הפרקליטות והמשטרה: ריקודים צמודים ללקוחות במועדוני חשפנות יוגדרו זנות

המשטרה הפיצה לבעלי מועדוני חשפנות מכתב התראה בנושא, בו כתבה: "חיכוך שנועד לגירוי/סיפוק מיני כשהחשפניות בלבוש מינימלי וכש'הלקוח' יכול לגעת בהן עולה כדי 'מעשי זנות'". לפי ההנחיה החדשה, ניתן יהיה להוציא צווי סגירה למועדונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאה מחוץ למועדון החשפנות "פוסיקט" בתל אביב, בשנה שעברה
מחאה מחוץ למועדון החשפנות "פוסיקט" בתל אביב, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

המשטרה הודיעה היום (רביעי) כי בעקבות הנחיה חדשה של הפרקליטות, ריקודים צמודים במועדוני חשפנות ("לאפ דאנס") יוגדרו כמעשי זנות בנסיבות מסוימות, הקשורות בין היתר במשך הריקוד ובאופי המגע. המשנה לפרקליט המדינה, שלמה למברגר, הנחה להגביר את האכיפה נגד ריקודים אלה. לפי ההנחיה ניתן יהיה לפעול נגד המועדונים ובעליהם באמצעות צווי סגירה, אי-חידוש רישיון עסק ואף כתבי אישום על הפעלת עסק ללא רישיון.

בעקבות ההנחיה שלחה המשטרה לבעלי מועדונים מכתבים שבהם פירטה את השינויים במדיניות והזהירה מפני פעילות אכיפה. "הרינו לעדכנכם כי הפעילות המתבצעת בעסקיכם, אשר הציבור נוהג לכנותה 'לאפ דאנס' ואשר ביטויה בחיכוך שנועד לגירוי/סיפוק מיני של החשפניות בבאי המקום, ברחבת המועדון, וזאת כשהחשפניות בלבוש מינימלי/עירום חלקי, וכש'הלקוח' יכול לגעת בהן בחלקי גופן, עולה כדי 'מעשי זנות'. למען הסר ספק, המשך פעילות זו בעסקכם יהווה עבירה ועילה לנקיטת כל אמצעי שבדין ובכלל זה אמצעים מינהליים", נאמר במכתבים.

הפגנה מחוץ למועדון החשפנות "גוגו" בתל אביב, ב-2016צילום: יובל פדר

ההנחיה גובשה בעקבות פסק הדין של שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, מיכל אגמון גונן, מאוגוסט אשתקד. אגמון גונן קבעה כי אין להעניק למועדון חשפנות בבורסה ברמת גן רישיון לפעול כמקום "בידור", וכתבה: "מדובר בפרקטיקות של ביזוי החפצת נשים ופגיעה בכבודן כבנות אנוש, שהדין כולו פועל למיגורן". הפרקליטות עמדה בהליך זה לצד בעלי מועדון חשפנות, אך החליטה שלא לערער על פסק הדין לעליון ואימצה את הפרשנות של השופטת. בעקבות פסק הדין הוקם צוות משותף למשטרה ולפרקליטות שבחן את הסוגיה והחליט לתקן את הנחיית פרקליט המדינה הקובעת את מדיניות האכיפה בעבירות הקשורות לזנות, שתפורסם בקרוב.

"מעשה זנות" אינו מוגדר בחוק, ותיקון ההנחיה אינו מלווה בשלב זה בתיקון חקיקה. בעקבות פסק הדין של אגמון גונן הגישו חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) ו-26 ח"כים נוספים, ובהם חברים בקואליציה, הצעה לתקן את חוק העונשין, כך שיגדיר חשפנות לשם גירוי מיני כזנות. המשרד לביטחון פנים תמך בהצעה, אך משרד המשפטים התנגד לה.  

כיום אין הגדרה ברורה למועדון חשפנות או לתנאים שבהם הוא יכול לפעול. רשויות מסוימות מאפשרות פעילות של מועדוני חשפנות ואחרות אוסרות אותה. כך, עיריית רמת גן ביקשה לסגור את מועדון החשפנות באזור הבורסה, וכך גם עיריית חיפה. לעומת זאת, בתל אביב ישנם מועדוני חשפנות רבים שפועלים באישור העירייה והמשטרה.

בדיון בכנסת בדצמבר האחרון אמרה חברת מועצת העיר גבי לסקי כי המדיניות של עיריית תל אביב היא לאפשר פעילות של מועדוני חשפנות: "יש רשימה של לפחות שבעה מועדוני חשפנות בתל אביב שאף אחד לא מדבר עליהם, שאין לחלקם רישיון מאז 2016, הם עדיין פועלים ואין כרגע שום הליכים לסגור אותם. הייתי נוכחת בישיבת ועדה מקומית שעסקה ברישוי עסקים, שבה נאמר על ידי אחד מבעלי התפקידים הבכירים בעירייה, שמועדוני חשפנות זה טוב לתיירות וזה חלק מהמדיניות". חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד), שיזמה את הדיון, אמרה אז: "מעדויות רבות שמגיעות אל שולחן הוועדה עולה שברבים ממועדוני החשפנות במדינת ישראל מתקיימת פעילות זנות לכל דבר ועניין תוך ניצול מצוקה של נערות ונשים, שהגיעו למקום הזה כחשפניות".

לפי פעילים במאבק נגד זנות, החלטת הפרקליטות מספקת למשטרה כלי יעיל שיקל עליה לסגור מועדוני חשפנות בעילת מתן שירותי זנות במקום. חשפנות מהווה פעמים רבות שער לעולם הזנות. פרופיל הנשים המגיעות לחשפנות אינו שונה מאלה שנקלעות לעולם הזנות - צעירות בעלות רקע של פגיעות מינית הנמצאות במצוקה כלכלית ולעתים סובלות מהתמכרות לסמים.

עד כה קיבלו שישה מועדונים מכתבים מהמשטרה, ובימים הקרובים הם יגיעו לשיחות הבהרה. "הופכים את ישראל לאיראן, לאן עוד נגיע", אמר בתגובה להחלטה קובי מזרחי, מבעלי מועדון החשפנות "פוסיקט" בתל אביב. "זה נשמע לך הגיוני שמעכשיו ריקוד של בחורה זה כמו זנות? במה זה שונה מהריקודים שיש במצעד הגאווה או סתם במועדונים? כאזרח אני אומר לך שאני מוטרד מההחלטה. תיכף יבקשו ממני להפריד בימים ולעשות מחיצות, כמו בחופים של הדתיים". לדברי מזרחי, עורכי דינו לומדים כעת את ההחלטה.לפני כשנה נשלל רישיון העסק של הפוסיקט, ולפי המשטרה המקום חשוד כבית בושת ומתבצעים בו מעשי זנות. אחד התנאים שהציבה באחרונה המשטרה לחידוש הרישיון הוא שלא יתקיימו בו ריקודי לאפ דאנס.

איסלנד היא המדינה היחידה שאסרה בחוק מופעי חשפנות. האיסור נקבע ב-2010, בתיקון לחוק המסעדות והשירותים האיסלנדי, והוא אוסר מופעי חשפנות או שימוש בעירום למטרות רווח או לצורך פרסום מקום הבילוי. בדברי ההסבר לחוק נכתב כי האיסור על מועדוני חשפנות הוא חלק מהמאבק של איסלנד בסחר בבני אדם. בארה"ב קבע בית המשפט העליון כי מופעי חשפנות אינם אסורים, לאור הזכות לחופש ביטוי. בחלק מהמדינות הוטלו מגבלות, ובהן איסור על מגע. במדינת אינדיאנה החוק מחייב חשפניות ללבוש לכל הפחות תחתונים ומדבקות על פטמותיהן. בגרמניה אישר בית המשפט העליון החלטה של רשות מקומית שלא להעניק רישיון עסק למועדון חשפנות, חרף הסכמת הנשים, בשל הפגיעה בכבוד האדם.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ