הכספיות שנעשו בחשבון קשורות להשקעות של בעל החשבון בישראל, ולפיכך הוחלט לגנוז פרשה זו מהעדר אשמה פלילית.

בפרשה שבה נחשד במימון בחירות אסור בבחירות 2013, לא מצאה הפרקליטות ראיות ברמה הנדרשת על מנת לבסס כתב אישום  ולכן נגנזה פרשה זו בעילה של חוסר ראיות מספיקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ