המחוזי בירושלים: ספינות שהיו בדרך לעזה יימכרו. הכסף ישמש פיצוי למשפחות שכולות

בהחלטת בית המשפט נכתב שהספינות עלולות לשמש את חמאס. "נממש את פסק הדין בכל דרך אפשרית", אמר ל"הארץ" אחד מבני המשפחות השכולות

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספינת חיל הים בעת תרגיל בים התיכון, ב-2017
ספינת חיל הים בעת תרגיל בים התיכון, ב-2017צילום: JACK GUEZ/אי־אף־פי

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי שתי ספינות שהוחרמו ממפעילי משט מחאה לעזה, יימכרו במכירה פומבית וההכנסות יועברו למשפחות שכולות. השופט משה דרורי קיבל את ההחלטה עוד קודם יציאת המשט לדרכו מאיטליה לפני כחודש, לאחר שקיבל את טענת המשפחות כי אם הספינות יגיעו לעזה הן ישמשו את חמאס.

הפסיקה הגיעה בעקבות תביעה שהגישה משפחת גביש, שארבעה מבניה נרצחו ב-2002 כאשר מחבל חדר לביתם בהתנחלות אלון מורה ורצח את שני ההורים, דוד ורחל, את הבן הבכור, אברהם, ואת סב המשפחה, יצחק קנר. בית המשפט קבע אז כי חמאס יצטרך לפצות את המשפחה בעשרות מיליוני שקלים. משפחה נוספת שנערך הדיון בעניינה היא משפחת ויינשטיין, שבנה אדם נרצח בפיגוע במדרחוב בירושלים בשנת 2001. גם כאן בית המשפט קבע כי היא זכאית לפיצוי מהארגון.

אחת הספינות שנעצרו על ידי חיל הים בנמל אשדוד, לפני כחודשצילום: Tsafrir Abayov/אי־פי

הדיון שנערך ביולי האחרון עסק באופן שבו יפוצו המשפחות. אחד מבני משפחת גביש, ישורון, אמר ל"הארץ" כי "אנחנו מכוונים לממש את פסק הדין בכל דרך אפשרית, למרות השנים שחלפו". לדבריו, למרות שערכן של הספינות לא רב, המשפחה מתכוונת להילחם עד אשר תקבל מהארגון פיצוי. 

בית המשפט העריך בפסק הדין כי ערכן של הספינות נע בין 75 ל-150 אלף אירו, כל אחת. השופט ציין כי למרות ההצהרה כי הספינות ישמשו את צופי הים של הנוער בעזה, הרי שקיימת סבירות גבוהה כי חמאס ישתלט על הספינות וישתמש בהן לצרכיו. "הספינות יכולות לשמש גם לצרכים צבאיים של חמאס, כגון הובלת לוחמים ימיים, פגיעה באנשי חיל הים, נסיעה תמימה והתקרבות למאגר תמר, שימוש בספינות לאימוני אנשי הפעילות של החמאס ושימוש בספינות כהמשך 'צעדת השיבה' בים", הסביר השופט בפסיקתו.

עו"ד ניצנה דרשן לייטנר, נשיאת ארגון שורת הדין שייצג את התובעים, אמרה ל"הארץ" כי "המטרה של התביעות הללו היא לייבש את מקור המימון של ארגוני הטרור, דבר שרק פסקי דין אזרחיים יכולים לעשות. עיקול נכסים של ארגוני הטרור מתבצע במסגרת אכיפת פסקי הדין נגדם והוא משיג את המטרה הכפולה של ייבוש מימון הטרור ופיצוי הקורבנות".

לדבריה, "פסק הדין מראה שגם ארגוני טרור כמו חמאס אינם חסינים. אפשר לאתר את מקורות המימון ואפשר למנוע מהם את הכספים, שמן הסתם אם היו נשארים בידיהם היו מנותבים למטרות טרור ופגיעה באזרחים חפים מפשע".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ