אחרי 17 שנה במעצרים, כתב אישום הוגש לראשונה נגד סרבן גט

כתב האישום הוגש לבית משפט השלום בירושלים בגין עבירה של הפרת הוראה חוקית. הנאשם עמד בסירובו גם כשהועבר לבידוד ולתנאי מעצר קשים. לפי הרבנות, מדובר באחד מסרבני הגט הקשים בישראל

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הדין הרבני בירושלים
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

יחידת התביעות של משטרת מחוז ירושלים הגישה היום (רביעי) כתב אישום נגד סרבן גט בגין עבירה של הפרת הוראה חוקית. מדובר בפעם הראשונה שמוגש כתב אישום בגין סרבנות גט.

על פי כתב האישום, מ', בן 61, ואשתו ש', היו נשואים במשך 26 שנה. בשנת 1998 החלו השניים בהליך גירושים שבמהלכו סירב מ' לתת לה גט. בעקבות כך, הוחלט לעצור את מ' בכל כמה שבועות, עד שיחליט לגרש את רעייתו, אלא שמאז שנת 2000 הוא נתון במעצר, כולל העברה לבידוד, על פי הוראת בית הדין הרבני.

מ' עמד לאורך כל השנים בסירובו. הוא אף הועבר לבתי מעצר שבהם תנאי הכליאה קשים, הועבר כמה פעמים לבידוד, ובכל זאת עמד בסירובו. ב-2016 אף הוחלט ליטול ממנו חפצים אישיים, וניתנה הוראה להשוות את תנאיו לאלה של אסירים שעברו עבירות מין ורצח ובמהלך החגים הוא נשלח לבידוד. באחד הדיונים אף פנה בית הדין למחוקק בקריאה לתקן את החוק כך ש"יהיה ניתן לנקוט כלפי הסרבן אמצעי כפייה גופניים המותרים על פי דין בנסיבות מיוחדות". חרף כל זאת, עומד עד היום מ' בסירובו לתת גט. בעקבות כך, הוגש נגדו כתב אישום בגין הפרת הוראה חוקית לשם הגנה על אדם, עבירה שעונשה המקסימלי הוא ארבע שנות מאסר.

לפי הרבנות, מדובר באחד מסרבני הגט "הקשים ביותר במדינת ישראל". עד היום,השתמשה מערכת בתי הדין הרבניים באפשרות המאסר כאמצעי להפעלת לחץ על סרבני הגט, אולם כעת התווסף הליך פלילי כלפי הסרבן. ההליך יצא לפועל כחלק משיתוף הפעולה בין מערכת בתי הדין הרבניים לבין משרד המשפטים, פרקליטות המדינה ומשטרת ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ