ארדן: יורם הלוי, משה אדרי ודוד ביתן הם המועמדים לתפקיד המפכ"ל

בשלוש שנות כהונתו של אלשיך לא הצליחה המשטרה להעמיד מועמדים בולטים לרשת אותו. לצד ניצב יורם הלוי, שנחשב המועמד המוביל, יתמודדו ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי וניצב דוד ביתן

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר לביטחון הפנים גלעד ארדן והמפכ"ל רוני אלשיך. כהונה שלוותה בעליות ומורדות
השר לביטחון הפנים גלעד ארדן והמפכ"ל רוני אלשיך. כהונה שלוותה בעליות ומורדותצילום: אוליבייה פיטוסי

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הודיע היום (חמישי) על המועמדים לתפקיד המפכ"ל: מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי, מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי, ומפקד מחוז תל אביב דוד ביתן.

המפכ"ל הנוכחי רוני אלשיך יסיים את תפקידו בחודש דצמבר הקרוב, לאחר שהשר לביטחון הפנים גלעד ארדן הודיע לו היום כי כהונתו לא תוארך בשנה נוספת. אלשיך, שהיה מינוי חיצוני שהוצנח לתפקיד המפכ"ל לאחר שהיה בכיר בשב"כ, הגיע בשל שורה על פרשיות מין שנקשרו בקצונה הבכירה בארגון. שלוש שנים אחרי, המשטרה לא הצליחה להעמיד מועמדים בולטים משורותיה כדי לעמוד בראשה - למעט ניצב הלוי.

אלשיך לא היה הבחירה הראשונה של ארדן למפכ"ל, שהיה מעוניין לראות את תא"ל (מיל') גל הירש עומד בראש המשטרה. היחסים בין השניים ידעו לאורך שלוש השנים האחרונות עליות, ובעיקר מורדות - ולא אחת הפכו המחלוקות בין השניים פומביות.

בדומה לשר הביטחון אביגדור ליברמן, שיציג בקרוב את מועמדיו הסופיים לתפקיד הרמטכ"ל, ארדן יגיש לוועדה למינויי בכירים שמות של כמה מועמדים, אשר מתוכם הוא צפוי לבחור את המועמד המועדף עליו.

יורם הלוי

מפקד מחוז ירושלים נחשב המועמד המוביל לרשת את אלשיך. בין אלשיך והלוי היו יחסים קשים לאורך שלוש השנים האחרונות, כמעט מיומו הראשון של אלשיך בתפקיד. השיא הגיע בחילוקי דעות בין השניים בפרשת המגנומטרים בהר הבית. כפי שפורסם ב"הארץ", אלשיך החל לחשוד אז כי הלוי מנהל קשר חשאי עם ראש הממשלה וסביבתו במטרה לזכות בתפקיד המפכ"ל. הלוי הכחיש בתוקף את הדברים גם בפני אלשיך וגם בפני ארדן. באחרונה אמרו מקורות בכירים כי אלשיך מנסה לטרפד את מינויו של הלוי לתפקיד, בין היתר באמצעות פרסומים בתקשורת כי במבדקי הפוליגרף שלו עלו בעבר נושאים בעיתיים.

הלוי שימש בעברו כלוחם בימ"מ ובהמשך פיקד על היחידה. לאחר מכן פיקד על שורה של יחידות מיוחדות במשטרה. הוא נחשב הניצב בעל הניסיון הרב ביותר במשטרה, ובין היתר כיהן כמפקד להב 433 במשך שנה, מפקד אגף קהילה, מפקד משמר הגבול, מפקד המחוז הדרומי ומאז 2016 מפקד על מחוז ירושלים.

ניצב יורם הלויצילום: אוליבייה פיטוסי

הלוי נחשב כמי שהצליח בתפקידו האחרון לבלום את גל הטרור בירושלים, זאת לצד חיזוק הנוכחות המשטרתית בהר הבית ובמזרח העיר. בנוסף, הוא זכה לשבחים כמפקד מחוז הדרום על תפקודו במהלך מבצע צוק איתן. מבקריו של הלוי טוענים כי הוא "פרש בודד", וכי אין לו קשרים עם חלק מסגל הפיקוד הבכיר במשטרה. מבקריו מציינים גם את חוסר ניסיונו בתחום החקירות.

משה (צ'יקו) אדרי

מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים, בתפקידו האחרון מפקד מחוז תל אביב, נחשב גם הוא למועמד מוביל לתפקיד. זאת, אף שבפועל הוא כבר אינו נמצא בשירות פעיל במשטרה זה חצי שנה - אז מונה על ידי ארדן לתפקיד מנכ"ל המשרד. במהלך תקופה זו התקרבו השניים מאוד.

בדומה להלוי, גם אדרי נחשב לשוטר שמגיע מהשטח: בעבר פיקד על מספר תחנות משטרה ובהן  טייבה וכפר סבא, וכן על יחידת אתגר שהיתה אמונה על המאבק בגניבות הרכב. בהמשך כיהן כמפקד מרחב ירקון וכן כמזכירו הביטחוני של השר לביטחון הפנים דאז יצחק אהרונוביץ'. כניצב פיקד על מחוז ירושלים בתחילת גל הטרור ב-2015, וב-2016 מונה למפקד מחוז תל אביב במשטרה עד לפרישתו.

ניצב משה (צ'יקו) אדריצילום: אמיל סלמן

אדרי נחשב כבעל יחסי אנוש טובים והוא אהוד ומוערך על ידי רבים במשטרה. ואולם, לחובתו רשומה הערה פיקודית בעקבות הרצח של הנערה שירה בנקי במהלך מצעד הגאווה בירושלים, בעת שפיקד על המחוז. אדרי לקח אחריות על האירוע, ומאז הוא מצוי ביחסים קרובים עם משפחתה של בנקי. לפני מינויו לתפקיד מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים הודיעה משפחת בנקי כי אין בכוונתה לפעול נגד המינוי. עמדה זו לא צפויה להשתנות גם אם יוחלט למנות את אדרי לתפקיד המפכ"ל.

דוד ביתן

מפקד מחוז תל אביב במשטרה, ומי שנחשב המועמד המועדף על אלשיך. ביתן, תושב אופקים, החל רק לפני כחצי שנה את תפקידו כמפקד המחוז. בעבר פיקד על המחוז הדרומי במשטרה ושימש כראש האגף לתמיכה לוגיסטית במשטרה. גם ביתן נחשב למפקד שצמח בשטח: בעברו פיקד על שורה של תחנות במשטרה באזור הדרום, והוא נחשב מעורה היטב בנעשה בגזרה זו עד היום.

ניצב דוד ביתןצילום: עופר וקנין

במידה שלא ייבחר למפכ"ל, צפוי ביתן להיתמנות לסגן המפכ"ל. רבים במשטרה מעריכים את ביתן שנחשב כאיש חם ולבבי, אך מזכירים את גילו המתקדם - 59. כמו כן, יש הטוענים כי פעל כשליח של אלשיך כששימש כקצין הבודק להתנהלות ראש חטיבת המודיעין לשעבר גיא ניר ופקודתו צ', שהתלוננה נגד מפקד יחידת להב 433 לשעבר רוני ריטמן. הבדיקה של השניים התנהלה במקביל לחקירת מח"ש של התלונה נגד ריטמן.

***

לצד המירוץ  למפכ"לות, מתקיים גם מירוץ מקביל לתפקיד מפקד שירות בתי הסוהר. הנציבה הנוכחית עפרה קלינגר צפויה לסיים את תפקידה בנובמבר בתום שלוש שנים. לפי ההערכות, ארדן צפוי להציע את התפקיד לאחד המועמדים מתוך המשטרה בדגש על משה (צ'יקו) אדרי. עם זאת, גם שמו של מפקד מג"ב קובי שבתאי מוזכר כמועמד לעמוד בראש השב"ס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ