הצהרת הפרקליטות מעידה: הכרעה סופית בתיקי נתניהו צפויה רק ב-2020

לפי החלטת היועמ"ש, ההכרעות יתקבלו בכל התיקים יחד. לנוכח לוח הזמנים לסיום החקירה בתיק 4000 - בתוך חצי שנה - נראה כי השימוע לפני הגשת כתב אישום ייערך לרה"מ רק לאחר הבחירות

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נתניהו בטקס הרמת כוסית בקרית שדה התעופה, היום
נתניהו בטקס הרמת כוסית בקרית שדה התעופה, היוםצילום: אילן אסייג
רויטל חובל
רויטל חובל

לאחר שהמשטרה והפרקליטות רמזו כי ההכרעה בחקירות ראש הממשלה קרובה, בדיון בתיק 4000 היום (חמישי) הודיעה נציגת הפרקליטות כי התיק צפוי לעבור מהמשטרה לפרקליטות בעוד כחצי שנה. עורכת הדין ניצן וולקן אמרה: "ישנן פעולות חקירה מורכבות שאנו מתכוונים לבצע. לא אוכל לנקוב כרגע במועד מדויק, אבל כן אני יכולה לומר שהכוונה היא להעביר את התיק מהמשטרה לפרקליטות בטווח היותר קרוב של התקופה הזאת (בכך התכוונה לחצי השנה הקרובה - ר"ח)". נציג המשטרה, רב-פקד אורי קנר, אמר בדיון כי עדיין ישנם אנשים שצריכים להיות מזומנים לחקירה בתיק.

לפי החלטת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ההכרעה בשלושת התיקים של בנימין נתניהו תינתן יחד. זאת לאור הדמיון בין הפרשות, ההשלכה של תיק 4000 על תיק 2000, שגם הוא נוגע לסיקור העיתונאי של נתניהו, העדים המשותפים והחפיפה בזמנים. לדברי מקורות משפטיים המעורים בחקירה, תיק 4000 נחשב למוצק מבין התיקים, ומנדלבליט צפוי לקבל בו המלצה על הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה.

בסביבת היועץ המשפטי לממשלה העריכו עד כה כי ההחלטות הסופיות בתיק יתקבלו בתחילת 2019, סביב המועד שאליו לפי ההערכות יוקדמו הבחירות. הצהרת הפרקליטות מהיום מלמדת שההכרעה בתיקים תתעכב. אף שבמשרד המשפטים קיימת תמימות דעים על כך שהיועץ ימליץ על הגשת כתב אישום נגד נתניהו, הליכי השימוע צפויים להתקיים רק אחרי הבחירות וההכרעה הסופית תיגרר ל-2020.

לפני כשבועיים דיווח "הארץ" כי פרקליטת מחוז מיסוי וכלכלה המלווה את תיקי ראש הממשלה, עורכת הדין ליאת בן ארי, אמרה בשיחות סגורות כי קצב קבלת ההחלטות בחקירות בעייתי. בין היתר הלינה בן ארי כי בעוד שהצוות שעובד תחתיה פועל במהירות ובנחישות, פרקליט המדינה שי ניצן ומנדלבליט מתמהמהים שבועות ארוכים בהחלטותיהם. כך, כשביקשה בן ארי לחקור איש ציבור מסוים הכריע היועץ בעניין בחלוף חודשיים. לעתים מעבירה הפרקליטה חוות דעת באשר לפעולות החקירה הנדרשות, ובקשותיה עולות לדיון רק כעבור שבועות. במשרד המשפטים הכחישו את הפרסום.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ