מנדלבליט: חוק הלאום אינו מנמיך את המעמד של זכויות הפרט החוקתיות

היועץ המשפטי לממשלה אמר בוועידת המשפיעים של חברת החדשות כי "שתיקתו של חוק הלאום בהקשר הזה איננה משנה". על חקירות רה"מ אמר מנדלבליט: "ההחלטות תתקבלנה בהקדם האפשרי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט ונתניהו בישיבת ממשלה, באפריל

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התייחס היום (שני) להשפעתו של חוק הלאום על זכויות הפרט. "עצם חקיקת חוק הלאום איננה מנמיכה את המעמד של זכויות הפרט החוקתיות", אמר מנדלבליט ב"וועידת המשפיעים" של חברת החדשות, "שתיקתו של חוק הלאום בהקשר הזה איננה משנה". בנושא חקירות ראש הממשלה אמר מנדלבליט: "ההחלטות בתיקי נתניהו תתקבלנה בהקדם האפשרי".

"הטיפול המשפטי בחוק יסוד זה ממחיש, פעם נוספת, את אופיו המיוחד של 'הכובע הייעוצי' של היועץ המשפטי לממשלה", הסביר מנדלבליט, "פעלתי מול הדרג המדיני על מנת להביא לכך שיצאו מגדרה של החקיקה שני הסדרים אשר סברתי כי מעוררים קושי מיוחד במדינה יהודית ודמוקרטית.

"הכוונה היא להצעה שכבר הזכרתי קודם, להעניק לחוק הלאום מעמד גבוה יותר מדברי חקיקה אחרים, כולל חוקי יסוד אחרים. דבר שהיה שובר את המשוואה הקיימת שבה האופי היהודי והאופי הדמוקרטי של המדינה הם שווי מעמד. וכן, להצעה שביקשה לאפשר הקמתם של יישובים שבהם לא יוכלו להתגורר אנשים מלאום או ממוצא מסוימים, אך ורק מטעם זה. בראייתי, הסדר כאמור איננו תואם את אופייה הדמוקרטי של המדינה. לבסוף, עמדתי בעניין זה התקבלה ואף הדרג המדיני שוכנע כי אין מקום להכלילו בחוק היסוד".

בנוגע לחקירות נתניהו, מנדלבליט הוסיף: "אני גם ער לניסיונות לצבוע את ההחלטות בנוגע לתיקי החקירה של ראש הממשלה בצבעים פוליטיים. מצדו האחד של המתרס טוענים כי אנו רודפים אחר תוצאה מסוימת, ומצידו השני של המתרס טוענים כי אנו רודפים אחר תוצאה הפוכה. אלו וגם אלו שטוענים כי אנו רודפים אחר תוצאה שאינה עניינית, טועים ומטעים. הדבר היחיד שאנחנו רודפים אחריו הוא האמת". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ