בני זוג נורו למוות במכוניתם בכניסה לטירה; בן 33 נרצח בג'סר א-זרקא

לפי הערכת המשטרה, הירי בטירה כוון למחמוד חג'אג', שנחשד בעבר במעורבות ברצח בעיר. ארוסתו, שישבה עמו ברכב, נהרגה גם היא. מספר רב של כדורים פגעו במכוניתו והיורים נמלטו מהמקום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הירי, הלילה
זירת הירי, הלילהצילום: דודו בכר

שלושה בני אדם נורו הלילה (שישי) למוות ביישובים ערביים. מחמוד חג'אג' וארוסתו רימה אבו ריט, כבני 20, נפגעו כשהיו במכוניתם בכניסה לעיר טירה. לפי הערכה של המשטרה הירי היה התנקשות במחמוד חג'אג', שהיה מוכר למשטרה. ברכב פגעו מספר רב של כדורים, ולאחר הפגיעה איבד חג'אג' שליטה על המכונית והתנגש בבניין. היורים נמלטו מהזירה והמשטרה מחפשת אחריהם.

חג'אג' היה עצור בעבר תקופה ממושכת בחשד למעורבות ברצח תושב טירה מאהר טלל נאסר במאי אשתקד. המשטרה חושדת שההתנקשות בו הלילה היתה "סגירת חשבונות", וכי ארוסתו נקלעה למקום. פרמדיקים של מד"א שהגיעו לזירה קבעו את מותו של חג'אג' במקום. אבו ריט פונתה לבית החולים מאיר במצב אנוש שם נקבע מותה. לאחר הירי, מאות מתושבי העיר עמדו בדממה ליד הזירה. חובש מד"א מוחמד מנסור סיפר: "היינו בתחנת מד"א כששמענו את היריות ברחוב. יצאנו בריצה למקום וראינו את הרכב על המדרכה".

"זה מעשה זוועה, אנשים מתוסכלים, עד מתי המצב הזה יימשך", אמרו תושבים בטירה. סמר סמארה, פעילה חברתית מהעיר הוסיפה כי "נערה שרק החלה את חייה וביקשה להגשים את חלומותיה. עכשיו במקום להתאחד באולם החתונות הם יתאחדו בבית לוויות". לדבריה, "עם ההחלטה של ארדן (להנמכת הרף לקבלת רישיון להחזקת אקדח, י"ב) יתווספו אקדחים שיגיעו לידיים הלא נכונות". 

מאוחר יותר בלילה נורה למוות בג'סר א-זרקא רדאד רדאד, כבן 33, ושלושה תושבים נוספים נפצעו באורח קשה, בינוני וקל. המשטרה הודיעה כי נפתחה חקירה ובית משפט השלום בחיפה הוציא צו איסור פרסום על פרטי החקירה. הירי בוצע לעבר לקבוצת צעירים שישבו ליד בניין, ולא ברור למי כוון. לרדאד לא היה עבר פלילי.

בני הזוג שנורו למוות

ראש מועצת ג'סר א-זרקא, מוראד עמאש, סיפר ל"הארץ" כי רדאד היה "בחור נורמטיבי שעבד בעמק חפר במפעל בשר". לדבריו, הוא שוחח הבוקר עם ניצב ג'מאל חכרוש, ראש המינהלת לקידום השיטור בציבור הערבי. "היה שקט יחסית בתקופה האחרונה, יותר משבעה חודשים, וזה אירוע שהורס את מה שנבנה", אמר. 

עמאס הוסיף כי נקודת המשטרה החדשה שנחנכה בכפר בשנה שעברה "עוזרת קצת, אבל עדיין יש אלימות". לפי המשטרה, זוהי חקירת הרצח הראשונה ביישוב מתחילת השנה, ומספר תקריות הירי ירד ב-70%.

חבר הכנסת איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, הגיב בחשבון הטוויטר שלו לירי וכתב: "שני צעירים שרק עתה התארסו נורו למוות בטירה הערב. בזמן שארדן רוצה לחלק נשק לכל חפץ, החברה הערבית מדממת". לדבריו, "אין עדות קשה ועצובה יותר להזנחת המשטרה בטיפול בנשק הבלתי חוקי ובכנופיות הפשע. בזמן שאנחנו נאבקים לביטחוננו, ביטחון ילדינו, במשרד לביטחון פנים משחקים בנשק חם". חבר אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) הטיל את האחריות על המשטרה והצבא, ואמר כי "שלושת מקרי רצח הלילה הם ההוכחה להשתוללות הפשיעה והנשק ביישובים הערביים". 

זהו הרצח השני בטירה בחודשים האחרונים. במאי נורתה למוות בחצר ביתה זוביידה מנסור, בת 19. מנסור התגוררה עם ארבעת אחיה בבית הוריהם, שמהם התייתמה כשנה לפני הרצח. קרובת משפחה סיפרה ל"הארץ" כי זמן קצר לפני מותה היא עזבה את הבית אך שבה אליו כעבור זמן קצר. המשטרה בדקה אפשרות שנרצחה על רקע קשרים אישיים שניהלה.

חודש לאחר התקרית טענו בני משפחתה של מנסור כי מסרו לחוקרי המשטרה מידע על סכסוך שקדם לרצח והצביעו על האחראים לו, אך איש לא נעצר כיוון שהמשטרה אינה מתאמצת די לפענח את הפרשה. "שבועיים לפני המוות שלה חיפשו אותה כמה גברים שניסו לפגוע בה", סיפרה אחותה. "הם הגיעו לדירה שלה והיא הסתגרה בשירותים וסימסה לנו: 'אם אני מתה, תדעו שאני אוהבת אתכם'".

מהמשטרה נמסר כי "בניגוד למה שמנסים לצייר לציבור בתחושות, הרי שבעובדות מאז תחילת השנה הנוכחית קיימת ירידה משמעותית של עשרות אחוזים בכמות מקרי הרצח בכלל ובישובי המגזר הערבי בפרט (כ-30%) ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. לצערנו אירועי ירי מתרחשים לעתים קרובות מדי ביישובי החברה הערבי בישראל, רובם על רקע סכסוכים פנימיים הגולשים לאלימות, וכך היה גם הלילה כשהירי בוצע על ידי כנופיות ועבריינים אלימים על רקע חיסול חשבונות ביניהם". 

עוד נמסר כי "אכיפה איננה הדרך היחידה למיגור תופעות חברתיות פסולות. במקום הסתה של נבחרי ציבור נגד המשטרה ונגד שיתוף פעולה עם המשטרה, ראוי היה שיישמע גינוי חריף מקרב הנהגת החברה הערבית הקורא להפסקת האלימות והירי".

לפי נתוני מרכז אמאן למאבק באלימות בחברה הערבית, בחודש אוגוסט נרצחו ביישובים הערביים שבעה בני אדם. זאת לאחר ירידה משמעותית בחודש יוני, אז נהרגו שני בני אדם, ביולי, אז נהרגו שלושה.

מתחילת השנה נרצחו בחברה הערבית 37 בני אדם, מתוכם שמונה נשים. ב-2017 נהרגו 72 ערבים, ב-2016 נהרגו 64, ב-2015 – 58 וב-2014 - 61. באזור הצפון, בו מתגורר חלק משמעותי מהאוכלוסייה הערבית, נהרגו השנה חמישה ערבים. באזור הדרום נהרגו חמישה, ואילו באזור המרכז ישנו מספר הקורבנות הגדול ביותר – 27 מתחילת השנה.

"חלק רציני מהפשיעה ומהפשיעה המאורגנת צמח במשולש ובערים המעורבות, כאשר הקרבה לערים הגדולות ולאזורים שבהם פעלו ארגוני פשיעה יהודיים יצר זרימה של כסף ונשק ביניהם", מסביר מנכ"ל מרכז אמאן, עו"ד רדא ג'אבר.

ג'אבר, תושב טייבה, מוסיף כי הנוכחות העבריינית בערים הערביות לאורך שנים, ובעיקר מתחילת שנות ה-2000, יצרה קרקע פורייה לאלימות ולעבריינות. לדבריו, הדפוסים העבריניים בחברה הערבית לא טופלו על ידי המשטרה וגורמי אכיפת החוק, ויצרו מציאות בה הפשיעה משגשגת ביציבות ולאורך שנים. הוא הוסיף כי התהליכים האלה מתרחבים לאזור הצפון, אך שיא הפשיעה הוא עדיין באזור המשולש.

בצל הנתונים, בוועדת המעקב של החברה הערבית קראו לציבור הערבי להפגין מול מטה פיקוד המשטרה בתל אביב ביום שני. ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) קראה לראשי הרשויות הערביות להימנע מכל קשר עם המשטרה עד שזו תציג תוכנית מסודרת למלחמה בפשיעה בחברה הערבית.

אירועי הרצח בחברה הערבית אמנם מקבלים חשיפה תקשורתית, אך בחברה הערבית מודאגים גם מתופעת הקטטות ההמוניות, שנוטות להתפתח בין השאר במרכזי מסחר ובילוי. בשבוע שעבר תועדה קטטה כזו בכפר עין מאהל בתוך חמולה, על רקע אי שביעות רצון מתוצאות בחירות פנימיות בחמולה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ