שני פלסטינים נעצרו למשך יותר מיממה, אף שהיו להם אישורי שהייה בישראל

ביהמ"ש קבע כי המשטרה הכינה את הבקשה להארכת מעצרם של החשודים עוד בטרם נכנסו לחקירה. עורכת דינם: המקרה הזה מדגים באיזו קלות נפגעות זכויות עצורים, בפרט מי שאינם אזרחי ישראל

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטר מג"ב מול גדר ההפרדה במזרח ירושלים
שוטר מג"ב מול גדר ההפרדה במזרח ירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

שני פלסטינים מהגדה הוחזקו במעצר במשך יותר מיממה בחשד כי נכנסו לישראל בניגוד לחוק, אף שהיו ברשותם היתרי שהייה. לדבריהם, האישורים נלקחו מהם בעת מעצרם ולא הוחזרו להם. מנגד טוענים במשטרה כי השניים לא הציגו אישור מתאים וכי סמוך להחלטה על מעצרם נשלחה בקשה למינהלת התיאום והקישור ביחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים לקבלת אישור כזה.

ביום ראשון לפנות בוקר ערכה המשטרה מבצע רחב היקף למעצר חשודים סמוך לגדר ההפרדה בדרום הגדה. בתום המבצע ביקשה המשטרה להאריך את מעצרם של חמישה פלסטינים, ובהם באהא א־טל וסיף אבו זהרה, שיוצגו על ידי עו"ד ליל פטישי מהסנגוריה הציבורית.

סיף אלדין אבו זהרה
באהא אל־טל

בדיון בבית משפט השלום בבאר שבע בהארכת מעצרם של חמשת הפלסטינים גילתה המשטרה, יממה לאחר שנעצרו, כי לאבו זהרה יש אישור והסכימה לשחררו מיד. כעבור כמה שעות היא הצליחה לאמת כי גם לא־טל יש אישור ושחררה גם אותו. לשלושת הפלסטינים הנוספים לא היו אישורים.

בהחלטתו קבע בית המשפט כי המשטרה הכינה את הבקשה להארכת מעצרם של החמישה עוד בטרם נכנסו לחקירה. לפי עדויות, מעצרם בוצע סמוך לשעה ארבע לפנות בוקר, אולם המשטרה הודיעה להם על מעצרם רק בשעה 10:30. על מנת לעכב אדם יותר משלוש שעות, קצין ממונה נדרש לאשר זאת ולמלא דו"חות מתאימים. בתיק החקירה שהוגש לבית המשפט ביום שני, יממה לאחר המעצר, לא נמצאו מסמכים שכאלו, וגם לא נמצאו מסמכים שמעידים על שעת המעצר.

השופטת זהר דולב להמן קבעה כי בעוד חמשת העצורים נחקרו בשעות 15:06-12:49, הבקשה להארכת מעצרם כבר הוקלדה ב-12:50 והודפסה ב–12:54. על כך כתבה השופטת כי הדבר נעשה בניגוד להוראות החוק ובניגוד לנוהלי המשטרה.

לדברי עו"ד פטישי, "מדובר במקרה מובהק של מעצר לא חוקי ושל יחס מחפיר ולא אנושי כלפי המשיבים. המשיבים נעצרו בסביבות השעה 04:00 בבוקר והושמו עליהם אזיקוני פלסטיק למשך כמה שעות עד שהגיעו לתחנת המשטרה. לטענתם, הם לא קיבלו אוכל עד בוקר המחרת, והם הובאו בפני שופט לאחר יותר מ-24 שעות מעת שנעצרו".

עוד מסרה פטישי כי "העובדה שלא מולאו דו"חות עיכוב ופגמים נוספים בתיעוד האירוע על ידי המשטרה מעוררים תחושה קשה של טיוח. מקרה זה מדגיש באיזו קלות נפגעות זכויות עצורים, בפרט זכויותיהם של מי שאינם אזרחי ישראל, ועד כמה חשוב הפיקוח השיפוטי על עבודת המשטרה".

ממשטרת ישראל נמסר: "במהלך פעילות משטרתית נגד שהייה בישראל שלא כחוק, עוכבו לחקירה 26 חשודים. בתום בדיקה שנערכה נמצא כי חמישה מתוכם עומדים בתבחינים למעצר. כל פלסטיני ששוהה בישראל חייב להחזיק ברשותו באישור שהייה כחוק ועד להוכחת אישור שכזה מגורם מוסמך - הרי שהוא בחזקת חשוד השוהה בישראל שלא כחוק כל עוד לא הוכח אחרת. בניגוד לנטען, השניים לא הציגו אישור מתאים ובסמוך להחלטה על מעצרם נשלחה בקשה מסודרת למת"ק לקבלת אישור מוסמך או היעדר אישור לשהייתם בישראל. מטבע הדברים, משך קבלת המענה לבקשה זו אינה מצויה בשליטת משטרת ישראל. יודגש כי מיד עם קבלת המענה מהמת"ק במהלך מועד הדיון בבית המשפט ולאחריו - שוחררו השניים לאלתר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ