ארדן הודיע למפכ"ל אלשיך כי כהונתו לא תוארך ותסתיים בדצמבר

אחר הצהריים יציג השר את המועמדים הסופיים להחליף את אלשיך. ניצב יורם הלוי נחשב למועמד מוביל לתפקיד, לצד מנכ"ל משרדו של ארדן משה אדרי, מפקד מחוז ת"א דוד ביתן וסגן המפכ"ל בנצי סאו

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדן ואלשיך
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן נפגש היום (חמישי) עם מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, והודיע לו כי החליט שכהונתו כמפכ"ל לא תוארך וכי היא תסתיים כמתוכנן, בחודש דצמבר, במועד שקבעה הממשלה בעת מינויו למפכ"ל. ארדן יכנס אחר הצהריים מסיבת עיתונאים שבה יציג את המועמדים הסופיים לתפקיד.

אלשיך אמר לאחר ההודעה כי "משטרת ישראל עומדת בחזית ההגנה על דמותה, צלמה, ביטחונה ויושרתה של המדינה. משימות אלה הן צו מצפונה של משטרת ישראל. הן עמדו והועמדו למבחן ואני משוכנע שמשטרת ישראל תמשיך לעמוד על המשמר על עצמאותה של המדינה, חוסנה החברתי ואיכות חיי תושביה".

מימין: הלוי, אלשיך וארדן, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

מדוברות המשטרה נמסר שאלשיך "הודה לשר על בחירתו למפכ"ל המשטרה לפני כשלוש שנים ועל הזכות שנפלה בחלקו לפקד ולהוביל 31 אלף שוטרים ו-33 אלף מתנדבים שאחראים על הביטחון האישי של אזרחי מדינת ישראל. המפכ"ל יסיים את כהונתו אחרי 38 שנות שירות בארגוני הביטחון בשליחות למען מדינת ישראל ואזרחיה".

שלוש שנותיו של אלשיך בתפקיד התאפיינו בעיסוק בחקירות ראש הממשלה ובפרשות שחיתות נוספות. כהונתו החלה בסמוך לפיגוע הירי ברחוב דיזינגוף בתל אביב. בהמשך, פורסמו החשדות לעבירות מין מצד ניצב רוני ריטמן, אותו גיבה אלשיך באופן מוחלט וגינה את התנהלותה של המתלוננת רפ"ק צ'. תקרית בולטת נוספת היא טענתו של אלשיך שהדריסה בעת פינוי אום אל חיראן היתה פיגוע על רקע לאומני, זאת מבלי להציג ראיות ברורות לכך. המפכ"ל התמודד גם עם פעילות משפחות הפשע.

אלשיך החל לפני כחצי שנה לומר בשיחות סגורות כי בכוונתו לבקש שנה נוספת בתפקיד. במקביל, החלה להתגלות מתיחות בינו לבין מי שנחשב כמועמד המוביל להחליפו, יורם הלוי. ב"הארץ" פורסם כי אלשיך היה משוכנע שהלוי מנהל קשרים ללא ידיעתו עם ראש הממשלה וסביבתו, זאת במטרה לבסס עצמו כמועמד המוביל למפכ"לות. בהמשך עלו טענות לפיהן אלשיך מנסה לטרפד את מינויו של הלוי, בין היתר באמצעות שימוש במידע שעלה ממבדקי פוליגרף של הקצונה הבכירה. אלשיך והלוי הכחישו את הטענות ואמרו שמערכת היחסים ביניהם תקינה, אולם בפועל שררה בין השניים מתיחות רבה.

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי אלשיך פעל למנוע מניצבים מכהנים להתמנות לתפקיד המפכ"ל הבא וכך להביא להארכת כהונתו בשנה נוספת. לפי בכירים במערכת אכיפת החוק, אלשיך אמר בשיחות סגורות כי ניצבים המועמדים להחליפו, ובראשם מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי, לא מתאימים לתפקיד המפכ"ל. לדבריהם, אלשיך אף פעל באופן מעשי כדי למנוע את מינויו של הלוי. 

הלוי הוא המועמד המוביל להחליף את אלשיך, לאור ניסיונו הרב והצלחתו במיגור הטרור בירושלים בתקופת כהונתו. עם זאת, מבקריו טוענים כי מערכת היחסים שלו עם קצינים בסגל הפיקוד הבכיר אינה טובה וכי הוא "סוליסט".

מועמד מוביל נוסף לתפקיד הוא מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים, משה אדרי, אשר בחצי השנה האחרונה התקרב מאוד לארדן במסגרת תפקידו הנוכחי. מועמדים נוספים לרשת את אלשיך הם מפקד מחוז תל אביב במשטרה דוד ביתן וסגן המפכ"ל לשעבר בנצי סאו.

בשבוע שעבר מתח אלשיך ביקורת על כך שטרם פורסמה הודעה רשמית בנוגע להארכת או אי-הארכת כהונתו. בכנס "פורום בר-אילן" אמר אלשיך כי "זה לא בריא לארגון, הסיטואציה שבה לא יודעים מה יקרה בעוד שלושה חודשים", והוסיף שהוא פועל "כדי שתפקוד המשטרה לא ייפגע". אלשיך סירב להתייחס לעמדתו בנוגע למועמדים להחליפו ואמר כי יתבטא בנושא בפני הוועדה למינויי בכירים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ