ביניש נגד שקד: דבריה נגד בג"ץ דמגוגיים, יש כאן אי הבנה מהי דמוקרטיה

שרת המשפטים אמרה אתמול כי "בית המשפט הופך את העם ללא רלוונטי". נשיאת העליון בדימוס השיבה לה הבוקר: "אלה דברים קיצוניים שיוצרים קרע בין בית המשפט לבין העם שבתוכו הוא יושב"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביניש באירוע פרידה מהשופט רובינשטיין, בשנה שעברה
ביניש באירוע פרידה מהשופט רובינשטיין, בשנה שעברהצילום: אורן בן חקון

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, דורית ביניש, יצאה הבוקר (רביעי) נגד שרת המשפטים איילת שקד, לאחר שאמרה כי "בית המשפט הופך את העם ללא רלוונטי". "אלה דברים קשים מאוד", אמרה הבוקר ביניש בראיון בכאן ב'. "יש כאן אי הבנה מהי דמוקרטיה. אלה ביטויים דמגוגיים ששייכים לשיטות משטר אחרות".

אתמול אמרה שקד כי "השופטים החלו, שלב אחרי שלב, לנתק עצמם מהדין המצוי והחלו רואים עצמם כמעצביו של הדין הרצוי. מהממונה על פרשנות הדין הפך עצמו בית המשפט לממונה על המדיניות". היא התייחסה לאפשרות שבג"ץ יפסול את חוק הלאום, ואמרה כי "אם יקבע בית המשפט כי גם חוקי היסוד אינם חסינים מביקורת שיפוטית, תישלל מהעם האפשרות להשפיע על יצירת ההסדרים החוקתיים באמצעות נציגיו. בכך יסיים העם את תפקידו במה שהיה עד כה שיטתנו הדמוקרטית. מעתה ייקבעו הנורמות שלא באמצעות העם". להאזנה לראיון עם ביניש:

ביניש התייחסה הבוקר לדברים בחריפות, ואמרה: "יש קווים אדומים שלא חוצים אותם. נאמרו כאן דברים, אני לא שמעתי אף פעם... אלה דברים קיצוניים שאינם מתארים את תמונת השיטה המשטרית".

הנשיאה לשעבר הבהירה כי "בית המשפט לא השתלט על הכנסת, גם לא על העם, והתחושה של ליצור הסתה... אולי הסתה זו מלה חמורה, אבל ליצור קרע בין בית המשפט לבין העם שבתוכו הוא יושב זה מתקבל על הדעת? זה מושגים דמגוגיים".

שקד בטקס השבעת שופט העליון אלכס שטיין בבית הנשיא, החודשצילום: אוליבייה פיטוסי

היא הדגישה כי דברי שקד על טשטוש ריבונותו של העם מהווה "תקיעת טריז בין בית המשפט שמייצג בהחלט את המדינה הריבונית העצמאית היהודית והדמוקרטית, ולייחס לו דברים שלא היו ולא נבראו. יש כאן דברים שהם מנותקים מהמציאות שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ